پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

اوباما:

برخی سناتورها به تفسیر رهبر ایران از توافق سیاسی، بیشتر اعتماد دارند تا تفسیر جان کری


رئیس جمهور آمریکا رفع تحریم ها علیه ایران را مرحله‌ای دانست و در انتقاد از برخی موضع سناتورهای جمهوریخواه درباره بیانیه لوزان گفت: برخی سناتورها می‌گویند جان کری در تفسیر توافق سیاسی کمتر از رهبر ایران مورد اعتماد است.

به گزارش یزد امــروزبه نقل از تسنیم به نقل از شبکه خبری المیادین، باراک اوباما در کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه نشست سران سازمان کشورهایی امریکایی در پاناما سیتی در پاسخ به سوالی درباره سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره تفاهم هسته‌ای گفت: من همیشه به صراحت گفته‌ام که هنوز کاری انجام نداده ایم، آنچه که بدست آمده است چارچوب سیاسی است که راستی آزمایی بی سابقه ای فراهم کرد. این چارچوب راههای ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را می بندد و در ازای آن تحریم ها را به صورت مرحله ای برمی دارد و در صورت تخلف ، آنها را اعمال می کند.


باراک اوباما در پایان کنفرانس خبری در پاناما به خبرنگاران گفت: توافق ، بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.


اوباما افزود: من همیشه به صراحت و روشنی گفته ام که هنوز کار ما تمام نشده است. آنچه که ما توانسته ایم به آن دست یابیم یک چارچوب سیاسی بین 1+5 و ایران بود که باعث راستی آزمایی بی سابقه از آن چیزی شد که در ایران در دو دهه ی آینده رخ می دهد، به طرز قابل توجه سانتریفیوژهای ایران را کاهش می دهد ، مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را می بندد و در ازای آن خواستار برداشتن تحریم ها به شیوه ای مرحله ای می شود که به ما اجازه می دهد تا اگر ایران توافقنامه را نقض کند دوباره آنها را اعمال کنیم.


وی افزود: ما ظرفیت بازگشت سریع تحریم ها را در صورت شکسته شدن هرگونه توافق، حفظ می کنیم. به همین علت است که کار موجود بین مقطع کنونی و پایان ژوئن بسیار مهم خواهد بود تا ما بتوانیم این توافق را بیازمائیم.


رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنانش همچنین از نامزدی هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آینده این کشور حمایت کرد و آن را رئیس جمهوری ممتاز و عالی برای این کشور دانست.


در ادامه خبرنگاری سوالی را پرسید: شما در آمریکا کار متقاعد کردن نمایندگان کنگره در دو موضوع سیاست خارجی را پیش رو دارید. یک کار به چارچوب توافقنامه با ایران مربوط می شود و احتمالا کار دیگر به تصمیم لازم برای برداشتن نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم مربوط می شود. اظهارات اخیر آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران تردیدهایی را درباره ی محقق شدن توافقنامه ایجاد کرده است. سناتور شومر که همپیمان شما است می خواهد کنگره درباره ی برداشتن تحریم ها رای بدهد. احتمال دارد که در تصمیم مربوط به کوبا اختیارات ریاست جمهوری بکار آید. پرسش من این است که اکنون سرمایه سیاسی زیای لازم است تا یکی از این کارها انجام شود چه رسد به اینکه شما بخواهید دو موضوع ایران و کوبا را با هم انجام دهید. آیا شما لقمه ی بزرگتر از دهانتان برنداشته اید؟


باراک اوباما در پاسخ به این خبرنگار درحالی که لبخندی به لب داشت به صراحت گفت: خیر، شاید از پاسخ من متعجب شوید اما من به هر یک از این دو موضوع به نوبت خواهم پرداخت. در مورد کوبا باید بگویم که در آمریکا حمایت بسیار زیادی از سیاست ما در قبال کوبا، وجود دارد. در کوبا هم حمایت زیادی از سیاست ما در قبال این کشور وجود دارد.


اوباما در ادامه پس از توضیح مواضع خود درباره ی کوبا به پرسش مربوط به ایران پاسخ داد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پرسش ایران گفت: در مورد ایران باید بگویم که من همیشه به صراحت و روشنی گفته ام که هنوز کار ما تمام نشده است. آنچه که ما توانسته ایم به آن دست یابیم یک چارچوب سیاسی بین پنج بعلاوه ی یک و ایران بود که باعث راستی آزمایی بی سابقه از آن چیزی شد که در ایران در دو دهه ی آینده رخ می دهد، به طرز قابل توجه سانتریفیوژهای ایران را کاهش می دهد، مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را می بندد و در ازای آن خواستار برداشتن تحریم ها به شیوه ای مرحله ای می شود که به ما اجازه می دهد تا اگر ایران توافقنامه را نقض کند دوباره آنها را اعمال کنیم. چارچوب سیاسی ما همین است و این چارچوب فقط چیزی نیست که آمریکا و ایران درباره اش توافق کرده باشند بلکه ایران و دیگر کشورهای عضو پنج بعلاوه ی یک نیز با این چارچوب سیاسی موافقت کردند.


باراک اوباما افزود: چیزی که همیشه روشن بوده است این است که ایران در مورد این موضوع سیاست خود را داشته است. آنها تندروهای خود را دارند. آنها صداهای مخالف خود را دارند مبنی بر اینکه در مسئله ای به پیش بروند یا خیر! همانطور که ما درکشورمان این مسائل را داریم. برای من جای تعجب نیست که رهبر معظم ایران یا افراد دیگر در ایران تلاش کنند توافق را به طریقی توصیف کنند که از موضع سیاسی شان محافظت کند اما من می دانم که در دستیابی به توافق سیاسی چه چیزهایی مورد بحث قرار گرفت. چیزی که من گفته ام این است که احتمال برگشت به عقب وجود دارد، این احتمال وجود دارد که این توافقنامه درادامه به شیوه ای نباشد که باعث رضایت ما شود تا ما بتوانیم راستی آزمایی کنیم که ایران به سلاح هسته ای دست نمی یابد!


وی ادامه داد: ما ظرفیت بازگشت سریع تحریم ها را در صورت شکسته شدن هرگونه توافق، حفظ می کنیم. به همین علت است که کار موجود بین مقطع کنونی و پایان ژوئن بسیار مهم خواهد بود تا ما بتوانیم این توافق را بیازمائیم. ما نباید در مورد معنی یک توافقنامه گمانه زنی کنیم. یا یک سند وجود دارد که طی آن ایران با جامعه ی بین المللی توافق می کند و طبق آن مجموعه ای از اقدامات باید برداشته شود و یا اینکه چنین سندی وجود ندارد. بخشی از چالش در کل این روند این است که مخالفان هرگونه توافق با ایران ( مخالفان داخلی در آمریکا) ، به صورت مداوم تلاش کرده اند بدون آنکه توافق را ببینند آن را توصیف کنند. اکنون اگر ما بتوانیم به یک توافقنامه ی نهایی دست یابیم که مطابق با توافقنامه ی سیاسی باشد، چنین توافقی به نظر من ،بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.، البته من می گویم « اگر » چون هنوز توافقنامه نهایی نشده است. این چیزی که می گویم فقط نظر من نیست. این نظر افرادی مثل ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا است که فیزیکدان ام آی تی است و در این مورد فردی مطلع است. این نظر شمار زیادی از کارشناسان هسته ای است که توافقنامه را بررسی کردند.


وی افزود: شاید شما به ندرت شاهد نظر اکثریت افراد یک رشته باشید که می گویند این توافق یک رویکرد واقعگرایانه ، امکانپذیر و جدی برای قطع کردن مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. این افراد می گویند احتمال موفقیت این روش نه تنها بیشتر از احتمال موفقیت ناشی از حفظ تحریم های کنونی یا اعمال تحریم های اضافی است بلکه احتمال موفقیت آن از رویکرد نظامی برای حل مشکل نیز بیشتر است. این نظر اختصاصی من نیست بلکه نظر افرادی است که حتی با دولت وابستگی ندارند. برخی از این افراد حتی در مورد توانایی ما برای رسیدن به توافق تردید داشتند. این افراد به توافق نگاه کردند و گفتند که اگر بتوانیم به این توافق دست یابیم کاری درست خواهد بود.


