پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها/تک نرخی شدن بنزین دردولت نهایی شد

بنزین ۱۰۰۰ تومان/درباره بنزین مجبور شدیم به مردم دروغ بگوییم!


مصوبه تک نرخی شدن بنزین خودروهای شخصی و موتور سیکلت‌ها در دولت نهایی شد و بزودی اجرایی می‌شود.

به گزارش یزد رسا، مصوبه تک نرخی شدن بنزین خودروهای شخصی و موتور سیکلت‌ها در دولت نهایی شد و بزودی اجرایی می‌شود.

 


تک نرخی شدن بنزین در دولت نهایی شد

به گزارش فارس با وجود ورود به خرداد ماه سهمیه جدید در کارتهای سوخت شارژ نشد و پیگیری‌های رسانه‌ها شائبه تک نرخی شدن بنزین را برای خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها تقویت کرد.

اگرچه این کار دولت موجب شد تا رسانه ها سناریوهای مختلفی را بررسی کنند اما وزیر نفت شب گذشته در حاشیه جامعه انجمن مهندسی در جمع خبرنگاران اعلام کرد وضعیت قیمت و سهمیه بنزین تا 3 روز آینده تعیین تکلیف می شود.

از سوی دیگر مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت نیز در جمع خبرنگاران آبادانی گفته بود احتمال اینکه سهمیه بنزین خودروها دیگر واریز نشود زیاد است.

در ادامه این موضعگیری ها پیگیری‌های خبرنگار فارس حاکی است که دولت به احتمال بسیار قوی دیگر تصمیم به واریز سهمیه بنزین خودروهای سواری شخصی و موتور سیکلت ها ندارد و احتمال تک نرخی شدن بنزین در روزهای آتی قوت گرفته و بنزین از این پس با نرخ 1000 تومان در هر لیتر عرضه خواهد شد.

این تصمیم دولت در حالی اخذ شده است که با آغاز نظام سهمیه بندی بنزین به گفته آمار و اطلاعاتی که در اختیار مجموعه وزارت نفت قرار دارد شاهد کاهش مصرف بنزین در کشور بودیم و اگر نظام سهمیه بندی اجرا نمی شد امروز مصرف بنزین کشور به بیش از 100 میلیون لیتر در روز می رسید.

این اقدام دولت در راستای جبران کسری بودجه هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفته و برای دولت 4000میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌کند.

 

بنزین از ساعت۲۴ سه‌شنبه، ۱۰۰۰ تومان می‌شود
بنزین از ساعت ۲۴ سه شنبه تک نرخی و با قیمت یک هزار تومان عرضه خواهد شدو سهمیه ۷۰۰ تومانی ها هم تا شهریور ماه معتبر خواهد بود.
سایت کیمیانیوز مدعی شد:
یک منبع آگاه در گفتگو با کیمیانیوز گفت: بنزین از ساعت ۲۴ سه شنبه تک نرخی و با قیمت یک هزار تومان عرضه خواهد شد.

براساس این گزارش سهمیه های ۷۰۰ تومانی باقیمانده در کارت های سوخت خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت ها تا شهریور ماه معتبر خواهد بود و دارندگان کارت های سوخت می توانند این سهمیه ها را با همان نرخ ۷۰۰ تومانی قبلی از جایگاه ها دریافت کنند.

 

رييس انجمن جايگاه‌داران سوخت :
درباره بنزین مجبور شدیم به مردم دروغ بگوییم!
 
 
 
بيژن حاج محمدرضا، رييس انجمن جايگاه‌داران سوخت مي‌گويد: ما اين دروغ را سر زبان‌ها انداختيم چون برخوردها تند شده بود و بايد كاري مي‌كرديم تا ماجرا بالا نگيرد.
 
به گزارش جهان، روزنامه اعتماد نوشت: برخي عدم واريز سهميه‌ها را به تصميم دولت براي جبران كسري بودجه هدفمندي يارانه‌ها مرتبط مي‌دانند. برخي هدف دولت را رساندن قيمت به فوب خليج فارس مي‌دانند. در حال حاضر قيمت بنزين فوب خليج فارس هزار و ٢٥ تومان است و بعيد نيست كه دولت بخواهد همين قيمت را ملاك عمل قرار دهد؛ مقابله با قاچاق گسترده سوخت گزينه ديگري است كه برخي آن را مطرح مي‌كنند. منابع آگاه مي‌گويند دولت اعلام كرده است سهميه خودروهاي عمومي و... را بريزيد و براي خودروهاي شخصي منتظر ابلاغ دستور جديد باشيد. همين امر نشان مي‌دهد احتمالا قرار نيست سهميه‌اي واريز شود و بنزين با قيمت هزار تومان فعلا در جايگاه‌ها عرضه مي‌شود.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: در حالي كه قرار بود ساعت ١٢ بامداد روز جمعه اول خرداد، سهميه ماهانه بنزين، ٦٠ ليتر به ازاي هر خودروي شخصي به كارت‌هاي سوخت واريز شود، اين اتفاق نيفتاد. گفتند تا دو روز آينده سهميه‌ها واريز مي‌شود چرا كه سهميه خودروهاي عمومي واريز شده است اما بيژن حاج محمدرضا، رييس انجمن جايگاه‌داران سوخت مي‌گويد: ما اين دروغ را سر زبان‌ها انداختيم چون برخوردها تند شده بود و بايد كاري مي‌كرديم تا ماجرا بالا نگيرد. وي در توضيح اين مطلب به «اعتماد» گفت: در جايگاه مسعوديه مردم منتظر واريز سهميه بودند تا بنزين بزنند، ساعت از ١٢ گذشت و اين اتفاق نيفتاد، باور مي‌كنيد برخي آن قدر عصباني شدند كه مي‌خواستند با كارگران جايگاه‌ها درگير شوند؟ همكار ما گفته بود بياييد بنزين بزنيد و پول بنزين سهميه‌اي را بدهيد، و بعدا ما‌به‌التفاوت را حساب مي‌كنيم. وي گفت: بسياري از بلاتكليفي عصبي‌تر بودند، ما هم به دروغ گفتيم اشكال نرم‌افزاري است و مشكل به زودي حل مي‌شود. او با اشاره به اينكه بهتر بود دولت حداقل متوليان توزيع بنزين را در جريان تصميمات جديد خود قرار مي‌داد، گفت: در نامه‌اي كه به آقاي زنگنه نوشتيم، اعتراض خود را به عدم واريز بنزين سهميه‌اي بدون اطلاع‌دادن به جايگاه‌داران ابراز كرديم. وي ادامه داد: ما در اين نامه به وزير نفت گلايه كرديم اين كار باعث شد كه در سه هزار و ٤٠٠ جايگاه سوخت كشور، به مردم دروغ گفته شود. يعني اگر در هر جايگاه ١٠ نفر مشغول به كار هستند، ٣٤هزار نفر به مردم دروغ گفتند، زيرا كه هيچ اطلاعي از وضعيت نداشتند. علاوه بر اين نبايد فراموش كرد كه در بسياري از جايگاه‌هاي بنزين سطح كشور، خشم مردم برانگيخته شد و احتمال درگيري به‌شدت بالا رفت. حاج محمدرضا درباره وضعيت جايگاه‌هاي پايين شهر خصوصا مسعوديه افزود: به‌طور نمونه در جايگاه مسعوديه تهران، مردم از ساعت ١١شب پنج‌شنبه در صف به انتظار واريز سهميه ايستاده بودند. بسياري از اين افراد قصد داشتند كه مسافرت كنند و در اين جايگاه قصد داشتند بنزين بزنند. وقتي سهميه‌ها واريز نشد، تنها يك جرقه كافي بود كه اتفاقات سال ١٣٨٦ تكرار شود. تنها كافي بود كه برخورد نادرستي با مردم شود تا كل جايگاه به آتش كشيده شود. به همين خاطر مسوول جايگاه به هر كسي كه در اين جايگاه بود، بنزين آزاد را به قيمت سهميه‌اي داد تا عصبانيت مردم فروكش كند و جايگاهش آسيب نبيند. در حقيقت جايگاه‌ها از روش قرض الپس‌نده براي جلوگيري از درگيري با مردم استفاده كردند و از جيب‌شان هزينه كردند تا مشكلي پيش نيايد. مسوولان بايد از خود بپرسند اگر خشم مردم منجر به درگيري مي‌شد چه كسي پاسخ مي‌داد؟ به گفته وي اين اتفاق در چند جايگاه ديگر هم افتاد.
همه بنزين مي‌خواهند

انتهای پیام/ع


آخرین اخبار آخرین اخبار