پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل استاندارد یزد در نشست خبری مطرح کرد

برخی کالاها با وجود نشان استاندارد، از کیفیت لازم برخوردار نیستند/عدم استاندارد بودن شهربازی‌های یزد


مدیرکل استاندارد یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: برخی کالاها با وجود اینکه نشان استاندارد داشته، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و به اعتماد مردم لطمه وارد کرده است.

به گزارش یزد امـــروز، مدیرکل استاندارد یزد  در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه استانداردهای ما از استانداردهای جهانی پیروی می‌کند، برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است.


وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین محصولات مرتبط با زندگی مردم، محصولات غذایی و کشاورزی است، گفت: بر اساس آخرین کاری که صورت گرفته، در صنایع غذایی و کشاورزی بازار یزد، حدود 25 درصد کالاها از استاندارد لازم برخوردار نبوده‌اند.


محمدحسین ماجدی با بیان این مطلب که این میزان کالای غیر استاندارد  یا به سازندگان و تولیدکنندگان آن مرجوع شده و یا تولیدی آن پلمپ شده‌اند، گفت: یکی از مشکلات موجود در زمینه کالاهای غذایی و کشاورزی پراکندگی کارها بین نهادها است به گونه‌ای که ورود محصولات کشاورزی زیر نظر جهاد کشاورزی است و آنها باید کیفیت کالا را تایید کنند، برخی کالاها هم توسط استاندارد و برخی دیگر از کالاها توسط بهداشت بررسی می‌شود.


وی گفت: مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که مرجع واحدی برای بررسی کیفیت و استاندارد لازم کالاها وجود ندارد و هر اداره باید به یک بخش رسیدگی نماید.


مدیرکل استاندارد یزد عنوان کرد: در این زمینه با جهاد کشاورزی هماهنگی انجام شده و قرار است با تقسیم کاری که انجام می‌شود، از سال آینده مرجع واحدی در این زمینه داشته باشیم.


ماجدی بیان کرد: این موضوع سبب می‌شود که در ارتباط با کیفیت مواد غذایی و محصولات بهداشتی که سازمان استاندارد، جهاد کشاورزی و بهداشت با آن مرتبط هستند، توسط یک مرجع مورد بررسی قرار گیرد.


وی در ارتباط با عملکرد امسال این اداره کل در یزد، گفت: امسال از طریق شرکت‌های بازرسی و نمونه‌برداری و فعالیت آزمایشگاه‌های همکار، از یک هزار و 670 واحد تولیدی و 101 واحد خدماتی بازرسی به عمل آمده است.


مدیرکل استاندارد یزد افزود: در این راستا، بر روی دو هزار و 269 فرآورده تولیدی آزمون استاندارد صورت گرفته و عیار 360 قطعه طلا هم مورد بررسی قرار گرفته است.


ماجدی عنوان کرد: اداره استاندارد یزد همچنین امسال از سه هزار و 586 واحد صنفی بازرسی انجام داده که در این زمینه از 730 واحد نمونه‌برداری انجام داده و یک هزار و 186 مورد آموزش انجام داده است.


وی با بیان این مطلب که بیشترین مشکلی که در استان یزد وجود داشته، در ارتباط با مصالح ساختمانی است، گفت: بعضی از واحدها به دلیل عدم رعایت نکات استاندارد در بسته‌بندی و نشانه‌گذاری محصولات از نظر ما مردود هستند.


مدیرکل استاندارد یزد خاطرنشان کرد: برخی کالاها با وجود اینکه نشان استاندارد داشته، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و به اعتماد مردم لطمه وارد کرده است، در این زمینه ما باید بدون اینکه به باور مردم لطمه وارد کنیم، کیفیت محصولات را بالاتر ببریم تا این اطمینان در استان یزد افزایش یابد.


ماجدی ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده، شهربازی‌های یزد با مشکل مواجه هستند و تعداد دستگاه‌های بدون ایراد، خیلی محدود است و ممکن است دستگاه‌های نامناسب، حوادثی برای مردم ایجاد کند.


وی افزود: به همین دلیل، لیست دستگاه‌های استاندارد در شهربازی‌های استان یزد بر روی وب سایت اداره کل استاندارد قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند فقط از دستگاه‌های استاندارد استفاده نمایند، همچنین لیست این دستگاه‌ها در اختیار رسانه‌های استان قرار می‌گیرد.


مدیرکل استاندارد یزد تصریح کرد: در این راستا شهرداری اردکان پیش قدم شد و دستگاه‌های غیر استاندارد را با دستگاه‌های استاندارد تعویض کرد.


ماجدی با اشاره به اهمیت وجود استانداردهای لازم در آسانسورها، گفت: این آمادگی را داریم که به سرعت وارد این موضوع شده و به بررسی استاندارد بودن آسانسورهای مجتمع‌های مسکونی استان بپردازیم.

منبع: تسنیم


آخرین اخبار آخرین اخبار