پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پژوهشگر و نویسنده برجسته تاریخ عاشورا در یزد:

آگاهی مداحان از جایگاه مداحی؛اولین قدم در درک فرهنگ عاشورا و محرم/ بهترین وقت ترویج فرهنگ اقامه نماز پس از ذکر روضه است


پژوهشگر و نویسنده برجسته تاریخ عاشورا در گردهمایی بزرگ مسئولان هیئت‌های مذهبی، مداحان و شعرای آیینی استان یزد، اولین قدم در درک فرهنگ عاشورا و محرم را آگاهی مداحان از جایگاه مداحی دانست و اظهار داشت: عدم آگاهی هر انسانی از جایگاه واقعی خود، کامل‌ترین سند جهل او است.

به گزارش خبرنگار یزدامــــــروز؛ پژوهشگر و نویسنده برجسته تاریخ عاشورا  در گردهمایی بزرگ مسئولان هیئت‌های مذهبی، مداحان و شعرای آیینی استان یزد، اولین قدم در درک فرهنگ عاشورا و محرم را آگاهی مداحان از جایگاه مداحی دانست و اظهار داشت: عدم آگاهی هر انسانی از جایگاه واقعی خود، کامل‌ترین سند جهل او است.

محمدرضا سنگری ادامه داد: ذریه‌ پروری از رسالت های هیئت‌های مذهبی بوده  و به همین دلیل هیئات ما باید توجه کامل به تمام برنامه‌ها و رفتار خود داشته باشند.

سنگری با یادآوری دلایل ماندگاری و پایداری فرهنگ عاشورا اضافه کرد: پیوند مداحان در هیئت‌های مذهبی، قبل از تن با روح انسان‌هاست، به‌شرط آن که تأثیرگذاری شعر مداحان اول بر لوح دل شاعر، مداح و دست‌اندرکاران هیئت تثبیت شود.

نویسنده و پژوهشگر دینی کشورمان مدیریت زبان و عمل خادمان امام حسین(ع) در تمام ایام به‌ویژه در ماه محرم را ضروری خواند و تصریح کرد: مداحان و دست‌اندرکاران هیئت‌های مذهبی باید قبل از انجام هر اقدامی، از حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برای نوکری اجازه بگیرند.

وی با ابراز اینکه وجود روحانی در هیئت‌های مذهبی و مراسم‌های عزاداری سبب پایداری و استقامت ستون‌های معنوی هیئت‌ها می‌شود، به مداحان توصیه کرد مطالعه و فراگیری فنون مداحی و علوم دینی را برای تأثیرگذاری عمیق‌تر بر مخاطبان در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

این استاد دانشگاه درخصوص ضرورت همدلی و همزبانی مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) گفت: مداحان ابتدا باید با خود و سپس با دیگران همزبانی و همدلی داشته باشند و مرتباً نفس خویش را مورد سوال قرار دهند .

سنگری توجه به نماز اول وقت و دعوت مخاطبان به اقامه این فریضه مهم به‌عنوان محبوب‌ترین فریضه نزد امام حسین(ع)، را از جمله مهمترین وظیفه مداحان و دست‌اندرکاران هیئت‌های مذهبی برشمرد و افزود: مداحان باید بهترین وقت روضه‌خوانی و اشک‌گیری از مخاطبان خود را به ترویج فرهنگ اقامه نماز به‌ویژه نماز صبح اختصاص دهند.


آخرین اخبار آخرین اخبار