پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

دبیر ستاد اعتکاف استان یزد خبر داد:

اول اردیبهشت ماه،زمان آغاز ثبت نام مراسم معنوی اعتکاف


دبیر ستاد اعتکاف استان یزد، گفت: رسانه ها رسالت مهمی برای احیای سنت نورانی نبوی اعتکاف دارند. رسانه های جمعی می توانند طعم شیرین اعتکاف را به عموم بچشانند.

به گزارش یزد امـــــروز، حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی صدرالساداتی در گفت و گو با خبرنگارعصر فرهنگ، با اشاره به اهمیت اعتکاف در آینه آیات و روایت اظهار داشت: اعتکاف یکی از اعمال سازنده انسانی است که موجب پالایش نفس می شود. اعتکاف چه در زندگی فردی، چه در زندگی اجتماعی تاثیر اساسی و مهمی دارد. اعتکاف به انسان فرصت فکر کردن و پیدا کردن مسیر را می دهد.

 

دبیر ستاد اعتکاف استان یزد، افزود: اعتکاف فرصتی برای مبارزه با نفس است. روزه، ماندن در مسجد و جدا شدن از تعلقات دنیوی و روزمرگی ها سبب خودسازی و کم شدن خواهش های نفسانی است. گذشته از این ها خود اعتکاف هم محرماتی دارد که خاص اعتکاف است.

 

صدر الساداتی بیان داشت: خداوند در قرآن در توصیف ویژگی پیامبر اسلام می فرماید: « لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنينَ إِذ بَعَثَ فيهِم رَسولًا مِن أَنفُسِهِم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة» یعنی خداوند بر مؤمنان منت نهاد هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت؛ که آیات او را بر آنها بخواند، و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد؛  یعنی تزکیه نفس مقدم بر یادگیری معارف است. اعتکاف فرصت این تزکیه نفس و به تبع آن یادگیری حکمت را در اختیار مومنین می گذارد.

 

استاد حوزه و دانشگاه، گفت: جامعه را فرد می سازد لذا هر چقدر این سنت ترویج شود و صفای نفس در فرد فرد ما بیشتر شود جامعه بهتری خواهیم داشت. جامعه ای که اعضای آن در خدمت به مردم و تعالی و پیشرفت پیش قدم می شوند.

 

حجت الاسلام و المسلمین صدرالساداتی، ادامه داد: سال گذشته در دارالعباده یزد در مجموع  154 مسجدی که بدین امر اختصاص یافت افزون بر 15000 نفر در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند. لذا امسال هم برنامه های ویژه ای برای مردم متدین یزد داریم.

 

وی با بیان اینکه ثبت نام برای شرکت در اعتکاف از اول اردیبهشت ماه آغاز می شود، افزود: مسجد ملا اسماعیل یزد، به عنوان مسجد مرکزی و بزرگترین حوزه برادران در استان یزد به جهت فضای مناسب خود قابلیت ارائه برنامه های ویژه ای به معتکفین دارد. ویژه برنامه ولادت امیرالمومنین(ع)، ویژه برنامه وفات حضرت زینب(س)، تشکیل حلقه های بحث توسط کارشناسان با موضوعات مختلف و متنوع اعم از احکام، سیاست، اخلاق و اعتقادات، کرسی های تلاوت قرآن، اختصاص بخش هایی برای نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و موضوع غدیر، مناجات های نیمه شب و برپایی کتابخانه با موضوعات متناسب با اعتکاف مهم ترین این برنامه را تشکیل می دهد.

 

صدر الساداتی، همچنین به اعتکاف دانشجویی اشاره کرد و اعلام کرد: در جلسه با مسئولین نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان  برای شرکت هر چه بهتر معتکفین جوان دانشجو و نخبه در این مراسم معنوی هم برنامه ریزی صورت گرفته است.

 

دبیر ستاد اعتکاف استان، در پایان تصریح کرد: رسانه ها رسالت مهمی برای احیای سنت نورانی نبوی اعتکاف دارند. رسانه های جمعی می توانند طعم شیرین اعتکاف را به عموم بچشانند.

 


آخرین اخبار آخرین اخبار