پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد:

باند توزیع مواد مخدر در زندان مرکزی یزد منهدم شد


رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد گفت: پس از پیگیری های اطلاعاتی و رصد و تحقیق دقیق میدانی، یک باند بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر در زندان مرکزی یزد شناسایی و منهدم شد.

به گزارش یزدامروز، غلامعلی دهشیری در این رابطه اظهار داشت: بر حسب اعلام دادستان مرکز استان مبنی بر بررسی پیرامون خبر توزیع مواد مخدر در زندان توسط برخی از محکومان و متهمان زندانی، موضوع در دستور کار بررسی قرار گرفت و با رصد دقیق اطلاعاتی و اخذ مجوز قضایی تحقیقات گسترده ای در این خصوص آغاز گردید.

وی گفت: این باند حرفه ای با روش های مختلف ابتدا وجهی را از زندانی و یا خانوده او دریافت می کردند و در مرحله بعد اندک مواد مخدری که به روش و شگردهای خاص وارد زندان کرده بودند را در داخل زندان به افراد متقاضی تحویل می دادند.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: گردش مالی 11میلیارد ریالی این باند حکایت از فعالیت گسترده و حرفه ای این باند دارد.

وی به افراد متعدد دخیل در این پرونده اشاره کرد و گفت: این گردش مالی بالا بین چندین کارت بانکی به نام افراد مختلف انجام شده است که وجه مواد مخدر را زندانی و یا خانواده به شماره کارت های معرفی شده واریز می نمودند و در فرایند تعریف شده پس از تأیید واریز وجه، مواد مخدر در زندان تحویل می شده است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد از دستگیری 4زن و 12مرد در این پرونده خبر داد و بیان داشت: با ردیابی مالی حساب های بانکی، کلیه افراد و مرتبطین شناسایی شده و به دادسرا احضار شده اند.

وی همکاری مجموعه اداره کل زندان در این پرونده را بسیار خوب و شایسته تقدیر ارزیابی کرد و یادآور شد: پرونده ورود مواد مخدر به زندان، یکی از پرونده های بسیار سخت و حساس در مجموعه حفاظت و اطلاعات دادگستری بوده است که حدود یک سال ردگیری و شناسایی و دستگیری همه متهمین پرونده طول کشید تا همه ارتباطات و زوایای تاریک پرونده روشن و همه مجرمین همراه با ادله جرم شناسایی گردند.

دهشیری گفت: مجموعه حفاظت و اطلاعات اداره کل زندان های استان یزد همپا و همسو با مجموعه دادگستری در کشف و انهدام این باند حرفه ای تلاش کرد تا همه مهره های این پرونده شناسایی و دستگیر شوند.

وی ابراز داشت: در حال حاضر این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب یزد در حال طی کردن فرایند ارسال به دادگاه است.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد بر ضرورت هوشیاری و دقت در مواجه با افراد مشکوک و مسئله دار در دادن اطلاعات شخصی راجع به کارت های بانکی خود، تأکید کرد و افزود: در این پرونده چند نفر دارای نقش بوده اند که بدون اطلاع از اصل کار مجرمانه باند فقط شماره کارت بانکی خود را در اختیار افراد باند قرار می دادند و پس از واریز وجوه به این حساب ها پول را به حساب های دیگر واریز می کردند.

وی نسبت به مشارکت در هر گونه اقدامات مجرمانه هشدار داد و تصریح کرد: هر فرد به هر دلیل کارت بانکی و شماره حساب خود را اجاره و یا در اختیار افراد دیگر با اطلاع از اهداف و مقاصد مجرمانه قرار دهد در فرایند جرم پولشویی دخیل و می تواند مجرم محسوب شود؛ اجاره کارت یا حساب می تواند برای پوشش فعالیت های مجرمانه ای نظیر خرید و فروش مواد مخدر و پولشویی و فرار مالیاتی باشد و لکن مسئولیت آن متوجه صاحبان شماره و کارت اجاره دهندگان آن است.

این مقام قضایی گفت: بر اساس یک اصل کلی حقوقی، جهل به قانون رافع مسئولیت نیست! یعنی ادّعای بی اطلاعی نسبت به قانون از ناحیه هیچ کس پذیرفته نمی‌شود، و توجیه عدم اطلاع از قانون برای محکمه پذیرفته نخواهد شد.

شایان ذکر است دستگیر شدگان این پرونده با قرار قانونی دادسرا روانه زندان شدند تا به این پرونده پس از اتمام مراحل تحقیق وفق مقررات قانونی با دقت و قاطعیت رسیدگی گردد.


آخرین اخبار آخرین اخبار