پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئول اعتکاف دانش آموزی:

انصراف برخی از دانش آموزان یزدی به دلیل هزینه های اعتکاف/ پایه گذاری عقاید و نگرش های صحیح در دانش آموزان آسان تر است


اعتکاف امید بخش است، در فضای کنونی که عده ای فکر می کنند جوانان ما از دین زده شده اند و تلاش دشمنان برای جداکردن مردم از دین ثمربخش بوده، دیدن این همه جوان معتکف خیلی امید بخش است.

به گزارش یزدامــــــروز به نقل از عصر فرهنگ، اگر در زمان تحصیل در مدرسه،  فعالیت فوق برنامه داشته اید به احتمال زیاد«سید یحیی نجم الهدی» را می شناسید. روحانی که حتی با به یادآوردن چهره اش خنده بر لبانتان نقش می بندد. انرژی فوق العاده زیاد نجم الهدی اختلاف سنی زیاد با دانش آموزانی که هر روز با آن ها سر و کار دارد را جبران می کند. وی یکی از فعالین عرصه فعالیت های دانش آموزی است که امسال مسئولیت برگزاری اعتکاف دانش آموزان یزدی را بر عهده گرفته است. همین اتفاق باعث شد برای دیدنش به مسجد جامع یزد برویم تا هم بهره ای از مراسم معنوی اعتکاف ببریم و هم  از فعالیت هایش بیشتر مطلع شویم. بعد از نماز عصر و تعقیبات به زور از جمع نوجوانانی که لحظه ای رهایش نمی کنند جدایش می کنم تا گفت و گویی کوتاه داشته باشیم. آنچه می خوانید حاصل همین گپ و گفت صمیمانه است.

 

علت تاکید بر آئین اعتکاف چیست؟
به نظر بنده اعتکاف دو جنبه دارد. اولاً اعتکاف سازنده است. زمانی که آدم ها از دنیا دل می کنند، از زرق و برق دنیا دل می کنند و در این فضای مسجد تمام ارتباطشان را محدود به ارتباط با خالق می کنند، زمانی که این افراد دنیا را رها می کنند و تمام وقت خود را به تفکر و عبادت در مسجد می گذرانند مسلماً ثمره اش تمام جامعه را بهره مند خواهد کرد.


ثانیاً؛ اعتکاف امید بخش است. در فضای کنونی که عده ای فکر می کنند جوانان ما از دین زده شده اند و تلاش دشمنان برای جداکردن مردم از دین ثمربخش بوده، دیدن این همه جوان معتکف خیلی امید بخش است.


همین جا است که انسان می بیند انقلاب و خون شهدا ثمر داده است. وقتی به گذشته نگاه می کنیم می بینیم اصلا از این خبرها نبوده، ولی حالا این همه آدم عاشق اعتکاف شده اند.

 

فقط امید بخش است؟
نه، امید بخش است ولی باید از آن استفاده درست هم کرد. باید به سمتی برویم که نگرش ها، نگرش توحیدی کامل بشود. این دل نبستن به دنیا و اخلاص و هدفگذاری معنوی باید بعد از اعتکاف در زندگی ماندگار شود.

 

از اعتکاف دانش آموزی بگوئید.
7-8 سال است که اعتکاف دانش آموزی به شیوه های مختلف، یعنی متمرکز و مستقل، در استان برگزار می شود. اما امسال برای اولین بار تمام مجموعه ها دانش آموزی یزد دست به دست هم داده اند و «ستاد اعتکاف دانش آموزی» را در دارالعباده بنا نهاده اند. این ستاد که تمام مسائل فرهنگی، تدارکاتی و محتوایی اعتکاف را بر عهده دارد با مشارکت انجمن اسلامی دانش آموزان، فرهنگسرای مهدویت، بسیج دانش آموزی، هیئات رایت الهدی، هیئات انصار امیرالمومنین تشکیل شده است.

 

چه تعداد دانش آوز امسال در اعتکاف شرکت کرده اند؟
از سایر مساجد استان آمار دقیقی ندارم ولی در مسجد جامع که مسئولیت آن بر عهده بنده است 370 نفر شرکت کرده اند. البته ما آمادگی پذیرایی از 500 نفر را داشتیم که متاسفانه بنا به دلایلی مجبور شدیم تعداد را کم کنیم.

 

چه دلایلی؟
بگذریم.

 

مسئولین هم در مسجد حضور یافته اند؟
بله، دکتر جوکار، حجت الاسلام و المسلمین حسینی کوهستانی، حجت الاسلام والمسلمین آیت اللهی، حجت الاسلام شمس مدیر حوزه های علمیه و سرهنگ اسلامی رئیس بسیج دانش آموزی به ما سر زده اند.

 

اصلاً چرا دانش آموزان را از بقیه اقشار جدا کردید؟ لزوم این کار چه بود؟
بالاخره دانش آموزان به اعتکاف می آیند ولی در حالت خیلی به نیازهای این قشر توجه نمی شود. دانش آموزان نیازهای خودشان را دارند. در سخنرانی، محتوا، جشن و عزاداری باید سن و سال آنها لحاظ شود. اگر با بقیه باشند شاید نتوانند استفاده زیادی بکنند لذا باید به سمت تخصصی شدن رفت.


دانش آموزان در سنی هستند که پایه گذاری عقاید و نگرش های صحیح  در آن ها آسان تر است هر چه کار تخصصی برایشان انجام شود در آینده بهتر می توان از وجودشان بهره برد.


البته این امر اختصاص به ما ندارد. تمام مجموعه هایی که کار دانش آموزی می کنند به فکر آینده و کادرسازی هستند.

 

چه کارهایی در این راستا انجام داده اید؟
دانش آموزان را در این جا به 20 گروه تقسیم کرده ایم. هر گروه یک مربی دارد که گروه خود را سرپرستی می کند و اعمال عبادی را با هم انجام می دهند. البته محور اعمال اعتکاف فردی است ولی این اعمال فردی را در قالب گروه انجام می دهیم. به این وسیله جمع بچه ها منسجم تر می شود،. مربی های ما را هم دانشجویان و طلابی تشکیل می دهند که هر کدامشان سابقه سال ها کار دانش آموزی را در کارنامه خود دارند.

 

سخن آخر؟
دانش آموزان چون منبع درآمدی ندارد هزینه های ثبت نام اعتکاف برایشان سنگین است. خیلی ها پیش من آمدند و گفتند چون توانایی پرداخت این هزینه را ندارند از شرکت در اعتکاف انصراف می دهند. همین مساله لزوم حمایت مادی و معنوی دو چندان مسئولین را به خوبی نشان می دهد. انشاالله که مسئولین امر به این مساله توجه بیشتری داشته باشند.
انتهای پیام/ع


آخرین اخبار آخرین اخبار