پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت/

آیا مخالفت شما چیزی جز پشیمانی هم عایدتان کرد؟


شما که مسئول حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی و میراث گذشتگان هستید، بهتر نیست قبل از آن ارزش ها را حفظ کنید تا به لطف آن، بناها ماندگارتر و حرکت شما هم میراث تاریخی شود؟! چرا ما آدم ها با دست خود بعضی افتخارات را از خود دریغ می کنیم؟

یزد امــــــــــــــروز؛ در تاریخ پر فراز و نشیب ایران همیشه و در هر زمانی حفظ ارزش و فرهنگ اصیل ایران اسلامی را مدیون بزرگ مردانی بودیم که از جان و دل خود مایه می گذاشتند.

 

تا جایی که برای به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و پس از آن در 8 سال دفاع مقدس شهیدانی از جنس اخلاص، ایمان، گذشت، شجاعت و غیرت دادیم تا توانستیم امروز در کنار خانواده هایمان بی دغدغه، بدون خیال پریشان و در کمال آرامش در شهر و منزل خود زندگی کنیم.

 

و آنها همان هایی هستند که امروز خانواده هایشان آرام و قرار ندارند.

 

چند روزی بود که بحث های داغ تشییع و تدفین شهدای گمنام در استان دارالعباده یزد افکار مردم را مشوش کرده بود تا این که روز گذشته همه خیالشان راحت شد.

 

در این چند روز چقدر خانواده های معظم شهدا با مطرح شدن این موضوع "که بعضی مسئولین اجازه تدفین شهدا را در صحن امیر چخماق نمی دهند"؛ یاد جای خالی عزیزان خود افتادند و چه اندازه افسوس خوردند که ای کاش...

 

اینکه 2 شهید راه را برای 6 نفر دیگر از همسفران خود باز می کنند خیلی زیباست ولی می توانست خاطره ی آن بهتر در اذهان و صفحه ی تاریخ بماند.

 

جناب آقای قانون مدار که از روی احترام و اجرای قانون می خواستید جلو دفن شهدای تاریخ را در مکان تاریخی بگیرید؛ آیا تا کنون نشنیده اید که گفته شده شهدا زنده اند؟

 

این حرف را شخص یا گروه خاصی نزده اند که نیاز به دلیل و مدرک داشته باشد، بلکه پروردگار متعال در قرآن آن هم چندین بار بیان کرده است. نمونه ی آن:

آیه 154 سوره بقره: وَلاَتَقُولُوا لِمَن يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَ َتُ بَلْ أَحْيَآءٌ وَ لَـَكِن لآتَشْعُرُون و به آنها كه در راه خدا كشته مي شوند، مرده نگوييد! بلكه آنان زنده اند ولي شما نمي فهمید.

 

آیه 169 سوره آل عمران: وَلاَتَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَ َتَا بَلْ أَحْيَآءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُون اي پيامبر! هرگز گمان مبر كساني كه در راه خدا كشته شدند، مردگانند! بلكه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزي داده مي شوند.

 

آیا مخالفت شما چیزی جز پشیمانی هم عایدتان کرد؟! آیا جز این است که اکنون افتخار این حرکت شایسته و در خور "اجرکم عند الله" به اسم مردم استان و دیگر مسئولین تمام شد؟ جز این است که ننگ عدم خاکسپاری 8 شهید گمنام به نیت امام هشتم(ع) در آستانه سالروز شهادت این بزرگوار البته آن هم در یک روز بر پیشانی شما مانده و تا قیام قیامت در هر آیینه ای قابل رویت است؟

 

خلاصه چقدر زیباتر بود اگر این ارزش به نام شما در تاریخ یزد ثبت می شد؛ که آنگاه خود شما هم برای نسل های بعدی همچون امیر چخماق میراث تاریخی می شدید...

 

سوال اینجاست چرا ما آدم ها با دست خود بعضی افتخارات را از خود دریغ می کنیم؟

 


آخرین اخبار آخرین اخبار