پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

آن را که حساب پاک است...

آیا جلوگیری از انتشار انتقادهای مراجع، به سود دولت است؟!


رئیس‌جمهور با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار و گفتگو کرد اما سایت ریاست‌جمهوری گزارشی یک‌طرفه از محتوای دیدار منتشر نمود.

یزدامروز؛ دولت یازدهم در سال پایانی خود به سر می‌برد و نزدیک به 9 ماه دیگر، انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم برگزار می‌شود. طبیعی است دولتمردان در مدت باقی‌مانده، تلاش مضاعفی برای اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌ها و خدمات خویش داشته باشند و بکوشند تا دیدگاه جامعه را بیش از پیش با خود همراه کنند؛ بدان امید که رئیس دولت بتواند در انتخابات پیش رو هم برگزیده شود و چهار سال دیگر در مقام عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، سکاندار قوه مجریه باشد.

اطلاع‌رسانی هنگامی می‌تواند تاثیری بسزا داشته باشد که صادقانه و بدون تحریف و مغالطه‌های گوناگون باشد؛ و الا اگرچه ممکن است به صورت موردی و در کوتاه‌مدت خواست متصدیان را برآورده سازد اما در میان‌مدت و با برملاشدن واقعیت، نتیجه‌ای‌ معکوس خواهد داشت. متاسفانه دولت یازدهم به‌رغم تظاهر به دفاع از اطلاع‌رسانی صادقانه و شفافیت اطلاعات، در مواردی قابل توجه از این شیوه سر باز زده است. در این باره می‌توان به محرمانه‌ نگه داشتن محتوای مذاکرات هسته‌ای و نیز خودداری دولت از انتشار فکت‌شیت ایران – علیرغم توصیه صریح رهبر فرزانه انقلاب- اشاره کرد.

از جمله دیگر موارد ملموس در این باره می‌توان به خودداری رئیس‌جمهور، وزرا و دولتمردان ارشد از انتشار لیست اموال و دارایی‌هایشان اشاره کرد. به عبارتی بر خلاف دولت پیشین که دست‌کم رئیس‌ آن در جایگاه بالاترین مقام دولت، لیست اموال و دارایی‌های خود را «داوطلبانه» به اطلاع عموم مردم رساند، در دولت یازدهم رغبتی به استمرار این اقدام داوطلبانه نشان داده نشد بلکه حتی دو تن از وزرا از ارسال لیست دارایی‌های خود به قوه قضائیه که «الزامی» است، خودداری کردند!

از جمله موارد دیگری که دولتمردان علاقه‌ چندانی به اطلاع‌رسانی کامل و شفاف نشان نداده‌اند، مفاد تذکرات برخی مراجع به رئیس‌جمهور محترم و دیگر اصحاب دولت بوده است. برای نمونه رئیس‌جمهور در آخرین روز اردیبهشت سال جاری با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درقم دیدار و گفتگو کرد؛ اما سایت ریاست‌جمهوری گزارشی یک‌طرفه از محتوای دیدار منتشر نمود به گونه‌ای که دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی با انتشار محتوای صادقانه و کامل‌تر مذاکرات، به این اقدام واکنش نشان داد. از باب نمونه، در حالی که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری به نقل از اظهارات آیت‌الله مکارم آورده بود: "شما رئیس جمهور موفقی هستید و با وجود همه مشکلاتی که بخشی از آن میراث گذشته و بخش دیگر نیز شیطنت اجانب و بیگانگان است، به تلاش های خود برای ساختن کشور ادامه می‌دهید." در متنی که توسط پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی منتشر شده نشانی از انتقاد این مرجع تقلید از گذشتگان نداشت، بلکه در متن آن آمده است:  "شما مرد موفقی هستید و بحمدالله خدمات شایسته‌ای کردید ولی می‌دانیم حجم مشکلات زیاد است و به یقین یک شبه حل نمی شود." همچنین نشانی از انتقادهای ده‌گانه این مرجع تقلید در گزارش تنظیمی توسط سایت ریاست‌جمهوری به چشم نمی‌خورد!

البته آن‌گونه که قرائن نشان می‌دهد، این‌گونه پنهان‌کاری‌ و مصادره به مطلوب‌ها توسط رسانه‌های وابسته به دولت یا همسو با آن،  نه از روی خطا که بر اساس خط و رویه است. شاید بر اساس همین رویه است که تذکرات مراجع و علما در دیدار اخیر رئیس دفتر جمهور با مراجع هم از گزند پنهان‌کاری رسانه‌های همسو یا وابسته به دولت مصون نمی‌ماند. در این باره مصادیق فراوانی قابل احصاست.

نویسنده: فائزه شورکی

پایان پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار