پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

الهام چرخنده؛

بانویی که در یک ماه قریب به 4هزار نفر را چادری کرد


شاید بهتر باشد با تجمیع همه هزینه‌های کلان فرهنگی که برای گسترش حجاب در نظر گرفته شده و سپردن مجموعه این اعتبارات به چهره‌ای چون چرخنده، اجازه داد به جای روش‌های کنونی، با روشی که او در پیش گرفته به سادگی حجاب را به شیوه اولا در کشورمان نهادینه کرد.

یزد امــــــــــــــروز؛ شاید بهتر باشد با تجمیع همه هزینه‌های کلان فرهنگی که برای گسترش حجاب در نظر گرفته شده و سپردن مجموعه این اعتبارات به چهره‌ای چون چرخنده، اجازه داد به جای روش‌های کنونی، با روشی که او در پیش گرفته به سادگی حجاب را به شیوه اولا در کشورمان نهادینه کرد.

آمارهایی که اخیراً توسط الهام چرخنده بازیگر سینما و تلویزیون درباره گسترش وسیع پوشش حجاب منتشر شده و با توجه مسئولان کمیسیون فرهنگی مجلس مواجه شده، این پرسش را پیش آورده که آیا از روش‌های خاصی که این بازدهی جالب را در کوتاه مدت داشته، برای تغییر فضای فرهنگی کشور بهره‌برداری خواهد شد؟

ماجراهای الهام چرخنده به نقطه جالبی رسیده و این بازیگر سینما و تلویزیون پس از چادری کردن دو تن از بانوان محجبه عضو تیم ملی ووشو کشورمان، گفته‌های جالبی مطرح کرده که اگر با مستندات قابل اتکایی همراه باشد، یک اتفاق متفاوت و عجیب است و همانگونه که طرحش اسباب شگفتی در پی داشته، مشخص شدن نمودهای عینی‌اش، این شگفتی را مضاعف می‌نماید.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفته است: «به فاصله یک ماه و چهار روز، سه هزار و 900 نفر به کمک من حاضر به استفاده از تاج بندگی یا چادر شدند. چقدر قضاوت آدم ها مهم است و بابت لایک ها چه چیزی را پرداخت می کنیم.» و در واقع ما به ازی هر روز 114 بانوی کشورمان را با چادر همراه نموده که از هر منظری به این ماجرا نگریست، با عددی بزرگ مواجه هستیم.

از این منظر اگر همایشی با حضور 3900 تن از بانوانی که توسط این بازیگر به زیور چادر آراسته شده‌اند، برگزار شود، نمادی از یک حرکت فرهنگی و اثرگذاری‌اش در مدت یک ماه و چهار روز بوده باشد و در واقع توانمندی‌های فرهنگی پنهان را از طریق چنین برنامه‌هایی می‌توان مورد سنجش دقیق نیز قرار داد و از ظرفیت‌های موجود بهره برداری بهتری کرد.

 

تقریباً هیچ مسئولی نمی‌تواند حتی وعده چادری کردن نزدیک به چهار هزار نفر را در یک ماه بدهد اما الهام چرخنده بدون آنکه وعده‌ای بدهد، وارد این میدان شده و در یک ماه این جمعیت عظیم از بانوان چادری را شکل داده که طبیعتاً چنین حرکتی بدون اعتبارات فرهنگی و برنامه‌های وسیع اتفاقی شگرف و جالب توجه است و همین موضوع توجه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را نیز در پی داشته است.

تابناک نوشت در نشستی که در کمیسیون فرهنگی برگزار شد، نیره اخوان بیطرف،‌ عضو فراکسیون زنان مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه بزرگ ترین اتفاق در زندگی هر شخص این است که سیئات گذشته اش به حسنات تبدیل شود،‌ گفت: «اکنون در زندگی آن 3 هزار و 900 نفری که پوشش چادر را برای حجاب خود برگزیده اند تغییرات اساسی ایجاد شه است.»

همچنین فاطمه آلیا،‌ دیگر عضو فراکسیون زنان مجلس نیز در ادامه با به جشنواره های مختلفی که به صورت مداوم برگزار می شود اشاره و بیان کرد: «با وجود برگزاری جشنواره ها، همایش ها و نمایشگاه های مختلف تا کنون نتیجه چندانی نگرفته ایم اما اکنون با فراهم آمدن چنین شرایطی می توان به عنوان یک ظرفیت از آن استفاده کرد لذا الان زمان امتحان ما فرا رسیده است که چگونه از این موقعیت استفاده کنیم.»

نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه پیشنهاد کرد کمیته حمایت از راهی که الهام چرخنده می رود در کمیسیون فرهنگی تشکیل شود تا این بازیگر بتواند بهتر و با کیفیت تر در راهی که پیش گرفته، قدم بردارد و آن‌گونه که چرخنده خبر داد، قرار است سازمان فرهنگی در راستای فعالیت‌هایش تاسیس نماید که احتمالاً این کمیته نیز در همین راستا به چرخنده کمک خواهد کرد.

از این منظر شاید بهتر باشد با تجمیع همه هزینه‌های کلان فرهنگی که برای گسترش حجاب در نظر گرفته شده و دامنه‌اش از همایش‌ها تا گشت ارشاد گسترده است و سپردن مجموعه این اعتبارات به چهره‌ای چون چرخنده، اجازه داد به جای روش‌های کنونی، با روشی که او در پیش گرفته به سادگی حجاب را به طریق اولی در کشورمان نهادینه کرد. آیا همه روش‌های کنونی از جمله گشت ارشاد، برچیده خواهد شد و سکان حجاب در کشور با کمک کمیسیون فرهنگی مجلس به الهام چرخنده سپرده خواهد شد؟

منبع: پارسینه


آخرین اخبار آخرین اخبار