پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تحلیلی بر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و مطالب اقتصادی روزنامه‌ها؛

انتقاد زنجیره‌ای‌ها ازمنتقدین هسته‌ای ونگرانی اصلاحات از انتخابات مجلس +گزیده روزنامه‌های اقتصادی؛از افزایش درآمدمردم تا گرانی خودرو وپرتقال


روزنامه دولت معتقد است مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها با پیگیری گسترده وزارت ورزش و معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری رقم خورده است.

به گزارش یزد رسا، رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق به تحلیل و بررسی محتوای روزنامه‌های متعلق به جریان اصلاح‌طلب می‌پردازد.

 
*****
 
تحلیلی بر روزنامه‌های اصلاح‌طلب
انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلس
 

مشرق نوشت:روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب روز یکشنبه را با تمرکز خبری بر اثرگذاری تفاهم لوزان بر اقتصاد و صدور مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها آغاز نمود.

این درحالی است کهدین‌پرست رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور، خبر منتشرشده روز جاری در برخی از رسانه‌ها با مضمون تأیید طرح حضور بانوان و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور تکذیب کرد و در همین راستا اعلام کرد «شورای امنیت کشور در خصوص حضور بانوان در سالن‌های ورزشی مصوبه ای نداشته است.»

روزنامه مردم‌ سالاری

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسارگان رسمی حزب مردم‌سالاری یک‌شنبه را با تیترهای «تقدیر از مهارت دیپلماسی مقتدرانه مقابل غرب» و «رکوردشکنی بورس درپی توافق هسته‌ای» روانه پیشخوان مطبوعات کشور شده است.

· بعد از تفاهم هسته‌ای؛ پاسخ به تجاوز عربستان

حزب مردم‌سالاری در اولین بیانیه سال جدید به حمایت از تیم مذاکره هسته‌ای پرداخته است؛ در بیانیه این حزب اصلاح‌طلب خطاب به محمدجواد ظریف آمده است «بی‌شک هر چند حق برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی از ابتدا تاکنون بوده است؛ اما خوشبختانه برای اولین بار است که کشورهای عضو گروه 1+5 در قالب برنامه جامع اقدام مشترک حاضر شده‌اند این حق را با صراحت به رسمیت بشناسند و چنین نتیجه‌ای قطعاً با کوشش‌های خستگی ناپذیر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و به کارگیری همه ظرفیت‌های دیپلماسی مقتدرانه ایران در طول یکسال و نیم گذشته حاصل شده است؛ لذا این افتخار و پیروزی بزرگ و فراموش ناشدنی را تبریک گفته و مراتب تقدیر و تشکر اینجانب و اعضای حزب مردم‌سالاری را از جنابعالی و سایر همکاران تقدیم می‌دارم.

البته موفقیت مذکور قطعاً با همان راهبرد «مقاومت انقلابی» همراه با «نرمش قهرمانانه» بوده است که از همان ابتدای شروع مذاکرات از سوی مقام معظم رهبری ترسیم شد. کما این که درایت ریاست محترم جمهوری در این موفقیت بزرگ غیرقابل انکار است و قطعاً همه ما باید این پیروزی‌ها را ناشی از توانمندی دانشمندان و فداکاری‌های شهدای هسته‌ای و پشتیبانی ملت سرافراز ایران و همدلی و همزبانی ملت و دولت بدانیم.»

همچنین در انتهای این بیانیه با توجه به تجاوز عربستان به یمن به وزارت خارجه خاطرنشان کرده است «حزب مردم‌سالاری با محکوم کردن تجاوزات وحشیانه رژیم آل‌سعود به مردم مظلوم یمن انتظار دارد جنابعالی بتوانید از همه ظرفیت‌های کشورهای اسلامی بهره گرفته و با همکاری سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی و جنبش غیرمتعهدها و امثال آن از ادامه تجاوز عربستان سعودی که تاکنون صدها نفر و از جمله حدود یکصد کودک قربانی جاه‌طلبی‌های شاهزادگان آل‌سعود شده و موجبات خسارات صدها میلیارد دلاری در تخریب زیرساخت‌های این کشور اسلامی را فراهم کرده است جلوگیری گردد.»

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسروزنامه ابتکار

روزنامه ابتکار یک‌شنبه را به تیترهای «جلسه توجیهی در کمپ دیوید» و «نیمه پنهان در ورزشگاه‌ها» اختصاص داد.

· نقدی بر واکنش رسانه‌ها به نتیجه مذاکرات هسته‌ای

رضا دهکی در صفحه سیاسی روزنامه ابتکار به انتقاد از موضع‌گیری‌های شتاب‌زده رسانه‌ها به نتیجه مذاکرات هسته‌ای پرداخت؛ وی در بخشی از یادداشت خود نسبت به چگونگی لغو تحریم‌ها نوشت «دیگری انتظار دارد از فردای بیانیه تمام تحریم‌ها لغو شود و چون نمی‌شود، ادعا می‌کند «لغو یک جای تحریم‌ها» محقق نشده است. گویی حتی سری به متن بیانیه هم نزده است که ببیند زمان اجرایی شدن توافق نهایی تیرماه خواهد بود و این بیانیه تا آن زمان هیچ الزامی برای طرفین ایجاد نمی‌کند. ایراد دیگر به راستی‌سنجی اقدامات ایران می‌پردازد و می‌گوید قرار است اول اجرای تعهدات از سوی ایران راستی‌آزمایی شود و سپس تعهدات طرف مقابل اجرایی شود. این در حالی است که بیانیه بر اجرای همزمان اقدام متقابل تاکید می‌کند. منتقد ناآگاه از حقوق و قواعد بین‌المللی حتی به عامل بودن آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در بررسی فعالیت ایران ایراد می‌گیرد و به سابقه منفی گزارش‌های این نهاد علیه ایران اشاره می‌کند. این در حالی است که علیرغم این سابقه، آژانس تنها نهادی است که گزارش‌هایش از نظر حقوقی در چنین معادلات بین‌المللی مورد اعتنا واقع می‌شود و خود منتقد هم نهاد دیگری را نمی‌شناسد که به عنوان جایگزین مطرح کند.»

رضا دهکی همچنین معتقد است که برخی از افراد در خیابان‌ها بدون آگاهی از جوانب توافق به شادی می‌پرداختند و در همین راستا نوشت «مردمی که در روزهای سخت، به دنبال ذره‌ای امید و شادی هستند. این خطرناک است که با انتشار اخباری این چنین سست، به اعتماد و امید مردم خدشه وارد کنیم. جدای از آثار روانی و اجتماعی چنین رویکردی، رسانه‌های اجتماعی همین الان هم از رسانه‌های رسمی و موثق موثرتر عمل می‌کنند و از دست رفتن عنصر «موثق بودن» و «مورد اعتماد بودن» تنها برگ برنده رسانه را هم در برابر شبکه‌های اجتماعی  که سواستفاده از آن بسیار راحت است  از بین می‌برد. این نکته را به عنوان یک تلنگر باید همیشه به یاد داشته باشیم که آثار یک خبر نادرست، حتی اگر خیلی زود تکذیب شود، ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند و در کوتاه‌مدت نیز، پیش از تکذیب و مقابله، نتایج جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.»

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسروزنامه اعتماد

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد نیم‌تای بالای صفحه اول خود را به تیترهای «سیاست داخلی برنامه 94 دولت» و «سه‌ماه آینده مهم است» اختصاص داده است.

· همدلی منتقدان اهرم چانه‌زنی دولت در میز مذاکره هسته‌ای

مجتبی حسینی در صفحه احزاب روزنامه اعتماد به واکاوی چگونگی استفاده دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از دلواپسی دلواپسان در پای میز مذاکره پرداخته است؛ وی معتقد است فرمان سیاست خارجی کشور بر دستان «عمل‌گرایان» است و پیروزی نهایی در سیاست خارجی با «اجماع ملی» صورت می‌گیرد.

مجتبی حسینی معتقد است که دولت با «همدلی دلواپسان» می‌تواند از صدای آنان در پای میز مذاکره به منظور «اهرم چانه‌زنی» در برابر طرف غربی استفاده نماید و در همین راستا نوشت «رییس‌جمهور بر این اساس می‌تواند با توجیه منتقدان مذاکرات و مشارکت دادن آنان در این پرونده ملی از آنان بخواهد هماهنگ شده و همسو با استراتژی طراحی شده اتاق فکر نظام، به دلواپسی‌هایشان ادامه دهند. این همدلی بی‌شک می‌تواند تحلیل وضعیت درونی ایران را برای طرف‌های غربی سخت کند. از دیگر فواید این تاکتیک (همدلی واقعی در درون) و با سهیم کردن اصولگرایان دلواپس در حل پرونده هسته‌ای، حسن روحانی می‌تواند از هفت خوان بحران‌ها عبور کند و چشم اندازهای طراحی شده را پیش ببرد. اصلاح‌طلبان نیز بی‌شک همه توان و ظرفیت خود را به عرصه عمل خواهند آورد. همکاری همه جناح‌های سیاسی با دولت در سیاست خارجی از سوی دیگر می‌تواند همدلی و همزبانی را در سیاست داخلی به ارمغان بیاورد. این همان چیزی است که اکثریت توده‌های اجتماعی از مدیران و بازیگران سیاسی می‌خواهند و می‌طلبند؛ «با دوستان مروت، با دشمنان مدارا.»

روزنامه شرق

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسروزنامه اصلاح‌طلب شرق صفحه اول خود را به تیترهای «پافشاری دلار بر نرخ 3200 تومانی» و «جنگ‌وصلح» اختصاص داد.

· برای مجلس آینده توان سازمان‌دهی گسترده نداریم

«در مجموعه اصلاح‌طلبان همه هم‌تراز نیستند؛ عده‌ای اصلاح‌طلب خالص هستند، عده‌ای اصلاح‌طلب هستند اما مقداری هم منافع شخصی دارند. عده‌ای اصلاح‌طلب هستند اما دنبال مسائل دیگری هم هستند. عده‌ای اصلاح‌طلب هستند تا جایی که به مخاطره نیفتند. عده‌ای اصلاح‌طلب هستند تا زمانی که احساس کنند این مسیر به رویشان باز است و حتی عده‌ای که هرچند اندک هم هستند اما اگر شرایط اقتضا کرد آمادگی دارند به طرف مقابل بپیوندند.» تیپ‌شناسی اصلاح‌طلبان در این عبارت‌های علی شکوری‌راد تبلور دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با روزنامه شرق به بررسی کنش اصلاح‌طلبان در عرصه جامعه مدنی پرداخته است و فعالیت انتخاب‌محور جریان اصلاحات و دوری آنان از کنش جامعه‌محور را برآیند «عدم بستر لازم برای فعالیت‌های تشکیلاتی» می‌داند. علی شکوری‌راد در برابر اصرار فراوان خبرنگار شرق مبنی بر الگوی فعالیت جامعه‌محور دکتر معین با وجود آنچه تنگنای سیاسی برای اصلاحات می‌خواند؛ اظهار داشت «آقای دکتر معین یک فرد استثنایی و کم‌نظیر است. جایی آموزش ندیده است. تربیت سیاسی او خودبنیاد است. من حرف شما را رد نمی‌کنم. در عمل، بین ایده‌های اصلاح‌طلبان در حوزه جامعه مدنی و عملکرد آن‌ها فاصله وجود دارد. تعداد کمی از میان آن‌ها واقعاً به این ایده پایبندند و در عمل دنبال آن را گرفته‌اند. نمونه دکتر معین را در جامعه، باز هم داریم»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین درمورد وضعیت فعلی اصلاح طلبان در مقطع کنونی گفت«اصلاح‌طلبان مجموعه‌ای هستند که در درون حاکمیت بودند، حالا به هر دلیل بیرون رفته‌اند و کسانی که در درون هستند به‌شدت نسبت به فعالیت آن‌ها حساس هستند. این بحثی است که ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی دارد. اگر پتانسیل درونی و ظرفیت اجتماعی وجود داشته باشد حتماً کاری را که گفتید باید انجام بدهیم. یعنی در عرصه جامعه فعالیت‌های گسترده‌تری بکنیم، فرصت‌های بیشتری به دست بیاوریم، توانمندی‌های بیشتری کسب کنیم تا اگر بعداً قدرت سیاسی به دست آوردیم، بتوانیم آن را نگه داریم. اما در چند سال گذشته فضای خاصی حاکم شد.

ما در چنین شرایطی توانستیم در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته از فرصتی که برایمان به وجود آمد حداکثر بهره را ببریم و نتیجه خوب بگیریم. فرآیندی که در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته به وجود آمد چندبعدی است. مقداری از آن مربوط به گاف‌هایی است که طرف مقابل داد، مقداری مربوط به برنامه‌ریزی و کمی هم مربوط به آمادگی نیروهای سیاسی بود و البته مقداری از آن هم مربوط به این است که رهبران سیاسی اصلاحات درست عمل کردند. الآن ما نمی‌توانیم برای انتخابات آینده مجلس سازماندهی گسترده بکنیم.»

روزنامه آرمان‌ امروز

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسروزنامه آرمان‌امروز صفحه اول خود را به تیترهای «نظر آیت آ...هاشمی درباره توافق لوزان» و «ورود زنان به ورزشگاه‌ها مجاز شد» اختصاص داد.

· اما و اگرها؛ میزان حبس مهدی هاشمی 15 سال یا کمتر از 7 سال

خبرگزاری فارس در خبری اختصاصی از اعتراض مهدی هاشمی به رأی دادگاه و ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر خبر داد. روزنامه خانوادگی آرمان امروز در واکنش به این خبر با وحید ابوالمعالی، وکیل مهدی هاشمی به گفت و گو پرداخته است؛ وکیل مهدی هاشمی خبر را «دروغ» خواند و پیرامون آن اظهار داشت «آقای مهدی هاشمی به حکم صادره اعتراض کرده‌اند که در این رابطه لازم است بگویم نه‌تنها به حکم اعتراض نکرده‌ایم بلکه حتی هنوز تصمیمی مبنی بر اعتراض کردن یا نکردن نیز نگرفته‌ایم.» وی همچنین در مورد میزان محکومیت مهدی هاشمی گفت «آن اینکه اعلام کرده‌اند میزان حبس مهدی هاشمی 15 سال است درحالی که میزان حبس آقای مهدی هاشمی کمتر از نصف آن چیزی است که فارس اعلام کرده است که البته چندان تمایلی نداریم جزئیات آن را اعلام کنیم چراکه هم باید حق موکل را رعایت کنیم و هم دادگاه علنی نبوده است که بتوان رأی را علنی کرد.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که قاضی مقیسه اظهار داشته است که «حکم این پرونده روز 26 اسفندماه سال گذشته به متهم و وکلای وی ابلاغ شده بوده و این متهم در حال حاضر به حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اعتراض کرده است و اکنون این پرونده برای رسیدگی به دادگاه تجدیدنظر ارسال خواهد شد.»

روزنامه ایران

روزنامه دولت به دنبال کسب مجوز برای ورد زنان به ورزشگاه‌ها/ انتقاد زنجیره‌ای‌ها از منتقدین هسته‌ای/ نگرانی اصلاحات از انتخابات مجلسروزنامه دولتی ایران، صفحه اول خود را به تیترهای «شروع طوفانی بورس، انتظار ریزش قیمت‌ها» و «صدور مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها» اختصاص داد.

· صدور مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها

روزنامه دولتی ایران معتقد است که خبر «ورود زنان به ورزشگاه‌ها میسر شد.» دومین خبر مسرت‌بخش جامعه در 48 ساعت گذشته است؛ مهدی ملکی در این یادداشت معتقد است که این رخداد با پیگیری گسترده وزارت ورزش و معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری رقم خورده است و در همین راستا نوشت «سال گذشته به دنبال جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برای تماشای بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی، موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها بار دیگر در فضای عمومی و رسانه‌ای مطرح شد. ممانعت از حضور زنان برای تماشای مسابقه‌های والیبال با اعتراض «شهیندخت مولاوردی»، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده روبه‌رو شد و حسن روحانی رئیس جمهوری دستور پیگیری و بررسی این موضوع را صادر کرد. مولاوردی، خردادماه سال گذشته در توضیح آنچه رئیس جمهوری خواستار آن شده بود، گفت: «رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت در این باره توضیح خواستند و من به آقای روحانی توضیح دادم قبلاً این ممنوعیت برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای مسابقه والیبال وجود نداشته است.

همچنین به ایشان اعلام کردم این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها به نام این دولت گره بخورد و برخلاف برنامه‌ها و هدف دولت است که به دنبال افزایش سرمایه اجتماعی و جلب رضایت عمومی جوانان است. رئیس‌جمهوری در این باره توضیح بیشتر خواستند و قرار شد من و گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در این باره تعاملاتی داشته باشیم و تدابیر و سازوکارهایی صورت گیرد که دغدغه افرادی که نگران حضور زنان در ورزشگاه هستند برطرف شود و بویژه خواسته نسل جوان در مسابقات بین‌المللی محقق شود.» 18 اسفند 93 محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در حاشیه نشست مشترک معاونان وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل ستادی و مدیران کل استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: «ایران میزبان جام ملت‌های آسیا و ۶ دیدار از لیگ جهانی است که حضور بانوان جزو الزامات لیگ جهانی است. اخیراً هم فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در این زمینه تأکید کرده و همه نهادها باید کمک کنند تا براساس موازین شرعی شرایط حضور خانواده‌ها فراهم شود.» وی به تشکیل کارگروهی در این زمینه در وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: «جلسات مختلفی در وزارت کشور، حراست وزارت ورزش و جوانان و شورای عالی امنیت ملی برگزار شده است تا شرایط حضور بانوان با حفظ موازین اسلامی فراهم شود.»

 

 

گزیده مهمترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های 16 فروردین/

با اجرای توافق هسته‌ای، درآمد مردم افزایش خواهد یافت/ تاثیر توافق هسته‌ای كاملا در زندگي مردم محسوس خواهد بود/ گران شدن خودروهای داخلی، قطعی است/ قیمت پرتقال به 18 هزار تومان هم رسید

صفحه اقتصادی روزنامه های کشور بعد از خواندن بیانیه لوزان روزهای شلوغی پشت سر می گذارد و خبرهای رشد شاخص بازار سرمایه و وعده های ارزانی برخی کالاها از جمله گزارش هایی است که اینروزها صفحات اقتصادی روزنامه را پر کرده است.
 
صفحه اقتصادی روزنامه های کشور بعد از خواندن بیانیه لوزان روزهای شلوغی پشت سر می گذارد و خبرهای رشد شاخص بازار سرمایه و وعده های ارزانی برخی کالاها از جمله گزارش هایی است که اینروزها صفحات اقتصادی روزنامه را پر کرده و در گزارش زیر گزیده مطالب مهم اقتصادی روزنامه‌های امروز 16 فروردین از نظرتان می گذرد: 

* آرمان

- با اجرای توافق هسته‌ای، درآمد مردم افزایش خواهد یافت 

دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره اثرات توافق هسته‌ای بر اقتصاد ایران به روزنامه آرمان گفته است: آنچه بعد از توافق ایران با غرب خصوصا آمریکا حاصل شد، جنبه‌های سیاسی و اقتصادی زیادی را با خود به همراه خواهد آورد. جدا از تحولات سیاسی، بعد از توافق هسته‌ای باید گفت تحولات اقتصادی ایران درمنطقه و در داخل کشور بهتر خواهد شد. اگر تحریم‌های اقتصادی حذف شود به‌طور یقین روابط اقتصادی ما با کشورهای منطقه وهمچنین اروپا بهتر خواهد شد. تحول اقتصادی در ایران بعد از توافق سرعت بیشتری خواهد داشت... اقتصاد ایران درحال حاضر به‌دلیل تحریم‌های فراوان وضعیت مطلوبی ندارد؛ بر اساس بیانیه‌ای که قرائت شد و تفاهمی که میان ایران و کشورهای 1+5 صورت گرفت پس از توافق تمام تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی برداشته خواهد شد که این عامل با آزادکردن دلارهای بلوکه شده ایران و برگشت آنها به کشور به طور یقین اقتصاد ایران ازحالت فعلی خارج خواهد شد و به سمت رشد و توسعه حرکت خواهد کرد... با این توافق که البته توافق نهایی نیست اما چارچوبی است برای توافق نهایی می‌توان انتظار داشت درآمد‌های مردم افزایش یابد و وضعیت اشتغال بهتر شود. بنابراین آنچه از توافق برای ایران حاصل می‌شود عملکرد اقتصادی ایران بعد از توافق است که باعث رشد و شکوفایی در اقتصاد ایران خواهد شد. با تلاش دولت مساله هسته‌ای ایران درحال حل و فصل شدن است. در این راستا باید گفت اگر ایران تلاش نماید تا مشکلاتش را با غرب کاهش دهد و در راستای بهبود روابط گام بردارد قطعا این مساله می‌تواند نقشی مثبت در اقتصاد کشور داشته باشد.

- ضرورت برکناری مدیران به جامانده از دولت قبل

این روزنامه حامی دولت همچنین در یادداشتی برکناری مدیران باقی‌مانده از دولت قبل را شرط اثربخشی توافق هسته‌ای بر اقتصاد کشور دانسته و نوشته است: کلیت توافق و بیانیه­ لوزان مثبت است و مردم نیز آن را عامل ثبات اقتصادی کشور ارزیابی می‌کنند. گروهی از مدیران غیردولتی وابسته به نهادهای رسمی بیرون دولت و برخی از افراد با این توافق مخالف‌اند... پرواضح است که این توافق محیط اقتصادی ایران را بازتر از دوران آقای احمدی‌نژاد می کند. از این به بعد ما می‌توانیم امیدوار باشیم که سرمایه‌گذاران خارجی به سرعت وارد کشور شوند و در طرح‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند. اما باید گفت که مشکلات اقتصادی مردم ایران بیش از آنکه ناشی از تحریم‌ها باشد، ناشی از برخی نابهنجاری‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری دیگر است. به این اعتبار، ما اعتقاد داریم که دولت در سال آتی می‌تواند به سرعت وارد گردونه‌ رقابت جهانی شود. اما این نباید باعث شود که ما امیدوار باشیم تا مسائل اقتصادی اصلی کشور حل شود. این یک حقیقت است که تنها حدود 10درصد مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌ها بوده است. اما به هر ترتیب گشایش ناشی از لغو محدودیت‌های اقتصادی ایران را باید مثبت ارزیابی کرد. مدیریت سیاسی و اقتصادی دوران احمدی‌نژاد ایران را با سرعت به اندازه‌ ربع قرن (25سال) در حوزه‌ اقتصادی عقب انداخت. لذا اگر دولت آقای روحانی می‌خواهد مشکلات به‌وجود آمده در سال‌های گذشته را جبران کند، جدا از بحث‌ تحریم‌ها باید ساختار مدیریتی گذشته را تغییر دهد. شاید بتوان گفت که دولت در گذشته بقول دکتر حسن روحانی: «ما مدیرانی که بدون بلیت سوار قطار مدیریت کشور شده بودند را باید کنار بگذاریم». این به آن معناست که در دولت گذشته تعداد زیادی از مدیران نالایق وارد پست‌های میانی مدیریتی کشور شده‌اند که دولت در تغییر آنها هنوز اراده‌ای از خود نشان نداده است. اگر دولت قصد دارد که از فرصتی که لغو تحریم‌ها در اختیار دولت قرار داده استفاده کند، باید بتواند مدیران فاقد دانش فنی را کنار بگذارد. ما به اندازه‌ کافی از مدیریت‌های ناصحیحی که در دولت قبل وارد دستگاه‌های کشور شدند ضربه خوردیم. لذا اگر تحولی را بخواهیم ایجاد کنیم، باید رویکرد‌های گذشته را کنار بگذاریم.

- قیمت خودرو افزایش می‌یابد

«محمدرضا نجفی‌منش» رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو در واکنش به اظهارنظر مشاور وزیر صنعت و معدن مبنی بر انتظار کاهش قیمت خودرو با توافق هسته‌ای گفته است: از دید بنده بعید به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی بیفتد. یکی از دلایل اینکه این کاهش قیمت رخ نخواهد داد این است که در سال گذشته دولت تلاش گسترده‌ای را برای رساندن تورم به نرخ 15درصد داشت. به هرحال این رقم به این معناست که متوسط اقلام موجود در اقتصاد ایران 15درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. از طرف دیگر در حوزه‌ نرخ دستمزد ما می‌بینیم که بنا بر تصمیم شورای عالی‌کار دستمزد 17درصد افزایش یافت و این میزان افزایش نسبت به هشت سال گذشته بی‌سابقه بوده است. ضمن اینکه به‌خاطر برخی حواشی موجود در جریان جلسه‌ شورای‌عالی کار در سال گذشته، ارقام دیگری نیز مانند سهم مسکن و حق سنوات و ... این افزایش هزینه‌ دستمزد را برای کارفرما به بیش از 20درصد افزایش داد. از آنجا که دستمزد نیز جزو اقلام تولید مهم و نهاده‌های تولید ماست (در کنار فولاد و آلومینیوم و...) لذا این میزان افزایش تورم و دستمزد، هردو موجب افزایش قیمت تمام‌شده تولیدکنندگان خودرو خواهد شد. دلیل دیگر اینکه اکنون نرخ ارز رسمی دولت تا حدود 2900تومان افزایش یافته‌است. یعنی نرخ ارز هم افزایش یافته است.... با توجه به افزایش هزینه‌های داخل کشور به نظر می‌رسد که حتی قیمت خودرو افزایش یابد  یا تا حدی ثابت بماند. تنها چیزی که ممکن است باعث کاهش قیمت خودرو یا ثبات قیمت آن باشد، این است که دولت تصمیم بگیرد تا نرخ بهره‌ وام‌ها و تسهیلات بانکی کاهش یابد... ما کاهش قیمت نخواهیم داشت. این ادعاهای دولت ممکن است انتظارات مردم را به شکل غیرعادی افزایش می‌دهد و به نظر نمی‌رسد که این اظهارات مسئولانه و کارشناسانه باشد.

* اعتماد

- هشدار نسبت به هیجانی کردن فضای اقتصادی کشور

سيداحمد ميرمطهري اقتصاددان و دبيركل اسبق بورس تهران در یادداشتی در روزنامه اعتماد نسبت به هیجانی کردن فضای اقتصادی کشور نسبت به مذاکرات هسته‌ای هشدار داده و نوشته است: به‌طور طبيعي بعد از تفاهم سياسي ايران و كشورهاي ١+٥ مردم نسبت به آينده كشور و وضعيت معيشتي خود احساس خوش‌بيني كردند. اين خوش‌بيني بر اين اساس استوار است كه با حل شدن مناقشه هسته‌اي ايران و كشورهاي ديگر، پول‌هاي بلوكه شده ايران آزاد خواهد شد و اين پول‌ها به عنوان ارز وارد اقتصاد ايران مي‌شود. از سوي ديگر هم با لغو شدن تحريم‌هاي نفتي با افزايش صادرات نفت و متعاقب آن افزايش ارزآوري در اقتصاد مواجه خواهيم شد. اما اين مسائل به تنهايي نمي‌توانند مشكلات عمده اقتصاد ايران را حل كنند... متاسفانه از آغاز روي كار آمدن دولت، برخي انتظارات مردم از مذاكرات را بسيار بالا بردند و طوري وانمود مي‌كردند كه گويا با لغو تحريم‌ها تمام مشكلات اقتصاد ايران حل خواهد شد. اين صحبت‌ها باعث شد كه ذهنيت مردم به اين سمت برود كه از روز ١٥ فروردين و آغاز به كار رسمي كشور، با كاهش چشمگير قيمت دلار و طلا رو‌به‌رو خواهيم شد كه اين اتفاق نيفتاد... دامن زدن به انتظارات مردم در شرايط فعلي به هيچ‌وجه كاري منطقي به حساب نمي‌آيد. هيجاني كردن فضاي اقتصاد ايران در شرايط فعلي به‌شدت زيان‌آور است. براي همين منظور بهتر است كه وزير اقتصاد و رييس كل بانك مركزي محافظه‌كاري را كنار بگذارند و براي مردم به‌طور شفاف توضيح دهند كه روند تحولات به كدام سمت مي‌رود و برنامه‌ريزي اقتصادي دولت براي آينده چه مسيري را مي‌پيمايد. 

 - تاثیر توافق هسته‌ای كاملا در زندگي مردم محسوس خواهد بود

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد همچنین در یادداشت دیگری به قلم داريوش قنبری نماینده سابق مجلس، درباره اثرات توافق هسته‌ای بر اقتصاد کشور نوشته است: امضاي تفاهم سياسي بين ايران و كشورهاي ١+٥ هر چند نويد شرايط بهتري براي اقتصاد  ايران را مي‌دهد اما نبايد فراموش كرد كه مشكلات اقتصاد ايران تنها مربوط به تحريم‌ها نبوده است كه با رفع تحريم‌ها تمام مشكلات حل شود. لذا در اين باره بايد انتظارات را در حد معقول بالا برد زيرا توقع معجزه داشتن و تبديل شدن ايران به كشوري كاملا متفاوت با آنچه تاكنون بوده است به هيچ‌وجه منطقي نيست. مذاكرات هسته‌اي ايران و كشورهاي ١+٥ و رسيدن به يك تفاهم سياسي بدون شك تاثيرات شگرفي بر اقتصاد ايران خواهد گذاشت و طبعا در مورد تاثير مثبت آن ترديدي وجود ندارد. به نظر مي‌رسد كه نتيجه اين مذاكرات در سال جاري مي‌تواند كشور را از ركود خارج كند و باعث مي‌شود اقتصاد ايران كه توسط غرب به گروگان گرفته شده بود، تا حدي آزادتر از گذشته به حركت در بيايد. به همين خاطر اميدواري در مورد تحرك اقتصادي به ويژه در سطح كلان كاملا توقع بجايي است... تمام اين عوامل نشان‌دهنده اين است كه تاثير توافق هسته‌اي احتمالي ايران با ١+٥ كاملا در زندگي مردم محسوس خواهد بود و مردم مي‌توانند تاثيرات آن را تا پايان امسال حس كنند.

* ایران

- وعده ارزان شدن مواد غذایی و کالاهای اساسی در آینده نزدیک

روزنامه دولت در گزارشی نوشته است: روز گذشته در تمام بازارها رد پای آثار تفاهم لوزان سوئیس میان ایران با شش قدرت جهانی آشکار بود... خوشحال‌ترین سرمایه‌گذاران دیروز سهامداران بورس بودند که پس از یک سال رکود نسبی در یک روز دو رکورد جدید را به ثبت رساندند به طوری که روز شنبه شاخص کل بورس 2 هزار و 99 واحد رشد کرد و به کانال 67 هزار واحد وارد شد. درسایر بازارها مانند مواد غذایی، کالاهای اساسی، لوازم خانگی و غیره نیز بسترهای افت و منطقی شدن قیمت‌ها فراهم شده است. البته این گونه بازارها به دلیل تولید با قیمت‌های قبل از تفاهم لوزان همچنان با نرخ‌های قبلی به کار خود ادامه می‌دهند و با بازار ارز و طلا تفاوت دارند، ولی به گفته فعالان این بازارها در آینده‌ای نه چندان دور باید منتظر کاهش قابل توجه قیمت‌ها بود... در بازار مواد غذایی و کالاهای اساسی با شرایط دیگری مواجه هستیم. در حالی که بازار ارز و طلا و بورس بشدت تحت تأثیر تفاهم لوزان قراردارند بازار مواد غذایی در انتظار به‌سر می‌برد. براین اساس بسیاری از خریداران و فروشندگان عمده بازار دست نگه‌داشته‌اند تا آثار این تفاهمنامه بیشتر نمایان شود. محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در این زمینه به «ایران» گفت: از آنجایی که تمام اجناس عرضه شده در بازار با نرخ‌های مواد اولیه قبل تولید شده است هنوز هیچ اتفاقی در بازار نیفتاده است ولی فعالان عمده این بازار از خرید و فروش به امید ارزانی دست نگه‌داشته‌اند. وی ادامه داد: اما با توافق نهایی که تیر ماه سال‌جاری به نتیجه می‌رسد باید شاهد کاهش قیمت مواد اولیه و سپس کالاهای عرضه شده در بازار بود.

* جهان صنعت

- قیمت پرتقال به 18 هزار تومان هم رسید

این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارشی درباره وضعیت بازار نوروز نوشته است:  معلوم نیست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تامین بازار محصولات کشاورزی به چه کاری مشغول است که قیمت برخی از میوه‌های پرمصرف نوروزی به 18 هزار تومان هم رسید. این درحالی است که به نظر می‌رسد وزارت کشاورزی باید فعال‌تر از گذشته نسبت به نوسانات قیمتی میوه و تره‌بار در بازار حساسیت به خرج دهد تا بتواند وظایف جدیدش را در راستای قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به بهترین شکل ممکن اجرایی و بازار با ثبات‌تری را برای آنها فراهم کند. حال و روز بازار میوه و تره‌بار در سالی که گذشت زیاد خوب نبود و این روند از اولین ماه‌های سال گذشته تا اسفندماه و عید همچنان ادامه داشت‌. در میان انواع میوه و تره‌بار عرضه شده در بازار 93 تا نوروزبرخی از آنها با قیمت‌های نجومی عرضه شدند که البته در ماه‌های مختلف قیمتشان متغیر بود که می‌توان به قیمت 12 هزار تومانی لیموشیرین، 16 هزار تومانی لیموترش، 8500 تومانی انار، 11 هزار تومانی نارنگی، 80 هزار تومانی چغاله بادام و 18 هزار تومانی پرتقال بندری اشاره کرد‌... پرتقال هم که تولید بیش از دو میلیون تنی و مستمر آن همواره سبب می‌شود به غیر از صادرات به عنوان یکی از میوه‌های اصلی سفره‌های نوروزی شناخته شود، ابتدای زمستان هر سال روند ذخیره‌سازی آن به همراه سیب آغاز می‌شود اما این محصول صدرنشین میوه‌های پارسال و ایام شب عید امسال از نظر قیمتی بوده است؛ به‌گونه‌ای که قیمت آن در فروردین پارسال از کیلویی 2500 تا حدود چهار هزار تومان در نوسان بود و قیمت آن در آخرین روزهای سال 1393 تا بیش از 9 هزار تومان رسید‌... بگذریم از اینکه بازار شب عید پرتقال کاملا رها شده و خبری از دستگاه‌های نظارتی نبود و همین اتفاق باعث شد تا قیمت این محصول از حدود 8 تا 18هزار تومان در نوسان باشد‌.

* دنیای اقتصاد

- گران شدن خودروهای داخلی، قطعی است

این روزنامه درباره قیمت خودرو گزارش داده است: در شرایطی که «کاهش نرخ تورم» و «مذاکرات هسته‌ای لوزان»، امید به کاهش قیمت خودرو را در بین مشتریان ایرانی بالا برده، خبر می‌رسد قیمت خودروهای داخلی در آستانه افزایش قرار گرفته است. بر این اساس، در مرحله اول، قیمت خودروهای داخلی بابت هزینه‌های جاری هر سال (هزینه‌های مربوط به نرخ بیمه شخص ثالث و شماره‌گذاری و مالیات بر ارزش افزوده و...) قطعا افزایش خواهد یافت. بیمه و ارزش افزوده و امثال اینها البته جزو مالیات دولت به‌شمار می‌روند و با این حساب، خودروسازان نقشی در تعیین میزان این هزینه‌ها نداشته و مجبور به اعمال آنها در قیمت محصولات خود طی سال جدید هستند. به‌عبارت بهتر، پول ناشی از هزینه‌های مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و بیمه و... به جیب دولت می‌رود و خودروسازان سهمی از آن ندارند. این در حالی است که خودروسازان نیز از همین روزهای ابتدایی سال جدید، زمزمه افزایش قیمت محصولات خود را آغاز کرده‌اند و آن طور که محمدرضا نجفی‌منش عضو انجمن قطعه‌سازان ایران عنوان کرده، گرانی 5 تا 10 درصدی خودروهای داخلی محتمل است.

* شرق

- دولت تمایلی به ارزان شدن دلار ندارد
این روزنامه اصلاح‌طلب درباره تحولات بازار ارز نوشته است: به‌نظر می‌رسید به‌نتیجه‌مثبت‌رسیدن مذاکرات هسته‌ای در لوزان، بازار ارز را مستقیما تحت‌تاثیر قرار دهد، اما بازار ارز و سکه چندان به این تغییرات مثبت، واکنش نشان نداد... این در‌حالی است که در آخرین روزهای سال٩٣، با ریزش دلار تا ٢٠٠تومان طی چند‌روز مواجه بودیم که دلیل موجهی برای آن از سوی کارشناسان بیان نشد و آنها را نیز متعجب کرده بود، هرچند این کاهش نیز به‌سرعت خود را ترمیم کرد. از سویی اظهارنظر رییس کل بانک مرکزی که از عدم دخالت دولت در روند کاهشی نرخ ارز خبر می‌داد، اینطور نشان می‌دهد که دولت قصد ندارد در معاملات ورود کند، درحالی‌که برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که دولت به دلیل احتمال کسری بودجه بر اثر کاهش قیمت نفت و وابستگی درآمدهای دولت به دلار چندان مایل نیست که نرخ ارز کاهش یابد و نیک می‌داند که فعالان اقتصادی خود این بازار را کنترل خواهند کرد، زیرا کاهش شدید دلار بسیاری از آنها را متضرر خواهد کرد. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که با توجه به کاهش قیمت نفت این منطقی نیست که اجازه داده شود نرخ ارز از کانال سه‌هزارو٢٠٠ تا سه‌هزارو٣٠٠تومان کاهش یابد و حتی نرخ دلار مبادلاتی نیز باید به نرخ بازار آزاد نزدیک شود و دولت این عدد را برای تک‌نرخی‌‌شدن ارز در نظر بگیرد.

- افزایش ١٤میلیاردی درآمد نفتی کشور پس از توافق جامع

روزنامه شرق درباره توافق هسته‌ای و اثرات آن بر صادرات نفت کشور نوشته است: در صورت لغو تحریم‌های نفتی در تیرماه امسال و افزایش صادرات نفت ایران به روزانه دو‌میلیون‌و‌١٠٠‌هزار‌بشکه، با احتساب نفت ٥٣‌دلاری، ایران به درآمدی حدود ١٤‌میلیارد‌دلار بیش از سال گذشته دست خواهد یافت. بررسی‌ها نشان می‌دهد در‌صورت لغو تحریم‌های نفتی از تیرماه سال‌جاری و در‌عین‌حال برگشتن به جایگاه نفتی قبل از تحریم‌ها در هشت‌ماهه پایانی سال، ایران به درآمدی بیش از ٢٦‌میلیارد‌دلار دست خواهد یافت. در پی تفاهم صورت‌گرفته بین ایران و ١+٥ تمامی تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران از ١١‌تیرماه به بعد و با اجرای تعهدات توافق هسته‌ای برطرف می‌شود و در بین این تحریم‌ها برطرف‌شدن تحریم نفتی ایران و افزایش صادرات نفت ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا‌که ایران تا پیش از اعمال تحریم‌ها به‌طور متوسط روزانه دو تا ٢/١میلیون‌بشکه نفت خام به بازارهای جهانی صادر می‌کرد، اما در پی اعمال تحریم‌ها میزان صادرات نفت ایران حدود یک‌میلیون‌بشکه در روز کاهش یافته است. درحالی که در‌صورت صادرات یک‌میلیون‌بشکه در روز در هشت‌ماهه پایانی سال ایران می‌توانست به درآمدی حدود ١٢‌میلیارد‌دلار دست یابد. البته این محاسبه براساس قیمت نفت ٥٣‌دلاری انجام شده است. 
انتهای پیام/ع

آخرین اخبار آخرین اخبار