پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

شهردار تفت خبر داد

برگزاری دومین جشنواره انار در تفت/حضور چشمگیر گردشگران در جشنواره اول


شهردار تفت از برگزاری دومین جشنواره انار تفت در هفته جاری در این شهرستان خبر داد.

 به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ وحید فتوحی در جمع خبرنگاران از برگزاری دومین جشنواره انار تفت در هفته جاری در این شهرستان خبر داد و گفت: این جشنواره روزهای 15،16 و 17 آبان ماه در سه منطقه شهر تفت برگزار می‌شود.

شهردار تفت هدف از برگزاری این جشنواره را شناساندن ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان و ایجاد بازار مناسب فروش برای باغداران عنوان کرد و ابراز داشت: ایرانی‌ها تفت را به انار آن می‌شناسند و با توجه به اینکه اکثر باغات تفت باغ انار هستند این جشنواره فرصت مناسبی برای معرفی انار و فراورده‌های آن به مردم به‌حساب می‌آید.

استقبال بی نظیر گردشگران از جشنواره اول

جواد ملانوری نیز در این نشست با اشاره به برگزاری موفق این جشنواره در سال گذشته ابراز داشت: این جشنواره برای اولین بار در سال قبل برگزار شد و آن‌چنان با استقبال بالای مردم روبرو شد که بعد از تجمع عاشورا در شهرستان تفت رتبه دوم تجمع در این شهرستان مربوط به این جشنواره بود.

دبیر جشنواره انار باغ صدری ادامه داد: مراسم افتتاحیه این جشنواره روز 15 آبان ماه ساعت 18 با حضور مسئولان استانی و کشوری در باغ صدری تفت برگزارشده ضمن اینکه فلورا نظری بازیگر سینما و تلویزیون نیز مهمان ویژه این مراسم خواهد بود.

وی هدف اصلی از برگزاری این جشنواره را فروش مستقیم انار، حمایت از باغ داران، قطع دست واسطه گران و معرفی اماکن گردشگری به گردشگران عنوان کرد و ابراز داشت: در سال گذشته فقط 90 گردشگر اسپانیایی از این جشنواره بازدید کردند و برای امسال هم با تورهای خارجی و داخلی زیادی هماهنگی شده و زیرساخت‌های اقامتی آن فراهم‌شده است.

ملانوری بابیان این مطلب که تمهیدات لازم برای برگزاری این جشنواره به همت شهرداری و دستگاه‌های ذی‌ربط در نظر گرفته‌شده است گفت: در حدود 4 ماه است که تکاپو برای برگزاری هر چه‌بهتر این جشنواره آغازشده ودرهمین راستا در محوطه باغ صدری 32 غرفه فروش برپاشده و برای تأمین پارکینگ بازدیدکنندگان نیز رودخانه تفت آماده‌سازی شده است.

دبیر جشنواره انار باغ صدری درباره تأثیر برگزاری چنین جشنواره‌هایی در رونق اقتصادی شهرستان اظهار داشت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث شناساندن محصولات باغی شهرستان تفت و فراورده‌های آن می‌شود به‌طوری‌که برگزاری همین جشنواره در سال قبل باعث افزایش تقاضای خرید انار از باغداران تفتی در سال جاری‌شده است.

تامین 100 درصدی هزینه های جشنواره توسط مردم

وی در خصوص هزینه‌های برگزاری این جشنواره اذعان داشت: این جشنواره در سال گذشته به‌صورت 100 درصد مردمی و محلی برگزار شد و تمام هزینه‌ها توسط مردم پرداخت‌شده است که امسال نیز هزینه‌ها مردمی بوده و حتی برای دعوت از بازیگر خانم نیز حامی مالی ورود کرده است.

سید رضا موسوی نیز بابیان این مطلب که جشنواره انار تفت در مبارکه برای پنجمین سال پیاپی برگزار می‌شود ابراز داشت: این جشنواره طی دو سال اخیر جدی‌تر شده و هزینه‌های آن در این چند سال توسط مردم تأمین‌شده است.

دبیر جشنواره انار مبارکه هدف از برگزاری این جشنواره در مبارکه را معرفی آداب انار چینی، گرفتن آب انار و تهیه رب آن دانست و بیان کرد: تلاش می‌شود در این جشنواره گام مهمی درراستای ارتقای نشاط اجتماعی مردم برداشته شود.

افتتاح آسیاب آبی مبارکه همزمان با برگزاری جشنواره انار

موسوی همچنین از افتتاح آسیاب آبی مبارکه خبر داد و اظهار داشت: با توجه به گردش مالی نه‌چندان قابل‌توجه جشنواره در سال گذشته امسال بلیت‌فروشی اماکن گردشگری و به‌ویژه آسیاب آبی را در نظر گرفتیم که مردم از نزدیک با نحوه کارکرد این آسیاب آشنا شده و در محل آسیاب، با آرد حاصل از فعالیت آن نان داغ به مردم عرضه می‌شود.

مسعود منتظری دبیر جشنواره انار احمدآباد هم معرفی باغشهر احمدآباد به گردشگران، تجربه انار چینی توسط مردم و طبخ و ارائه غذاهای سنتی تفت را از مهم‌ترین اهداف برگزاری جشنواره در این منطقه عنوان کرد.

گفتنی است جشنواره انار تفت در سه منطقه گردشگری باغ صدری، مبارکه و احمدآباد به‌صورت هم‌زمان طی سه روز در شهرستان تفت از ساعت 9 صبح تا 9 شب پذیرای گردشگران خواهد بود.

شایان‌ذکر است برپایی نمایشگاه فراورده‌های انار نظیر کیک انار، آب انار و رب انار، برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی، پرده‌خوانی و دف‌نوازی ازجمله برنامه‌های جانبی این جشنواره سه‌روزه عنوان‌شده است.

انتهای پیام/ح