پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

نماینده یونسکو:

ایران،بیشترین درخواست دریافت جایزه از یونسکو در سال ۲۰۱۴ را داشته است


نماینده یونسکو در مراسم رونمایی از جایزه ویژه یونسکو به ارگ سریزد با اشاره به اینکه ۴۶ اثر از ۱۶ کشور آسیا و اقیانوسیه برای دریافت جایزه یونسکو نامزد شده بودند، گفت: یونسکو در سال ۲۰۱۴ بیشترین درخواست دریافت جایزه از ایران را داشت.

به گزارش یزد امــــروز؛ کونیش لاروش در مراسم رونمایی از جایزه ویژه یونسکو به ارگ سریزد، اظهار داشت: جایزه میراث آسیا و اقیانوسیه یونسکو در طول 15 سال گذشته به شناساندن اقدامات موفق بخش خصوصی در حفظ بناهای میراث فرهنگی در سطح منطقه کمک کرده است.


وی افزود: یونسکو بر این باور است که تقدیر از چنین تلاش‌هایی موجب تشویق دیگران از جمله جوامع محلی و یا مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های مشابه حفظ میراث فرهنگی می‌شود.


نماینده یونسکو خاطرنشان کرد: بسیاری از پروژه‌های برننده جایزه یونسکو تاثیراتی بر منطقه و کشور خود داشته‌اند و برخی از این پروژه‌ها، برای برآوردن معیارهای مورد نیاز برای کسب جایزه اقدام به ایجاد استانداردهای جدیدی در زمینه حفظ آثار نموده‌اند.


وی تاکید کرد: آقای سریزدی در روز گذشته بسیاری از بناهای اطراف و ارگ سریزد را به من نشان دادند و این می‌تواند در کمک ما به بخش خصوصی برای بازسازی بخش خصوصی موثر باشد.


لاروش خاطرنشان کرد: وی در مورد همه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که انجام شده نه تنها در ارتباط با ارگ سریزد بلکه در مورد این بنای زیبا و بناهای اطراف برای من توضیح دادند.


وی ادامه داد: مهم‌تر از همه، پروژه‌های موفق بدون شک نشان دهنده این واقعیت بوده‌اند که حفظ میراث فرهنگی باید یک مسئولیت مشترک دولت و نهادهای مدنی باشند چرا که مشارکت همگان لازمه تحقق این امر مهم است.


وی افزود: پیش از این یونسکو جایزه‌های دیگر به بناها اختصاص داده بود که یکی از آنها در سال 2000 به یک خانه قدیمی در اصفهان و در سال 2004 و 2005 به دو بنای تاریخی در یزد این جایزه اهدا شده است.


نماینده یونسکو گفت: خاطرنشان کرد: در سال 2014 کشورهای زیادی اقدام به ارائه درخواست‌های متعدد برای کسب این جایزه بودند که مجموعه 46 پروژه از 16 کشور آسیا و اقیانوسیه را شامل می‌شد.


لاروش تصریح کرد: همچنین سال 2014 شاهد بیشترین میزان درخواست از جمهوری اسلامی ایران بودیم که بسیار امیدوار کننده است.


وی افزود: علاوه بر تلاش‌هایی که در این مجموعه انجام شده، مهمترین موضوع این است که توانسته یک همبستگی را در میان مردم محلی این منطقه ایجاد کند که در حفظ بناهای موجود و بازسازی آنها کمک کنند.


نماینده یونسکو ادامه داد: از جمله کارهایی که در این مجموعه انجام شده نصب تابلوهایی بوده که بر آن نوشته شده که در بازسازی این مجموعه مردم محلی کمک کرده‌اند و این سبب می‌شود که مردم بیش از پیش نسبت به حفظ این آثار ارزشمند، اهمیت نشان دهند.
منبع: تسنیم


آخرین اخبار آخرین اخبار