پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مداح و پژوهشگر دینی در مراسم اربعین سردار شهید الله دادی:

ایمان و اعتقاد راسخ انسان را در فتنه‌ها حفظ می‌کند/صداقت و وفای به عهد از ویژگی‌های شهیدالله دادی


حجت الاسلام وافی مداح و پژوهشگر دینی در مراسم اربعین سردار شهید الله دادی گفت: نبود باور و اعتقاد قوی موجب می شود تا فتنه‌های روزگار که به تعبیر امام علی(ع) براساس هوا و هوس و احکام تعیین شده از سوی خود انسان است، انسان را به زمین بزند

به گزارش یزد امــــروز نقل از یزد آوا، مراسم اربعین سردار شهید الله دادی، سالگرد سردار شهید قهاری سعید و گرامی داشت شهدای فصل زمستان استان یزد صبح امروز در مسجد حظیره با حضور جمعی از مسئولان استان و مردم شهید پرور یزد برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام مرتضی وافی در این مراسم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم گفت: انسان وقتی بخواهد با خداوند سخن بگوید سراغ نماز و مناجات می‌گیرد و خداوند اذن داده است که انسان هر موقع که خواست این ارتباط را برقرار کنند و خداوند از طریق قران کلام وحی با انسان سخن می‌گوید.

 

 

وی با اشاره به آیه 23 سوره احزاب« مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ...» ادامه داد:  یکی از آیاتی که در این مجالس می‌توان نکته هایی را از آن پند گرفت این آیه است که در ماجرای کربلا و حماسه عاشورا چندین مرتبه بر زبان نورانی و مبارک سید الشهدا(ع) جاری شده است.

 

 

این مداح و پژوهشگر دینی با بیان اینکه این آیه سه ویژگی از این شهدا را به عنوان نشانه راه در اختیار ما قرار می‌دهد، با اشاره به بخش اول این آیه « من المومنین الرجال.. »  خاطرنشان کرد:  یکی از ویژگی‌ها و خصوصیات این سرداران شهید که در مسیر خدا ایستادند و جانفشانی کردند ایمان، باور و اعتقاد راسخ آن‌ها بود.

 

 

حجت الاسلام وافی با اشاره به سخنی از امیرالمومنین علی(ع) یادآور شد: تنها کسی می تواند در فراز و نشیب زندگی و تلاطم روزگار پابرجا بماند که ایمان، باور و اعتقادی راسخ داشته باشد و اگر کسی پیمان می‌شکند و نمی‌توان راه درستی برای رسیدن به مقصد را در پیش گیرد به دلیل شک و تردیدی است که در وجودش وجود دارد و جایی او را به زمین می‌زند.

 

 

وی تصریح کرد: نبود باور و اعتقاد قوی موجب می شود تا فتنه‌های روزگار که به تعبیر امام علی(ع) براساس هوا و هوس و احکام تعیین شده از سوی خود انسان است، انسان را به زمین بزند و با وجود اینکه فتنه همه ار در برمی گیرد تنها خواص را که از ویژگی باور و اعتقاد راسخ بی بهره هستند، زیر و رو و کور می‌کند.

 

 

مدیر مؤسسه فرهنگی آموزشی خانه خورشید ادامه داد: اگر مردانگی و غیرت باشد انسان نمی‌بازد و همین ویژگی بود که رزمندگان را  8 سال دفاع مقدس و هنوز هم در میدان‌های مبارزه در جغرافیای مقاومت اسلامی نگه داشته است و انسان را به سمت زر و زیور دنیا نمی‌کشاند.

حجت الاسلام وافی با اشاره به بخش دوم آیه کریمه «... صدقوا..» ویژ گی دوم شهدا را صداقت دانست و اظهار کرد: صداقتی در وجود این افراد موج می زد که انسان‌ را متوجه خودش نمی‌کند بلکه او را سپر می کند برای اینکه معارف و و لایت و دین بماند نه اینکه خودش در  پرتو آن به هوا و هوس و زر و  زیور برسد.

وی تصریح کرد: ایستادگی سردار شهید الله دادی و قهاری سعید در شرایط سخت از جنس صداقتی است که خود را سپر می‌کنند تا  دین و ولایت و فرهنگ دینی برپا باشد.

 

 

این پژوهشگر دینی ادامه داد: حضرت فاطمه(س) نیز همین‌گونه بود، در مقابل شرک، پای امام زمان زمانش و برای افراشته شدن پرچم توحید ایستاد و گریه‌های سیاسی اجتماعی ایشان آنقدر صادقانه بود که انسان را زیر و رو می کرد، ایشان در مقابل تظاهر، نفاق و کذب و دروغ صداقت داشت.

 

حجت الاسلام وافی با اشاره به بخش سوم آیه شریف «..عاهدو الله علیه...» گفت: این شهیدان به وعده و پیمانی که بسته بودند وفا کردند و دغدغه آنها این بود که پیمان خود را از یاد نبرند.

 

وی خاطر نشان کرد: اگر انسان ویژگی‎های باور و اعتقاد راسخ ، صداقت و وفای به عهد را داشته باشد اگر خدا بخواهد شهادت به سراغش خواهد آمد، شهاد تکلیف نیست، تقدیر است و این شهدا با درس گرفتن از حضرت فاطمه(س) ایستادند، وفای به عهد کردند و صادقانه در مسیر الهی قرار گرفتند.

 

گفتنی است این مراسم با قرائت زیارت عاشورا توسط علی زارع ، مداح برجسته یزدی آغاز در پایان، مراسم سوگواری و سینه زنی به مناسبت شهادت فاطمه  الزهرا(س) با مداحی محسن محمدی پناه برگزار شد.


آخرین اخبار آخرین اخبار