محتوا محتوا

کارشناس سیاسی :


کارشناس سیاسی تأکید کرد: مذاکرات قبلی و برجام که سال‌ها طول کشید، نتیجه آن چیزی شد که امروز همگان داریم می‌بینیم؛ حال در چنین شرایطی کدام عقل سلیمی می‌پذیردکه بار دیگر به مذاکره وارد شویم و سرنوشت مملکت و مردم را به بازی مذاکره گره بزنیم.

حسن رضایی در گفتگو با خبرنگار یزدامروز با بیان اینکه دولت در چند سال گذشته مذاکره کرد و در حال حاضر به جایی رسیدیم که می‌بینیم، اظهار داشت: سئوال مهمی که وجود دارد و حال بعد از این مدت مذاکره باید دولت به افکار عمومی پاسخ دهد، این است که اصلا هدف‌ دولت از مذاکره چه بود و تا چه میزان به آن هدف دست یافته‌اند.

مذاکرات چند سال اخیر چه آورده‌ای برای اقتصاد داشته است؟

وی گفت: مراجعه به سخنان و مواضع رئیس‌جمهور، به ما یادآوری می‌کند که او با صراحت هدف از مذاکره را رونق اقتصادی و حل و فصل مشکلات معیشتی مردم عنوان می‌کرد؛ اما حال باید ببنیم این هدف تا چه میزان عملیاتی شده است و مذاکرات چند سال گذشته چه آورده اقتصادی برای مردم داشته است.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کنونی کشور، کارنامه دولت مدعی مذاکره است، عنوان کرد: آیا غیر از این است که آشفتگی اقتصادی به ویژه در دو سال گذشته ماحصل مذاکره است؟

رضایی خاطرنشان کرد: عهدشکنی و نادیده گرفتن تعهدات را، ما در همان زمان دولت قبلی آمریکا شاهد بودیم، اما ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا با صراحت بیشتری ابراز نظر می‌کند و دروغگویی خصیصه بارز او است تا جایی که خود مردم آمریکا هم او را با این خصیصه می‌شناسند، حال آیا مذاکره با چنین فردی توجیهی دارد؟!

گره زدن مسائل اقتصادی به مذاکره، ظلم در حق مردم است

وی با بیان اینکه گره زدن مسائل اقتصادی کشور به مذاکره با دشمن، در واقع ظلم در حق مردم است، بیان کرد: برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب مضحکانه مدعی شده‌اند که مذاکرات موجب رونق اقتصادی در کشور شده است، این در حالی است که همگان اوضاع اقتصادی کنونی را می‌بینیم و شاهد هستیم که مذاکرات چند سال گذشته چه ارمغانی برای اقتصاد کشور داشته است.

تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: ما قبلا و در دهه هشتاد هم سابقه مذاکره به ویژه با اروپایی‌ها را داشته‌ایم که آن‌ها به نوعی به نیابت از آمریکایی‌ها با ما مذاکره می‌کردند و خودشان هم از بیان این واقعیت ابایی نداشتند، اما همان زمان هم آن‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند.

رضایی ادامه داد: امروز هم ما شاهد هستیم که اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل نکردند و بعد از گذشت حدود یکسال ونیم از زمان خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی هیچ اقدام مؤثری انجام ندادند و نه تنها به تعهداتشان عمل نکردند بلکه به اشکال مختلف تلاش کردند زمان را تلف کنند.

وی اضافه کرد: تا جایی که خود وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید اروپایی‌ها 11 تعهد داشتند اما به هیچ کدام از آن‌ها عمل نکردند؛ لذا وقتی اروپایی‌ها -که قبل از این نیز ما سابقه مذاکره با آن‌ها را داشته‌ایم-، اینگونه عمل می‌کنند، تکلیف آمریکا که دیگر روشن است.

دموکرات و جمهوری‌خواه در دشمنی با ایران تفاوتی ندارند

کارشناس سیاسی تأکید کرد: مذاکرات قبلی و برجام که سال‌ها طول کشید، نتیجه آن چیزی شد که امروز همگان داریم می‌بینیم؛ حال در چنین شرایطی کدام عقل سلیمی می‌پذیردکه بار دیگر به مذاکره وارد شویم و سرنوشت مملکت و مردم را به بازی مذاکره گره بزنیم.

رضایی با بیان اینکه دم زدن از مذاکره توسط ترامپ به خاطر نیاز سیاسی و انتخاباتی او است، اظهار داشت: در واقع ترامپ می‌خواهد بدین‌شکل یک عکس تبلیغاتی انتخاباتی برای خودش تهیه کند و به افکار عمومی اعلام کند که با فشار می‌توان ایران را تسلیم کرد.

وی افزود: البته تفاوتی نمی‌کند که ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا باشد یا فرد دیگری، چرا که هر دو حزب اصلی آمریکا در دشمنی با مردم ایران کاملا مصمم هستند و نشان داده‌اند که هیچ‌گاه قابل اعتماد نیستند؛ به‌طوری‌که همین اوباما و دموکرات‌ها بودند که شدیدترین تحریم‌های تاریخ انقلاب را بر مردم ایران تحمیل کردند.

رضایی خاطرنشان کرد: گره زدن اقتصاد کشور به مذاکره یعنی گره زدن سرنوشت کشور به چیزی که اصلا اختیار آن در دست طرف ایرانی نیست و بخش مهم نتایج به تصمیمات طرف مقابل مربوط می‌شود، لذا با این وصف دل بستن به مذاکره، اصلا عاقلانه نیست.

وی گفت: راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور، کار و تلاش با اتکا به ظرفیت‌های داخلی کشور است و همانطور که تجربه نشان داده است مذاکره و چشم دوختن به بیرون هیچ‌گاه قرار نیست مشکلی از مردم حل کند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار