پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در صورت پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی مجلس؛

بایارانه نقدی خداحافظی کنید


در حالی که دولت ایران معتقد است در اثر پرداخت یارانه نقدی بار زیادی را متحمل می شود به عقیده کارشناسان پس از برگزاری انتخابات مجلس و در صورت پیروزی نامزدهای طرفدار اصلاحات در مجلس فرآیند حذف یارانه نقدی کلید خواهد خورد.

به گزارش یزدامـــــروزبه نقل از المانیتور؛ عدالت اجتماعی تنها به توزیع پول نقد در بین مردم نیست، بلکه بدان معناست که مقامات باید اطمینان حاصل کنند که هر شهروندی نقش اجتماعی خود را ایفا می کند و آنچه را که حقش است از جامعه دریافت می دارد.

در چند سال گذشته، دولت حسن روحانی همواره مدعی بوده که برنامه پرداخت یارانه های نقدی به اقتصاد ایران لطمه زده و از زمان اجرا 54.8 میلیارد دلار برای دولت بار مالی داشته است. پرداخت ماهانه 15 دلار به هر ایرانی، هرچند ممکن است در ظاهر چندان رقم قابل توجهی به نظر نرسد، اما به خصوص در بین طبقه کارگر و استان های با میزان درآمد کمتر، با استقبال بسیاری از خانواده ها مواجه شده است.

بسیاری معتقدند، به رغم پرداخت یارانه های نقدی، توزیع عادلانه ثروت هنوز در جامعه محقق نشده است. اقتصاددانان لیبرال می گویند دولت باید به شکلی شجاعانه این برنامه را متوقف کند. حتی برخی نمایندگان مجلس نیز در این نکته اتفاق نظر دارند که این برنامه باید مورد بازنگری قرار گیرد.

دولت حسن روحانی و مجلس شورای اسلامی ظاهرا هر دو به این نتیجه رسیده اند که این برنامه آنقدر پرهزینه است که دیگر نمی توان آن را به این شکل ادامه داد. با این حال، هیچ کدام نمی خواهند با تبعات سیاسی یک تصمیم واقعی در این زمینه مواجه شوند. در حالی که انتخابات تعیین کننده مجلس نزدیک می شود، نمی توان انتظار داشت که دولت قبل از ماه فوریه تصمیمی قاطع در این باره اتخاذ کند.

در واقع ناظران می گویند، با توجه به تاثیرگذاری محدود دولت در سطح رسانه ها، اگر دولت میانه روی روحانی طرحی برای توقف پرداخت یارانه ها ارائه کند،  ممکن است ضربه سختی را متحمل شود. گروه های رقیب احتمالا از چنین فرصتی برای حمله به دولت استفاده خواهند کرد. با این حال، برخی اقتصاددانان همچنان معتقدند که رئیس جمهور باید در نهایت یک تصمیم سخت بگیرد و با تبعات سیاسی و اجتماعی این تصمیم مواجه شود.

موسی غنی نژاد، اقتصاددان برجسته معتقد است، به رغم محدودیت های سیاسی، دولت تا پایان سال مالی جاری (19 مارس) مدت کوتاهی پس از انتخابات مجلس پرداخت یارانه های نقدی را متوقف خواهد کرد. وی می گوید، اگر میانه روها و کاندیداهای طرفدار اصلاحات در انتخابات پیروز شوند، دولت با اعتماد به نفس بیشتری این کار را انجام خواهد داد.

اما برخی اقتصاددانان، معتقدند، دولت روحانی در حال مبالغه در مورد بار مالی پرداخت یارانه های نقدی است، زیرا بودجه اختصاص یافته برای پرداخت یارانه ها در مقایسه با سال 2010، که دولت وقت ناگزیر بود یارانه انرژی بالاتری بپردازد، رقم پایینی است. جواد صالحی اصفهانی، اقتصاددان ایرانی تحصیل کرده در آمریکا ضمن هشدار در مورد هرگونه شتاب زدگی در زمینه حذف یارانه نقدی می گوید، دولت همچنان می تواند از عهده پرداخت یارانه نقدی بر بیاید. وی می افزاید، بسیاری از خانواده ها هنوز به شدت به این پرداخت های ماهیانه نیاز دارند.

هزاران خانواده ای که در مناطق روستایی زندگی می کنند، ممکن است در صورت قطع ناگهانی یارانه ها قادر به تامین مخارج ضروری خود نباشند. یک کارشناس فرش گفت،  بسیاری از فرش بافان که در روستاهای دوردست زندگی می کنند، در سال های اخیر به دلیل دستمزد بسیار پایینی که از سوی کارفرمایان به آنها پرداخت می شود دست از کار کشیده یا حجم کار خود را کاهش داده اند.

رزیتا علیها، بازرس اتحادیه فرشبافان تهران افزود: «برای هر گره به آنها 40 تا 50 ریال داده می شود. با توجه به اینکه یک بافنده حرفه ای روزانه 3 هزار گره می بافد، یک کارگر باید تقریبا کل روزهای سال را ببافد تا بتواند زندگی اش را بگذراند. با 45 هزار و 500 تومانی که اکنون به هر عضو خانواده پرداخت می شود، زندگی برای آنها راحت تر شده است.»


آخرین اخبار آخرین اخبار