پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

کارشناس مسائل مذهبی در یزد:

برخی هیئات مذهبی ناخواسته رسانه‌های خارجی را همراهی می کنند/ لزوم توجه به مصلحت جامعه اسلامی در اشعار مذهبی


حجت الاسلام مهدی مهدوی نژاد گفت: بعضا به دلیل استفاده برخی مادحین از اشعار نامناسب و دو پهلو توانسته که خوراک خوبی را برای سوء استفاده شبکه های ماهواری فراهم آورد.

به گزارش یزدامروز، کارشناس مسائل مذهبی در مصاحبه با خبرنگار یزدهنر، به ویژگی های شعر عاشورایی اشاره کرد و اظهار داشت: آنچه که در مورد شعر عاشورایی باید مورد توجه قرار گیرد غیر از اینکه شعر باید از نظر ادبی شعر فاخری باشد باید دربردارنده مضامین صحیح عاشورایی و منتقل کننده حماسه عاشورا باشد شعر عاشورایی باید در قالب نوحه ها و سبک هایی که ارائه می شود بتواند مفاهیم انقلابی و عاشورایی را توامان با هم به مخاطب خود منتقل کند.

حجت الاسلام مهدی مهدوی نژاد در ادامه در مورد شعرهای خوانده شده در هیئات استان یزد و محتوای آنها گفت: اشعاری که امسال هیئات سرودند دارای مضامین و مفهوم های خوبی بود اما بعضا در این چند سال نوحه های ارائه شده از بعضی از هیئت ها در شان مجلس امام حسین(ع) و روز عاشورا نیست.

روحانی فرهنگی استان یزد در خصوص شعرهایی که امسال در هیئات مذهبی استان یزد ارائه شد گفت: اشعاری که امسال در هیئات مذهبی استان یزد خوانده شد نوعا از اشعار و زبان خوبی بهرمند بود اما بعضی از هیئت ها اشعاری را که متناسب با شان مجالس امام حسین(ع) نبود ارائه که این خود فرصتی را برای سوء استفاده دشمنان اسلام و شبکه های برون مرزی بوجود آورده است.

وی خاطر نشان کرد: بعضا به دلیل استفاده برخی مادحین از اشعار نامناسب و دو پهلو توانسته که خوراک خوبی را برای سوء استفاده شبکه های ماهواری فراهم آورد تا از فرصت عزاداری مردم ایران برای سالار شهیدان در جهت کوبیدن بر طبل دشمنی خود استفاده کرده و مردم ایران را رو در روی نظام اسلامی نشان دهند.

مسئول هیئت انصار ولایت یزد در ادامه به بیان راه‌هایی برای بالا بردن کیفیت اشعار در سال های آینده پرداخت و افزود: در سال های آینده برای بالا بردن کیفیت اشعار ، متولیان هیئات مذهبی و هم متولیان دولتی می بایست با تشکیل گروه هایی برای نظارت بیشتر بر اشعار و محتواهای تولیدی و رعایت کردن اصول و ضوابط ، اشعاری فاخر و ارزشی و در شان و منزلت عزاداری اباعبدالله حسین تولید کنند و این نکته قابل ذکر است که شاعران نیز باید با دقت و توجه جدی به مسائل اجتماعی و سیاسی اشعار خود را ارائه دهند. 

مهدوی نژاد خاطر نشان کرد: در ضمن شعرا و مداحان را باید نسبت به شرایط جهانی و موقعیت نظام اسلامی در بین الملل آگاه کرد و با قرار دادن اطلاعات لازم آنها را نسبت و اوضاع و موضوعات مورد نیاز بینش داد و بگونه ای عمل کرد که مصلحت امت اسلامی و جامعه ی شیعی را در اشعار و سوژه ها مورد توجه قرار گیرد.

این روحانی فرهنگی در پایان اظهار داشت: طبق فرموده ی مقام معظم رهبری ما هیئات امام حسینی سکولار نداریم یعنی که هیئات از سیاست جدا نیستند و هیئت ها می بایست نسبت به مسائل سیاسی ، اجتماعی ، مسائل انقلاب اسلامی ، ارزش‌های انقلاب ، شهدا و دست آوردهای انقلاب اسلامی حساس باشند و در آثار خود از این ارزش ها و آرمان ها دفاع کنند.


آخرین اخبار آخرین اخبار