پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

دویست وبیست وسومین نشست شورای آموزش وپرورش برگزار شد؛

بررسی مشکلات فضاهای آموزشی استان در شورای آموزش وپرورش


نشست شورای آموزش و پرورش استان یزد با دستور کار بررسی مسائل و مشکلات فضاهای آموزشی به ریاست استاندار وحضور سایر اعضا در محل سالن شهید ساداتی برگزارشد.

به گزارش یزد امـــــروز، نشست شورای آموزش و پرورش استان یزد با دستور کار بررسی مسائل و مشکلات فضاهای آموزشی به ریاست استاندار وحضور سایر اعضا در محل سالن شهید ساداتی برگزارشد.

استاندار یزد : مدارسی که نیازمند بازسازی ومقاوم سازی هستند شناسائی و هزینه های آن کارشناسی شود

"سید محمد میرمحمدی " درابتدای سخنان خود توفیقات دستگاه تعلیم و تربیت استان درزمینه های مختلف آموزشی و پرورشی را ستود و گفت : یزد هم در زمینه آموزشی و پرورشی و هم درزمینه نخبگی با توجه به جمعیت از  جمله استان های سرآمد کشور است .

استاندار یزد با تاکید بر ضرورت تامین فضاهای مورد نیاز آموزشی و پرورشی مدارس گفت:  با بررسی فنی و نگاه کارشناسی مدارسی که نیاز به مقاوم سازی یا بازسازی دارند شناسائی شود .

"میرمحمدی " با اشاره به ارتقای رتبه پایه اعتباری استان گفت :  رتبه استان درسنوات اخیر از 30 به 22 ارتقا یافته است و ارتقای اعتبارات عمرانی استان در فصل آموزش و پرورش نیز نیاز به تبیین ضروت ها ، پیگیری و بسیج ظرفیت ها دارد .

رئیس شورای آموزش و پرورش استان با تقدیر از مشارکت خیرین مدرسه ساز از قول مساعد معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور برای تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز برای رفع مشکلات فضاهای آموزشی استان خبرداد.

ایشان تامین فضاهای آموزشی ، ورزشی و تفریحی در طرح  مسکن مهر را ضروری خواند وافزود:  دراین رابطه نیز رایزنی و پیگیری هایی با وزیر مسکن و شهرسازی انجام شده است .

استاندار یزد درپایان بر فراهم آوردن زمینه حضور و مشارکت بخش خصوصی در ساخت و بهره برداری ازمدارس ، فروش املاک مازاد و بهره مندی از پتانسیل های انجمن اولیا و مربیان را برای تامین فضاهای مورد نیاز  تاکید کرد

مدیرکل آموزش وپرورش : خیرین 17 میلیارد تومان را برای مدرسه سازی تعهد کردند.

درابتدای این نشست مدیرکل آموزش وپرورش استان یزد گزارشی از وضعیت فضاهای آموزشی استان و پیگیری های انجام شده برای تامین اعتبار لازم دراین زمینه را ارئه کرد

احمد شیرزاد فرسودگی فضاها ، تراکم جمعیت در شهرک ها ، مهاجرت به حاشیه شهرها و اجرای نظام آموزشی (3،3،3،3) را ازجمله عواملی دانست که استان را با کمبود فضای آموزشی روبرو کرده است

شیرزاد : با تقدیر از خیرین مدرسه ساز و مجمع خیرین استان گفت:  خیرین بزرگوار در هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان ، 17 میلیارد تومان برای ساخت مدارس تعهد کردند

وی همراهی شورای شهر و شهرداری ها در رفع برخی از مشکلات مدارس را خاطرنشان کرد و افزود : شورای اسلامی شهر،  امسال بااختصاص 2 میلیارد تومان اعتبار به یاری مدارس شتافته است .

مدیرکل آموزش و پرورش گزارش مبسوطی از پیگیری های انجام شده برای جذب اعتبارات کشوری واستانی را ارئه کرد و افزود : ارتقای سهم اعتبارت عمرانی استان در فصل آموزش و پرورش که از میانگین کشوری کمتر است  ضروری به نظر می رسد

مدیرکل نوسازی مدارس : نزدیک به سه هزار کلاس درس نیازمند بازسازی است

مدیرکل نوسازی مدارس استان گفت :  در حالی که تاکنون759 کلاس تخریب و بازسازی  و 361 کلاس مقاوم سازی شده است ولی هنوز  2 هزار 870 کلاس درس استان فرسوده و نیاز به بهسازی دارد.

"حمید رضا محمدی "افزود: وی از غیر استاندارد بودن فضاهای آموزشی را یکی از عوامل شیفت شدن مدارس نام برد و افزود : ادامه تحصیل دراین فضاها به دلیل  مخاطراتی که دانش آموزان را تهدید می کند  میسر نیست .

"محمدی " عدم ساخت فضاهای آموزشی در  شهرک های جدید ،  طرح های انبوه سازی و مسکن مهر را یادآورشد وگفت : در آزادشهر ، بلوار مدرس ، شهرک رزمندگان و جنب صداوسیما و برخی از شهرستانها با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم .

مدیرکل نوسازی از کمبود اعتبارات به عنوان عامل نیمه تمام ماندن  143 پروژه آموزشی و پرورشی یاد کرد وگفت: 42 پروژه خیری ، 21 سالن ورزشی و 80 پروژه دولتی استان برای تکمیل به اعتبار نیاز دارد .

ایشان افزایش اعتبارات عمرانی استان درفصل آموزش و پرورش را ضروری خواند و میانگین اعتبارات عمرانی استان های کشور در فصل آموزش و پرورش را نزدیک به 9 درصد ذکرکرد و گفت : سهم اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش استان یزد کمتر از میانگین کشوری است .

مدیر آموزش وپرورش ناحیه 2 یزد: 88 مدرسه ناحیه 2 فرسوده است

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2یزد با اشاره به قدمت بالای مدارس ناحیه 2 یزد گفت : 58 دبستان و30 دبیرستان و هنرستان ناحیه 2 یزد فرسوده است و امنیتی از نظره سازه مهندسی ندارد

"منصور ارجمندی"  کمبود فضای آموزشی را مشکل جدی آموزش و پرورش ناحیه 2 یزد خواند و افزود : این کمبودها ساماندهی فضاهای آموزشی را دچار مشکل کرده است .

ارجمندی افزود : شیفت شدن مدارس مشکلاتی را برای دانش آموزان ، خانواده ها و معلمان در پی دارد

وی تابستان را فرصت مناسبی برای انجام تعمیرات مدارس دانست وخواستار تسریع در تکمیل 20 پروژه نیمه تمام و انجام تعمیرات ساختمانی ، ایزوگام پشت بام و محوطه سازی مدارس شد.

مدیر آموزش وپرورش ناحیه یک : کمبود فضا تعداد مدارس شیفت شهر یزد را افزایش خواهد داد

عبدالحمید صابری با یادآوری تراکم دانش آموزی در مقطع ابتدائی و کمبود فضای آموزشی گفت : هم اکنون 26 دبستان این ناحیه به صورت شیفت اداره می شود واگر این روند ادامه داشته باشد تعداد مدارس شیفت ناحیه درسال آینده دوبرابر می شود

صابری 18 هزار مترمربع از پشت بام مدارس را نیازمند ایزوگام دانست و افزود : احداث مدرسه در شهرک ها و مجتمع های آپارتمانی یک ضرورت است

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه ساز : خیرین انتظار دارند با تامین اعتبار سهم دولت پروژه مشارکتی آنان زودتر به بهره برداری برسد

خواجه رضائی نیز با ارائه گزارشی از وضعیت مشارکت خیرین در امر مدرسه سازی گفت : 35 درصد از فضاهای اموزشی استان توسط خیرین احداث شده است

وی پیشنینه مشارکت خیرین درامر مدرسه سازی دراستان را به 150 سال قبل دانست وافزود : این اقدام با واگذاری یک قطعه زمین توسط یک خیر درشهرستان اردکان آغاز و هم اکنون مشارکت افزون بر 2100 خیر در امر مدرسه ساز ی به ثبت رسیده است

این مسئول با اشاره به پروژه های نیمه تمام خیری استان گفت : خیرین انتظار دارند پروژه های مشارکتی آنان زودتر به بهره برداری برسد و بعضا کمبود اعتبارات سهم دولت موجب طولانی شدن روند تکمیل این پروژها شده است .

مهندس خواجه رضائی تکریم وتجلیل خیرین مدرسه ساز ، تلاش برای شناسائی وجذب خیرین جدید و پیگیری جذب اعتبارات دولتی را از جمله برنامه های این مجمع دراستان نام برد.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد


آخرین اخبار آخرین اخبار