پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئول شورای هماهنگی بانک‌ها در استان یزد:

بانک ها در مطالبه ضامنین تسهیلات،سلیقه ای عمل نمی کنند/تلاش شبکه بانکی برای تعامل با بدهکاران


مسئول شورای هماهنگی بانک‌ها در استان یزد در خصوص برخوردهای سلیقه‌ای بانک‌ها درمطالبه ضامن یا ضامنین برای پرداخت تسهیلات گفت: تمامی بانک‌ها بر اساس دستورالعملی که در هیئت‌مدیره به تصویب می‌رسد عمل می‌کنند و در این زمینه ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند.

به گزارش یزدامروز؛ مسئول شورای هماهنگی بانک‌ها در استان یزد در مصاحبه با یزدرسا؛ در خصوص اجرای طرح تقسیط معوقات بانکی عامه مردم گفت: شبکه بانکی کشور با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و مشکلاتی که برای برخی مشتریان خوش‌حساب به وجود آمده تصمیم گرفت تا طرح مذکور را برای این دسته از افراد اجرا کند.

محمدرضایی افزود: البته این دستورالعمل به‌تمامی بانک‌های کشور ابلاغ‌شده اما برای بانک‌ها تکلیف نشده است یعنی بانک در این زمینه اختیار عمل دارد.

رضایی در توضیح بیانش اظهار داشت: برخی بانک‌ها معوقات زیادی دارند و چون مبالغ بدهی آنان نزد بانک مرکزی افزایش‌یافته شاید قادر به انجام تقسیط اقساط نباشند و باید برای این اقدام مجوز بگیرند.

وی با اشاره به این مطلب که شبکه بانکی کشور به‌هیچ‌وجه به دنبال تملیک اسناد رهنی خود نیست اضافه کرد: تلاش داریم تا حداکثر ممکن با مشتریان مذاکره و تعامل داشته باشیم و به آن‌ها برای پرداخت دیون خود فرصت بدهیم.

مسئول شورای هماهنگی بانک‌ها در استان در پاسخ به برخی اعتراضات مبنی به اینکه در طرح تقسیط به مبلغ اقساط، مبلغ جدیدی نیز اضافه می‌شود و این در حالی است که مردم در پرداخت همان قسط اولیه نیز با مشکل روبرو هستند گفت: اولاً این طرح یک بسته پیشنهادی به بدهکاران بانکی است و مشتری در قبول یا رد آن مختار است و ثانیاً کسی که وام می‌گیرد باید به فکر پرداخت اقساط آن نیز باشد و این راهکار نیز به دلیل شرایط خاص اقتصادی مردم اتخاذشده وگرنه بانک باید پول خود را باز پس بگیرد.

وی در خصوص برخوردهای سلیقه‌ای بانک‌ها درمطالبه ضامن یا ضامنین برای پرداخت تسهیلات با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی برمطالبه یم ضامن برای وام‌های تا سقف 100 میلیون ریال هم گفت: تمامی بانک‌ها بر اساس دستورالعملی که در هیئت‌مدیره به تصویب می‌رسد عمل می‌کنند و در این زمینه ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند ضمن اینکه ارزیابی بانک از مشتری نیز در مطالبه تعداد ضامنین مؤثر است مثلاً مشتری که به تشخیص بانک جایگاه C منفی را دارد بانک برای اطمینان از بازگشت پول خود وثایق و ضامنین بیشتری خواهد گرفت بنابراین بانک‌ها سلیقه‌ای عمل نمی‌کنند.

مسئول شورای هماهنگی بانک‌ها در استان در خصوص تقسیط مجدد اقساط افرادی که بنا بر هر دلیلی تقسیط اول آنان باطل‌شده هم گفت: بانک‌ها می‌توانند با توجه به شرایطی خاص با مشتری تعامل کرده و مجدداً اقساط وی را تقسیط کنند.

رضایی در پایان به مردم اطمینان داد که در شبکه بانکی قانون و مقررات حاکم است و مردم مطمئن باشند که بانک‌ها هم حافظ منافع خود وهم حافظ منافع آنان است و به همین دلیل حداکثر تلاش خود را برای تعامل با مردم به کار بسته و حفظ آرامش مردم را از وظایف ذاتی خود می‌داند.

آخرین اخبار آخرین اخبار