باراک اوباما ادامه داد: در داخل آمریکا مسائل و فشار سیاسی وجود دارد. همه ی ما از این مسئله اطلاع داریم. نخست وزیر اسرائیل عمیقا مخالف است. به نظر من او به صراحت مخالفت خود را بیان کرد. من بارها پرسیده ام که گزینه ی جایگزین چیست که براساس آن احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای کمترشود؟ من هنوز هیچ پاسخ خوبی به این پرسش دریافت نکرده ام! پرسشی که هفته ی آینده مطرح خواهد شد این خواهد بود که نقش مناسب کنگره در یک توافق نهایی چه خواهد بود؟ من نه تنها با باب کورکر بلکه با بن کاردین عضو ارشد دمکرات سنا صحبت کردم. من می خواهم با این افراد کار کنم تا کنگره بتواند به این توافق در زمانی که بدست می آید، نگاه کند. آنچه که من نگرانش هستم این است که اطمینان حاصل کنم درباره ی این توافق پیشداوری نمی شود یا اینکه کسانی که مخالف هرگونه توافقی هستند، تلاش نکنند با مطرح کردن استدلال هایی بخواهند احتمال رسیدن به توافق را تحت فشار قرار دهند.


وی در ادامه با انتقاد اظهارات اخیر جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه آمریکایی گفت: آخرین نکته ای که می خواهم در این باره بگویم این است که من از برخی افراد مثل سناتور مک کین شنیده ام که می گویند جان کری وزیر خارجه ی آمریکا ــ که در سنای آمریکا خدمت کرده است و نظامی با سابقه در جنگ ویتنام است و خدمت بی بدیلی به کشور آمریکا کرده است ــ در تفسیر چارچوب سیاسی توافق کمتر از رهبر معظم ایران مورد اعتماد است. اینگونه حرف ها نشان دهنده ی میزان حزبگرایی در آمریکا است که همه ی مرزها را در نوردیده است. ما بارها شاهد این حزبگرایی هستیم. ما در نامه ی چهل و هفت سناتور آمریکایی شاهد این حزبگرایی بودیم که با رهبر معظم ایران به صورت مستقیم تماس برقرارکردند. آنها با فردی تماس برقرار کردند که می گویند اصلا قابل اعتماد نیست ولی به او هشدار می دهند که به دولت آمریکا اعتماد نکند! ما سناتور میچ مک کانل را داریم که تلاش می کند به دنیا بگوید به توانایی دولت آمریکا برای عمل کردن به وعده ها در زمینه ی تغییرات اقلیمی اعتماد نکنید. اکنون یک سناتور آمریکایی القا می کند که وزیر خارجه ی آمریکا درحال تفسیر نادرست از توافقنامه است اما رهبر معظم ایران تفسیر درست دارد. قرار نیست اداره ی سیاست خارجی اینگونه باشد فرقی هم نمی کند که چه کسی رئیس جمهور یا وزیر خارجه است! ما می توانیم استدلال کنیم اما استدلال ها باید مشروع باشند.من درک می کنم چرا افراد ممکن است به ایران بی اعتماد باشند ، من درک می کنم چرا ممکن است افراد مخالف توافق باشند هرچند علت مخالفت ممکن است بد بودن ذاتی توافق نباشد اما آنها به هیچ گونه توافقی با ایران اعتماد نمی کنند و شاید ترجیح بدهند که رویکرد نظامی در پیش گیرند. وقتی که سناتورها نامه می دهند و چنین موضع گیری هایی می کنند اینها مشکلاتی است که باید متوقف شود.آخرین اخبار آخرین اخبار