پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

سرپرست هیئت پنبه کاران:

اگر فرهنگ عاشورایی برای جامعه تبیین شود در برابر سنگین ترین هجمه های دشمن، ایمن خواهیم بود/بیکاری، جوانان را به شب نشینی های گناه آلود می کشاند


اگر فرهنگ اسلامی وعاشورایی برای خانواده ها، مسئولین هیئات ونسل جوان تشریح و به اهمیت این موضوع پی برده شود ساختار فرهنگی جامعه در برابر سنگین ترین هجمه ها،ایمن خواهد شد

اشاره؛

محمد جواد فارغ یزدی در سال 1330 در محله پنبه کاران و در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود پدرش مرحوم استاد حسین اهل محله  پنبه کاران و مادرمرحومه اش از خاندان پرآوازه محرمی از اهالی محله شاه ابوالقاسم و دارای دو برادر و چهار خواهر می باشد.

مرحوم استاد حسین  که در زمینه طراحی نقشه های  شربافی(نساجی قدیم) اشتغال داشت  و از سرپرستان هیات وقت الساعه  یزد بود و در زمان رضا خان که راه اندای هیئت ودسته ممنوع بود به جرم راه اندازی هیئت وقت الساعه توسط سربازان رضاخان با سرنیزه مجروح شد و پس از دستگیری مدتی  به شهرستان رفسنجان تبعید شد.


محمد جواد که ازدوران کودکی به وسیله پدربا نام امام حسین(ع) آشنا شده بود، رفته رفته شیفته وعاشق مولایش شد و به خاطرعلاقه وافری که به امور هیئت داری  و سرپرستی آن داشت سر ازپا نمی شناخت تا اینکه در دوران نوجوانی در کنار دست «مرحوم حاج محمد اولیا» سرپرست هیئت محمدی پنبه کاران  تجربه آموخت و در«سال 57 13» بدلیل کهولت سن وعدم توان اداره هیات توسط« حاج محمد» به سمت سرپرست این هیئت منصوب شد وتاکنون در این عنوان به خدمتگزاری مشغول است.


فارغی در «سال 1354» ازدواج کرد که ثمره این ازدواج 4پسر و یک دختر می باشد.


گفتگوی خواندنی وجذاب این پیرغلام امام حسین(ع) را با یزد امروز بخوانید:


جناب آقای فارغی ، جناب عالی به عنوان مسئول یکی از قدیمی ترین هیئات یزد لطفا بفرمایید نقش هیئات مذهبی در گسترش فرهنگ حسینی چگونه است؟
قطعا نقش هیئات مذهبی در ترویج «فرهنگ حسینی» نقش پررنگ واثر گذاری است چرا که هیئات، نهادهای خودجوش مردمی و پناهگاه جوانان است و اگر فرهنگ اسلامی وعاشورایی برای خانواده ها، مسئولین هیئات ونسل جوان  تشریح و به اهمیت این موضوع  پی برده شود ساختار فرهنگی جامعه در برابر سنگین ترین هجمه ها،ایمن خواهد شد اما نباید از یک نکته مهم نیزغافل شد که شالوده واصل تاثیرگذار در یک جامعه نهاد مقدس خانواده است و وقتی فرهنگی در خانواده نهادینه شود به مرور در سراسر جامعه جاری  وساری خواهد شد.


از تاثیرات فرهنگی هیئات در نسل جوان فرمودید لطفا بفرمایید ارتباط جنابعالی با نسل جوان در هیات چگونه است و چه توصیه ای به مسئولان دیگر هیئات در زمینه جذب جوانان و اعتنماد به آن ها دارید؟
جوانان پایه های اصلی یک هیئت را شکل می دهند شاید تجربه وپختگی مسن ترها را نداشته باشند اما شور وعلاقه و گیرندگی جوانان در هیات بیشتر است لذا سرپرستان و بزرگترهای هیئت باید برای نسل جوان احترام و ارزش قائل باشند و با خلوص نیت و کمال صبر و فروتنی پاسخگوی سوالات آنان  بوده  وبرای نظراتشان ارزش قائل شوند که خود بنده سعی کرده ام چنین باشم اما لازم است در اینجا این نکته را هم متذکر شوم که در کنار احترام بزرگتر ها به جوانان ، کوچکترها هم نباید حرمت مسن ترها را نادیده بگیرند و از عشق وعلاقه ومحبت آنان به امام حسین غافل شوند و بدانند که بعضی وقتها حرف یک پیرغلام از سر دلسوزی و محبت به حضرت حسین بن علی (ع) و خود جوانان است وبس.


از نظر شما آفات و آسیب هایی که امروز گریبان گیرهیئات شده چه چیزهایی هستند؟
اجازه بدهید ابتدا ازریشه مشکلات که از شرایط کنونی جامعه نشات می گیرد صحبت کنم . بزرگترین معضل امروز جامعه ما بیکاری،عدم تمکن مالی برای تشکیل خانواده ونداشتن مسکن برای نسل جوان است .امروه جوانان به خاطر داشتن اوقات فراغت زیاد و بیکاری، بسیاری از وقت گهربار خود را پای ماهواره ها و در مجالس شب نشینی های همراه  با گناه سپری می کنند و این مسائل مشکلات زیادی را برای جامعه به وجود آورده که اگر این مشکلات حل شود تا حدود زیادی تاثیرات فرهنگ غرب را کاهش داده، بگونه ای که متاسفانه  این فرهنگ در هیئات مذهبی با اشعارنازیبا وسبک های گاها مبتذل ورفتاهای ناثواب رسوخ کرده و تنها راه مقابله با آن اقدامات فرهنگی است.


ملاک های جنابعالی به عنوان مسئول یک هیئات مذهبی در انتخاب مداح چیست؟

در وهله اول خلوص نیت مداح بسیار برای بنده مهم است ودروهله  بعد صدای خوب وحزن انگیز؛ چراکه برخی با وجود داشتن صدای خوب بدلیل جانسوز وحزن انگیز نبودن صدا نباید درمبحث مداحی سیدالشهدا ورود کنند ودرمرحله آخر مداح هیئت باید از اشعارشورانگیزی که دربرگیرنده رشادت ها، شجاعت ها و بزرگواری های خاندان اهل بیت درواقعه کربلا و اصحاب باوفای امام وهمچنین بیان کننده علل ماندگاری حاثه عاشورا باشد بهره ببرد.


جنابعالی موسس هیئت گسترش فرهنگ حسینی در استان هستید لطفا کمی از این هیئت و نقش آن دراشاعه فرهنگ عاشورا بفرمایید؟
این هیئت در سال 1390در منزل مرحوم سعادتمند با حضور سرپرستان هیئات یزد پایه گذاری شد وبا برگزاری جلسات متعدد ماهانه و انتشار ماهنامه در این سه سال به فعالیت خود ادامه داده و هدف از تشکیل آن ایجاد همدلی ، همراهی و آشنایی هرچه بیشتر مسئولان هیئات با یکدیگر وبررسی مشکلات آن ها بوده است .
بحمدالله این هیات با همکاری شورای هیئات مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی توانسته در این سه سال در آشنا ساختن سرپرستان با معارف اهل بیت و تعاملات سازنده بین هیات های یزدی  وهمچنین کاهش تنش ها واختلافات بین آن ها تاثیری شگرف داشته باشد.


با توجه به همزمانی شب یلدا که از دیرباز جایگاه ویژه ای در بین خانواده های ایرانی دارد با رحلت رسول مکرم اسلام  و ایام شهادت امام حسن(ع) وامام رضا(ع) چه توصیه ای به خانواده های یزدی برای بهره مندی معنوی از این شب دارید؟
شب یلدا از دیربازشب دورهم جمع شدن ها و بگو بخندها بوده و نفس این دور هم بودن همان صله ارحام است که رسول مکرم اسلام  بسیار بدان سفارش فرموده اند اما خب امسال  بدلیل همزمانی با رحلت پیامبر(ص) و به دلیل ارادتی که ما ایرانی ها وبه ویژه یزدی ها به ساحت مقدس آل الله داریم می توان به شکلی دیگر و با بهره مندی معنوی مثل برپایی مجالس مدح ومنقبت حضرت رسول و ائمه هدی یا دعوت از یک روحانی ومداح برجسته درجمع فامیل، خشنودی خدا وقلب حضرت زهرا (س) را فراهم آوریم.


خود جنابعالی چه برنامه ای در این شب دارید؟

بدلیل اینکه هیات پنبه کاران در ایام دهه آخر، میزبان هیئات یزد درحسینیه پنبه کاران هست بنده در این شب مشغول فراهم نمودن مقدمات این مراسم می باشم.

به عنوان آخرین سوال احساس خود را  درقالب یک کلمه نسبت به کلماتی که می خوانیم  بفرمایید؛
هیات مذهبی: اجتماع عظیم مردمی
اربعین امام حسین (ع): چهلمین روزغصه های حضرت زینب
امام حسین(ع): عشق
قمر بنی هاشم: وفا ،صفا و جوانمردی
کربلا: معدن عشق
پیر غلام اباعبدالله الحسین(ع):عاشق

روضه امام حسین(ع): خانه اهل بیت
کار فرهنگی: خدمت به نسل جوان
هیئت پنبه کاران یزد: دیوانگان حسین(ع)
جواد فارغی: نوکر امام حسین(ع)


آخرین اخبار آخرین اخبار