پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در باغ جهانی پهلوان‌پور مهریز اتفاق افتاد

برگزاری آیین سنتی گلاب‌گیری در مهریز


آیین سنتی گلاب‌گیری مهریز همزمان با اعیاد شعبانیه در باغ جهانی پهلوان‌پور مهریز و با حضور گردشگران برگزار شد.

به گزارش یزد امـــــــــــروزبه نقل از صبح مهریز، باغ پهلوان‌پور مهریز امروز میزبان گردشگران، مسئولان و شهروندان مهریزی بود تا گلاب‌گیری به عنوان یکی از آیین‌های سنتی این شهرستان در آن برگزار شود.

 

رستگاری فرماندار مهریز در این مراسم با اشاره به اهمیت توجه به آداب و رسوم سنتی ایران به ویژه مردم یزد، اظهار داشت: مردم یزد از دیرباز دارای آداب و رسوم و سنت‌های زیبا و پسندیده‌ای بوده‌اند.

 

وی افزود: برخی از این سنت‌ها الان به دست فراموشی سپرده شده اما بسیاری دیگر از سنت‌های مردم یزد و شهرستان مهریز نسل به نسل چرخیده و الان مردم آنها را اجرا می‌کنند.

 

فرماندار مهریز با اشاره به اینکه در مهریز گل‌های بسیار خوبی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از این آیین و سنت‌ها، گلابگیری است که به روش سنتی و در فضایی بسیار زیبا و دلنشین انجام می‌شود.

 

رستگاری ادامه داد: توجه به این آداب و رسوم و انتقال آنها به نسل‌های بعدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم.

 

در ادامه این مراسم، آیین گلاب‌گیری انجام شد و شربت گلاب که گلاب آن در همان محل تهیه شده بود، توزیع شد و شرکت کنندگان از نزدیک آیین گلابگیری را دیدند.

 

توزیع آش شولی که از آش‌های سنتی مردم استان یزد به حساب می‌آید و در مراسم‌های مختلف پخته می‌شود، یکی دیگر از برنامه‌هایی بود که در این مراسم انجام شد.

 

 در سال 2011، تعداد 9 باغ تاریخی از باغ‌های زیبای ایرانی با عنوان باغ ایرانی به ثبت جهانی رسید که باغ پهلوان پور مهریز و باغ دولت آباد یزد جزو این 9 باغ بودند.تسنیم یزد


آخرین اخبار آخرین اخبار