محتوا محتوا

دادستان کل کشور:


دادستان کل کشور گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران همه باید مجری عدالت باشند و این درست نیست که فقط قوه قضائیه را مسئول اجرای عدالت بدانیم البته قوه قضائیه به اعتبار عدلیه بودنش و اینکه می‌خواهد بین مردم قضاوت کند باید در این امر شاخص باشد.

به گزارش یزدامروز، حجت‌الاسلام‌ محمدجعفر منتظری صبح امروز در آیین تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد، با اشاره به جایگاه خطیر امر قضا در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران همه باید مجری عدالت باشند و این درست نیست که فقط قوه قضائیه را مسئول اجرای عدالت بدانیم البته قوه قضائیه به اعتبار عدلیه بودنش و اینکه می‌خواهد بین مردم قضاوت کند باید در این امر شاخص باشد. 

وی جایگاه دادستان را یکی از ارگان مؤثر در اجرای عدالت، رفع خصومت و پیگیری دعاوی دانست و تصریح کرد: اهمیت وجود جایگاه دادستان به حدی است که در یک مقطع زمانی که آن را حذف کردیم وجود اشکال در نظام قضایی کشور کاملاً محسوس و ملموس بود.

دادستان کل کشور بابیان این‌که دادستان علاوه بر مسئولیت‌های تعریف‌شده در قانون اساسی کشور، دو مسئولیت عمده نیز دارد ادامه داد: نخست آن‌که  دادستان مردم است به این معنی که  تظلم خواهی مردم نسبت به شکایت و حقوق شخصی خودشان باید از دریچه دادستانی انجام پذیرد و هرکسی علیه دیگری شکایت دارد باید به دادستان مراجعه کند.

دادستان ها شکایات را به صلح و سازش ختم دهند

منتظری در توصیه به دادستان‌ها گفت: مقام معظم رهبری فرمودند دادستان‌ها وقتی شکایتی به آن‌ها می‌شود اول تلاش کنند این موضوع به صلح و سازش ختم شود و نگذارند به تشکیل پرونده برسد ازاین‌رو توصیه می‌شود دادستان‌ها یک الی دو نفر را در دادسراها برای حل اختلافات از طریق صلح و سازش داشته باشند.

وی دومین مسئولیت مهم دادستان‌ها را دفاع از حقوق عامه مردم دانست و عنوان کرد: یکی از وظایف مهم قوه قضائیه احیای حقوق عامه مردم است که در سنوات اخیر نیز مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده است.

منتظری بابیان این‌که احیای حقوق عامه مردم علی‌رغم  گستردگی زیادی که دارد اما نواقصی نیز در این خصوص وجود دارد افزود: یکی از این نواقص این است که تا به امروز نه‌تنها قانون مصوبی تحت عنوان حقوق عامه مردم در کشور وجود ندارد بلکه تا یک سال گذشته دستورالعمل و آئین‌نامه مشخصی هم در این خصوص نداشته‌ایم.

وی پیگیری دفاع از حقوق عامه مردم را توسط دادستان‌ها ضروری دانست و خاطرنشان کرد: متکفل و متصدی صیانت از حقوق عامه و دفاع و صیانت از حقوق عمومی مردم کسی نیست جز دادستان که این وظیفه را قانون به او محول کرده است.

این مقام قضائی با تأکید بر این‌که در موضوع حقوق عامه مردم باید جدی‌تر ورود کرد افزود: مشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که در جامعه وجود دارد عدم توجه به حقوق عمومی و عدم صیانت از آن است.

منتظری تصریح کرد: در هرجایی که مردم حضور پیدا کنند یکسری حقوق متعلق به آن‌ها است که اگر توسط افرادی از جامعه مورد تجاوز قرار گیرد باید جلوی آن را گرفت البته همه دستگاه‌ها باید وظیفه صیانت خود را انجام دهند و اگر به وظیفه خود عمل نکردند این دادستان است که باید به میدان بیاید.

دستگاه های دولتی قبل از ورود دادستان جلوی بروز خسارات را بگیرند

وی بابیان این‌که احیا و صیانت از حقوق عامه وظیفه بسیار خطیری است اظهار کرد: انتظار ما از دستگاه‌های اجرایی و دولت این است که قبل از ورود دادستان و برخورد با متخلفین، خود مدیران و مسئولین از ابتدا نگذارند که خسارتی وارد شود.

منتظری خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌های اجرایی و انتظامی کوتاهی انجام دادند و وظیفه خود را به‌درستی اجرا نکردند، این وظیفه دادستان است که ورود پیدا کند و چون قانون به وی توان جلوگیری از متجاوزان به حریم عمومی به‌صورت قهریه را داده باید به آن ورود کرده و جلوی تخلف را بگیرد.

وی افزود: دادستان نباید در برخورد با متجاوزین به حقوق عمومی به‌هیچ‌عنوان توجهی کند که این فرد آقازاده یا خانم زاده است  و باید به‌طور جد ورود کند و باکسی هم تعارفی نداشته باشد و نباید به‌هیچ‌عنوان ملاحظه و رعایت حال هیچ فردی را در برخورد با متخلفان داشته باشند.

دادستان کل کشور تأکید کرد: در برخورد با متخلفین در هر سطح و بخشی دادستان وظیفه دارد با اتکا به اقتداری که قانون به او داده و انتظاری که مردم از او دارند ورود کند و جلو زیان عامه مردم را بگیرد.

منتظری ورود دادستان به مسائل بین‌المللی را نیز ضروری دانست و گفت: در حوزه مسائل بین‌المللی مشکلات و اشکالاتی وجود دارد که تا این اشکالات برطرف نشود شاهد بعضی از خسارت‌هایی هستیم که در عرصه بین‌المللی به ما وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: وظیفه دادستان‌ها در دفاع از حقوق عمومی آن‌قدر تأثیرگذار است که می‌تواند امنیت کامل و جامعی را به مردم برگرداند.

منتظری با اشاره به تلاش‌های نیروهای انتظامی و سپاه در تأمین امنیت کشور گفت: امروز در سراسر کشور شاهد امنیت مثال زدی هستیم که این امنیت مفت و مجانی به دست نیامده و محصول تلاش‌های افراد و عناصر دستگاه‌های امنیتی، نظامی، قضائی و اطلاعاتی است.

وی آمریکا و هم‌پیمانانش را مسئول ناامنی‌های امروز جهان دانست و گفت: استکبار جهانی دنیا را ناامن می‌کند که خودش در امنیت قرار داشته باشد.

اینستکس فرزند معلول برجام است

دادستان کل کشور با اشاره به قضیه برجام گفت: ایران به همه تعهدات خود در برجام عمل کرد اما در مقابل کشورهای غربی به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند و امریکا از برجام خارج شد بقیه کشورهای اروپایی و  عضو برجام نیز بیش از یک سال است دنبال فریب دادن ایران هستند.

منتظری اینستکس را فرزند معلول برجام خواند و تصریح کرد: کشورهای اروپایی فرزند معلول برجام را به نام اینستکس درست کردند و می‌خواهند آن را بر ما تحمیل کنند که دولتمردان و مسئولان اجرایی ما حواسشان باید جمع باشد  که دوباره کلاه سرمان نرود.

وی افزود: امریکا حقه‌بازی کرد و به تعهدات خود عمل نکرد و فشارهای اقتصادی زیادی را بر ما تحمیل کردند و باید اکنون مواظب بود این ولد معلول برجام به نام اینستکس را به دامن نگیریم که گرفتار خواهیم شد.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار