پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

علی‌اکبر صالحی خبر داد

بسته شدن ابدی پرونده ایران در شورای حکام


علی‌اکبر صالحی با اشاره به اینکه پرونده ایران امروز در شورای حکام تا ابد بسته می‌شود گفت: پیش‌نویس قطعنامه اشکالات فنی دارد.

به گزارش یزدامروز، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز در چهارهمین همایش "نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری" که در محل تالار مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران، گفت: با همه مشکلات و نواقصی که در عرصه هسته‌ای وجود دارد، اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که دنیا به قدرت ما پی برده است. وقتی با متولیان امور هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنیم به خودمان می‌بالیم. ما امروز در عرصه صنعت لیزر نیز پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را نمی‌تواند باز کند، خاطرنشان کرد: ما امروز در صنعت هسته‌ای تا این اندازه پیشرفت‌ کرده‌ایم که آنها نمی‌توانند با پیشرفت‌های ما مقابله کنند و چون می‌دانند که ما  به چنین جایگاهی رسیده‌ایم با ما سخت رفتار می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران امروز دارای اقتدار بالقوه در زمینه هسته‌ای است، تصریح کرد: علم، صنعت و فناوری عنصر اقتدار جامعه است و ما امروز تا حدی در این عرصه پیشرفت کرده‌ایم که طرف مقابل می‌داند که ما در چه جایگاهی و در کجا قرار داریم.

صالحی تاکید کرد: پس از 12 سال چالش سخت پرونده ساختگی هسته‌ای که اساسش چالش دیگری بود، جمهوری اسلامی ایران توانست با اقتدار از آن بیرون آید، البته خوشحالیم که اختلافات‌شان را با جمهوری اسلامی ایران از چالش هسته‌ای شروع کردند و از حقوق بشر شروع نکردند، زیرا حقوق بشر یک امر جدلی است و می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما پایه و اساس صنعت هسته‌ای بر مبانی علمی و فنی استوار است.

وی به تقارن برگزاری این جلسه با 24 آذر و بررسی پرونده ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و افزود: امروز پیش‌نویس تمام قطعنامه‌های شورای حکام و پرونده هسته‌ای ایران در آژانس برای همیشه بسته می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: برخی می‌گویند که پیش‌نویس قطعنامه آژانس آن‌گونه که باید باشد، نبود، البته ما هم می‌گوییم که این‌طور است، اما در همه موارد موضوعات آن‌طور که باشد، نیست و ما هم آن را قبول داریم. اگر در موضوع پرونده هسته‌ای و پیش‌نویس قطعنامه اعلام برائت می‌کردند، می‌دانستند که ما مدعی می‌شویم. بالاخره باید مسائل را درک کنیم.

صالحی با بیان اینکه پیش‌نویس قطعنامه آژانس دارای اشکالاتی است، گفت: آنها از پارچین بازدید و از جایی که می‌خواستند نمونه‌گیری کرده و مشاهده عینی داشتند، اما چیزی نیافتند. علی‌القاعده باید برائت حاصل می‌شد، اما طرف مقابل هم شرایطی دارد.

وی اضافه کرد: پرونده هسته‌ای ایران امروز برای ابد از دستور کار شورای حکام خارج و این پرونده بسته می‌شود که این دستاورد عظیمی است.  جمهوری اسلامی ایران پس از 12 سال چالش با مقاومت و حکمت سیاسی توانست از چالش هسته‌ای پیروزمندانه خارج شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران، غنی‌سازی، آب سنگین اراک، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج سر جایش است و هیچ کدام از این ساختمان و شاکله هسته‌ای ما خدشه‌ای نمی‌بیند، اظهار داشت: ما در این شرایط محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم. ای کاش هر چه را که ما می‌خواستیم انجام می‌شد و آنها عذرخواهی می‌کردند، اما نشد.

صالحی افزود: ما محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم که در ظاهر محدودیت است، اما در باطن اصلا برای ما محدودیت نیست.

وی به بخشی از محدودیت‌هایی که ایران در بخش هسته‌ای پذیرفته اشاره کرد و گفت: مثلا می‌گویند برای 10 یا 15 سال پلوتونیوم تولید نکنید که ما هم قبول کردیم، البته باید بگویم که ما در برجام چیزی را برای ابد نپذیرفته‌ایم. اینکه می‌گویند ما پلوتونیوم تولید نکنیم، باید بگویم که ما اصلا پلوتونیوم نداریم که بخواهیم فلز آن را تولید کنیم. پلوتونیوم نیروگاه بوشهر قابل استخراج نیست و باید به روسیه بازگردد. محدودیت‌هایی که ما پذیرفته‌ایم از این جنس است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما نه قصد تولید سلاح داریم و نه اصلا ماده‌اش را داریم که بخواهیم آن را تولید کنیم، تاکید کرد: لازم است بگوییم که مقداری کندی در ظاهر در تحقیق و تولید در صنعت هسته‌ای ما ایجاد می‌شود که الان جای توضیح آن نیست.

صالحی ادامه داد: هوشیاری و هوشمندی جمهوری اسلامی ایران این بوده که به گونه‌ای محدودیت‌ها را پذیرفته که شاکله فعالیت‌های هسته‌ای ما لطمه نبیند که این را هم به صراحت می‌گویم که به لطف الهی امروز خبر خوبی خواهیم شنید که پیش‌نویس قطعنامه در شورای حکام به تصویب می‌رسد و پرونده ایران برای همیشه بسته خواهد شد.

وی در پاسخ به اظهارات برخی که عنوان می‌کنند آیا ما اصلا نیازی به انرژی هسته‌ای و صرف هزینه برای آن داشته‌ایم؟ گفت: جمع رقم‌هایی که برای هسته‌ای هزینه کرده‌ایم اگر در سطح جامعه مطرح شود می‌بینیم که غیرقابل باور است. وقتی می‌خواستیم سوخت 20 درصد تولید کنیم برای خرید آن باید 6 میلیون دلار هزینه می‌کردیم، زیرا آنها به ما سوخت 20 درصد را ندادند. در آن زمان رسانه‌های خارجی می‌گفتند که ایران بلوف می‌زند و نمی‌تواند سوخت 20 درصد اورانیوم را تولید کند. تولید اورانیوم 20 درصد نمادی از عبارت "ما می‌توانیم" است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما امروز کارخانه‌ای داریم که تا ابد می‌تواند سوخت 20 درصد را با صرف هزینه 12 میلیارد تومان تولید کند. ما تجلی اراده‌مان را در تجلی تولید سوخت 20 درصد و برای رفع نیاز کشور نشان دادیم.

صالحی دستیابی به صنعت هسته‌ای را رسیدن به سطحی از این صنعت در چند وجه دانست و افزود: اگر کشوری در این صنعت پیشرفت‌هایی داشته باشد می‌تواند در حوزه‌های دیگر در علم و فناوری و صنایع به پیشرفت‌های قابل توجهی برسد.

وی اضافه کرد: نیروگاه بوشهر می‌تواند معادل 8 میلیون بشکه سوخت فسیلی در تولید انرژی هسته‌ای برای کشور صرفه‌جویی داشته باشد. اداره نیروگاه بوشهر 60 میلیون دلار هزینه دارد، البته با احتساب هزینه اداره و تولید سوخت، احداث و راه‌اندازی یک نیروگاه هسته‌ای در کشور نیازمند 100 میلیون دلار هزینه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: طول عمر نیروگاه‌های هسته‌ای در مقایسه با نیروگاه‌های فسیلی دو برابر است، به طوری که نیروگاه‌های هسته‌ای 60 سال و نیروگاه‌های فسیلی 30 سال عمر می‌کنند و از طرفی از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای می‌توانیم 7 میلیون تن در سال از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کنیم.

صالحی با بیان اینکه پس از بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران در آژانس ما وارد فاز جدیدی برای تولید و بهره‌برداری از انرژی هسته‌ای می‌شویم، خاطرنشان کرد: از مجلس و نمایندگان می‌خواهم که توجه ویژه‌ای به بودجه بخش هسته‌ای داشته باشند. اگر کوچک‌ترین تعللی در بودجه و بی‌تفاوتی نشان داده شود، کسانی که فکر می‌کردند در مسیر کند کردن فعالیت هسته‌ای گام بر می‌داریم تصور آنها درست می‌شود و نباید این‌گونه باشد.

وی در پایان تاکید کرد: ما در حال حاضر مشغول ساخت دو نیروگاه هسته‌ای با همکاری روسیه هستیم و از مجلس می‌خواهم که توجه ویژه‌ای در بودجه بخش هسته‌ای کشور داشته باشد و گرای دیگری به دیگران ندهیم که احساس کنند موضوع هسته‌ای آرام آرام در حال خارج شدن از اولویت‌های کشور است.

فارس/


آخرین اخبار آخرین اخبار