پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس مطرح کرد

برنامه احتمالی آمریکا برای تغییر حکومت در عربستان


نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط آمریکایی ها با رژیم سعودی گفت:بررسی گزارش کنگره آمریکا از پرونده یازده سپتامبر نشان می‌دهد که واشنگتن برای ریاض در آینده مین گذاری کرده است.

به گزارش یزدامروز؛ نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وتوی پیگرد دخالت سعودی در ماجرای یازدهم سپتامبر گفت: واشنگتن اگرچه مدعی کدخدایی جامعه جهانی است اما در مسائل مختلف که پای دلار در میان بوده از خود ضعف نشان داده است.

کمال دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: آمریکایی ها پس از کشف نفت در عربستان و روی کارآمدن رژیم سعودی با برنامه بریتانیا ریاض را به نوعی تحت قیومیت خود در آوردند.

وی در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی در ایران گفت: رژیم سعودی در سایه اتحاد نظام شاهنشاهی با نظام سلطه همواره مورد بی اعتنایی قرار گرفته بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به چالش کشیده شدن منافع آمریکا ، ریاض به مهره اصلی کاخ سفید تبدیل شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در پی تحولاتی که در دهه 90 میلادی رخ داد ، رژیم سعودی به یکی از سرمایه داران اساسی در آمریکا تبدیل شد.

وی تصریح کرد: رژیم سعودی در جریان جنگ افغانستان القاعده و طالبان را در مدارس دینی پیشاور ایجاد کرد و روند تروریست پروری ریاض تا امروز ادامه یافته است.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این که تروریست پروری ریاض تاکنون هزینه های سنگینی برای عربستان داشته است،گفت: طالبان والقاعده به لحاظ ماهیتی و ساختاری دارای تفاوت هایی با داعش و جبهه النصره هستند و این موضوع در بحث حمایت های مالی متفاوت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: هزینه های سرسآم آور حمایت عربستان از داعش موضوعی است که ریاض را وارد چالش های مالی کرده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: مساله اساسی برای اقتصاد مصرفی ریاض این است که آنها وجهه خود را از دست داده اند و افول قدرت مالی ریاض می تواند روابط رژیم سعودی با کاخ سفید را در میان مدت تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره ضمنی به سخنان دونالدترامپ در مورد حمایت های آمریکا از عربستان گفت: آینده روابط آمریکا و رژیم سعودی دچار تنش خواهد شد و این احتمال که واشنگتن برنامه تغییر حکومت در ریاض را کلید بزند دور از ذهن نیست.بررسی گزارش کنگره آمریکا از پرونده یازده سپتامبر نشان می دهد که واشنگتن برای ریاض در آینده مین گذاری کرده است.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: آمریکا اگرچه تحت تاثیردلارهای سعودی در مورد ریاض موضع گیری می کند اما در حقیقت منفعت اسلحه فروشی و خرید نفت برای آنها اهمیت دارد ، با تحت الشعاع قرار گرفتن این موضوع قطعا سناریوهای کاخ سفید تغییر خواهد کرد.

خانه ملت/

 

آخرین اخبار آخرین اخبار