محتوا محتوا

کسی عهده دار مشکلات محیط زیستی شهرک رزمندگان یزد نیست!


در پی تماس یکی از شهروندان منطقه شهرک رزمندگان مبنی بر وجود یک واحد آلاینده تولید نهاده‌های دامی در این منطقه و ایجاد مشکلات فراوان زیست‌محیطی برای اهالی، بر آن شدیم تا این موضوع را پیگیری کنیم.

به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ در پی تماس یکی از شهروندان منطقه شهرک رزمندگان مبنی بر وجود یک واحد آلاینده تولید نهاده‌های دامی در این منطقه و ایجاد مشکلات فراوان زیست‌محیطی برای اهالی، بر آن شدیم تا این موضوع را پیگیری کنیم.

معاون پایش و نظارت محیط‌زیست استان یزد در این خصوص گفت: تاکنون گزارشی در این زمینه به محیط‌زیست ارسال نشده است اما به‌طورکلی این اداره مرجع تشخیص میزان آلایندگی بوده و درصورتی‌که درخواستی مبنی بر رسیدگی به آلایندگی واحدی وجود داشته باشد کارشناسان معتمد آزمایشگاهی این موضوع را بررسی و میزان آلایندگی آن را مشخص می‌کنند.

پیگیری واحدهای آلاینده در محدوده شهر با اجرائیات شهرداری است

محمدرضا کوچک زاده افزود: بر اساس قانون به علت گستردگی وظایف سازمان محیط‌زیست، بررسی و پیگیری واحدهای آلاینده در محدوده شهرها در درجه اول به واحدهای اجرائیات شهرداری‌ها واگذارشده که بر اساس بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها جلوگیری از ایجاد و تأسیس تمامی اماکنی که به نحوی موجب بروز مزاحمت برای ساکنان شهر می‌شوند ازجمله وظایف شهرداری‌هاست.

وی با اشاره به اینکه یکی از اعضای کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها نماینده محیط‌زیست است خاطرنشان کرد:

هرچند ازنظر قانون اجرائیات شهرداری می‌تواند در این زمینه برخورد قهری داشته باشد اما روش مناسب‌تر این است که برای جمع‌آوری این‌گونه واحدها، مسئولان و متولیان صنعت و جهاد کشاورزی که معمولاً مجوز فعالیت این واحدها را صادر می‌کنند از طریق مذاکره و به وجود آوردن شرایط لازم اسباب جابه‌جایی و انتقال این واحدها را به مناطق خارج از شهر یا شهرک‌های صنعتی فراهم آورند.

اقدام شهرداری در صورت وجود شاکی خصوصی

امرالله سیف‌الدینی رئيس اداره اجرائيات شهرداري یزد هم در این خصوص گفت: تا شاکی خصوصی در این زمینه وجود نداشته باشد اجرائیات اقدامی انجام نخواهد داد.

وی اظهار داشت: اگر مردم این منطقه نسبت به فعالیت این واحد اعتراضی دارند باید برای پیگیری این موضوع توسط شهرداری به واحد اجرائیات مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند.

سیف‌الدینی با تأکید براین نکته که شهرداری قدرت برخورد قهری با واحدهای آلاینده را دارد ابراز کرد: درحالی‌که شهرداری می‌تواند خود مستقیماً در این امور ورود کند اما به دلیل اینکه این‌گونه واحدهای تولیدی زمینه اشتغال چندین نفر را فراهم می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه عموماً تا زمانی که شاکی خصوصی وجود نداشته باشد اقدامی انجام نمی‌دهد.

واحد مذکور فاقد مجوز معتبر از اداره صنعت،معدن و تجارت است

روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت هم واحد تولیدی مذکور را فاقد هرگونه مجوز معتبر از سوی این اداره دانست و گفت: تمام واحدهایی که از این اداره مجوز فعالیت دریافت می‌کنند قبل از صدور پروانه فعالیت به اداره محیط‌زیست استان معرفی می‌شوند و پس از کسب تائیدیه این اداره مجوز فعالیت دریافت می‌کنند.

سمانه زارع افزود: اگر واحدی از این اداره مجوز فعالیت داشته باشد و بنا بر تشخیص محیط‌زیست آلاینده معرفی شود اقدامات لازم برای ابطال مجوز یا جابه‌جایی آن صورت می‌گیرد.

واحد آلاینده در حال انجام اقدامات لازم برای انتقال است

سجادی پور رئیس اداره کل جهاد کشاورزی استان یزد نیز در این زمینه اذعان داشت: به‌طورکلی اگر مجوز واحدهای آلاینده توسط اداره جهاد کشاورزی صادرشده باشد و محیط‌زیست استان نیز تائیدیه ای مبنی بر آلایندگی این واحدها ارائه دهد قطعاً نسبت به ابطال مجوز یا انتقال آن واحد اقدام خواهیم کرد.

وی  تصریح کرد: به طور کلی واحد فوق در حال انجام اقدامات لازم برای انتقال به شهرستان اشکذر است و آخرین مرتبه  مجوز خود را یکساله تمدید کرده است.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار