محتوا محتواپزشک مسئول برنامه‌های پیشگیری از اچ آی وی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: تاکنون 305 مورد بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شدند.

مرجان پدرزاده در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ با بیان اینکه یک دسامبر برابر با ده آذر روز جهانی مبارزه با ایدز و امسال سی‌امین سالگرد روز جهانی مبارزه با ایدز است، گفت: از ابتدا تاکنون 305 مورد بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده که 226 مورد آن مرد و مابقی زن هستند.

وی با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی مبارزه با ایدز، «برای آگاهی از سلامت خود من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» هست، ادامه داد: از این تعداد بیمار شناسایی شده تاکنون 61 نفر فوت شده‌اند و 115 نفر تحت درمان هستند.

پزشک مسئول برنامه‌های پیشگیری از اچ آی وی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد عنوان کرد: شایع‌ترین راه انتقال بیماری ایدز در استان اعتیاد تزریقی و بیشترین گروه سنی مبتلا به این بیماری در استان در سن 20 تا 44 سال قرار دارند و اخیرا موارد ابتلای زنان به ایدز نیز بیشتر شده است.

پدرزاده با اشاره به اجرای طرح پیشگیری انتقال ایدز از مادر مبتلا به نوزاد در استان گفت:  از ابتدا تاکنون 20 زن باردار مبتلا به اچ ای وی  در استان شناسایی شد که با مراقبت‌ها و آموزش‌هایی که انجام گرفته است همه موفق به تولد نوزادان سالم شدند.

وی با بیان اینکه آموزش و اطلاع رسانی در مورد ایدز یکی از استراتژی‌ها و برنامه‌های کشوری برای پیشگیری از این بیماری است، افزود: با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته سازی موضوع و حساس کردن سیاستگزاران، مسئولان و آحاد افراد جامعه به موضوع ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری از ایدز بسیار ضروری است.

پدرزاده عنوان کرد: موضوع ایدز صرفا یک موضوع بهداشتی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی امنیتی و .. نیز هست و به همین به منظور برای اطلاع رسانی مناسب در این خصوص از هشتم تا چهادرم آذرماه به عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز در نظر گرفته شده است.

 وی با اشاره به هفته اطلاع‌رسانی مبارزه با ایدز گفت: در این هفته در دانشگاه‌ها، مدارس، سازمان‌ها، ادارات و ... برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی به صورت پوستر، بروشور و همچنین از طریق کارشناسان دوره دیده انجام می‌گیرد. برپایی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، تئاتر خیابانی و آموزش، مشاوره و تست سریع اچ آی وی نیز از دیگر برنامه‌های این هفته در استان است.

پزشک مسئول برنامه‌های پیشگیری از اچ آی وی دانشگاه علوم پزشکی یزد عنوان کرد: بیماران شناسایی شده مبتلا به ایدز در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت مراقبت و درمان قرار دارند و کلیه خدمات ارائه شده به آنها نیز رایگان و محرمانه است و خانواده‌های آنها نیز تحت مراقبت و آموزش قرار دارند.

پدرزاده با بیان اینکه از زمان ورود ویروس ایدز به بدن تا زمان بروز علائم آن ممکن است ده تا دوازده سال طول بکشد، افزود: اما در این دوره زمانی امکان انتقال ویروس به دیگران وجود دارد، بیماری ایدز یک بیماری مزمن عفونی و قابل کنترل است و با وجود اقدامات، درمان و کنترلی که در حال حاضر بر روی این بیماری صورت گرفته علائم در فرد مبتلا به ایدز بروز نمی‌کند به همین جهت تشخیص و درمان به موقع این بیماری بسیار اهمیت دارد و شعار امسال روز جهانی مبارزه با ایدز نیز بر آزمایش و تست به موقع اچ آی وی تاکید دارد.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار