پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار یزد:

بهانه آمریکائی ها برای نقض تعهداتشان،از دلایل تصویب طرح «نظارت کنگره بر توافق هسته ای»است


معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار یزد گفت: آمریکایی ها با تصویب این طرح می خواهند قبل از توافق اهرمی را ایجاد کنند تا بهانه ای برای سرباز زدن از تعهداتشان بعد از توافق داشته باشند.

به گزارش یزد امـــــــروز، معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار یزد در مصاحبه با عصر سیاست در خصوص تصویب طرح نظارت کنگره و سنا بر توافق احتمالی با ایران در کنگره و سپس در سنا اظهار داشت: جناح های مختلف در آمریکا دامنه تاثیر این توافق برایشان مشخص نیست به گونه ای که احساس می کنند که این توافق تبعاتی برای منافع آمریکا در منطقه داشته باشد که این تبعات را نتوانند کنترل کنند به عنوان نمونه مسأله امنیت اسرائیل به خطر بیفتد.

 

غلامحسین دشتی افزود: کشورهای دیگر نیز همین گونه ترس دارند از نفوذ روزافزون ایران در منطقه و جهان و سعی دارند از این توافق جهت جلوگیری از نفوذ ایران استفاده کنند در صورتی که همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: چه توافق بشود و چه نشود اسرائیل روزبه روز ناامن تر می شود و به همین دلیل جناح های تندرو در آمریکا درصدد این هستند که یکسری روش هایی را ایجاد کنند تا کنترلی داشته باشند بر تبعات این توافق احتمالی که اگر ببینند این توافق به نفعشان نیست بتوانند آن را به هم بزنند.

 

وی ادامه داد: اکنون مقامات آمریکایی برای مدیریت تبعات این توافق به دنبال این هستند تا با تصویب نظارت کنگره بر توافق هسته ای از تبعات این توافق بر منافع آمریکا بکاهند که اگر قدرت مدیریت پیامد این توافق را نداشته باشند بتوانند از این اهرم استفاده کنند. و اکنون با تصویب این طرح می خواهند قبل از توافق اهرم را ایجاد کنند تا بهانه ای داشته باشند برای سرباز زدن از تعهداتشان.


معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار یزد در خصوص  اینکه آیا این نظارت بر توافق هسته ای ناقض قوانین بین المللی است یا خیر گفت: روش های چندگانه در اعمال مدیریت جهانی متداول است و کشورهایی چون آمریکا هیچ گاه خود را پایبند به تهدات بین المللی نمی دانند بلکه از سازمان ها، نهادها و قواعد بین المللی در جهت اهداف خودشان سوء استفاده می کنند.

 

رئیس مرکز راهبردی بسیج استان یزد: تصریح کرد: آمریکا بر اساس منافعش عمل می کند و هیچ گاه خود را در چارچوب تعهدات بین المللی محصور نمی کند و هر موقعیتی را که بر اساس منافع خود نبیند سعی در تغییر آن را دارد و همانطور که همگان دیدند بدون مجوز شورای امنیت به عراق حمله کرد و این ها نشان می دهد که آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده و نخواهد بود و تیم مذاکره کننده باید این سابقه عهد شکنی آمریکا را در نظر داشته باشد و نقد را به نسیه دولت دغل کاری چون آمریکا ندهد.

 

رئیس مجمع بسیج استان یزد تاکید کرد: این اقدام کنگره وجهه جهانی آمریکا که منفور است منفورتر می کند و همگان خواهند دید که آمریکا قابل اعتماد نیست.

 

وی تصریح کرد: این اقدام آمریکا نشان می دهد که در تفکرات سلطه جویانه غرق شده است و مقامات آمریکایی تصور می کنند که مذاکرات با تنها آن ها صورت می گیرد که هرگاه نخواستند آن را نقض کنند در صورتی که ما با 5+1 مذاکره می کنیم و آمریکا یکی از این 6 کشور است و نه تمامی آن ها.

 

دشتی با اشاره به هماهنگی مقامات آمریکایی در مذاکرات گفت: مقامات آمریکایی قصد دارند با به راه انداختن جنگ زرگری بین دموکرات و جهموری خواهان در آستانه توافق احتمالی فشارهای خود را افزایش دهند و بدین وسیله امتیازات بیشتری را کسب کنند.


آخرین اخبار آخرین اخبار