پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد:

بوی نامطبوع یزد ارتباطی با واحدهای صنعتی ندارد


سلیمانی‌زاده گفت: تاکنون بازدیدهای شبانه‌ از واحدهای صنعتی و همچنین سطح پراکنش بوی نامطبوع در یزد نشان داده که واحد صنعتی در انتشار این بو دخیل نیست.

دامون سلیمانی‌زاده در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ در خصوص بوی نامطبوع انتشار یافته در نقاط مختلف شهر یزد گفت: محیط زیست برای اینکه بتواند اقدامات و راهکارهای لازم را در این زمینه انجام دهد و در جهت رفع بو و آلودگی قدم بردارد ابتدا باید منبع و منشا انتشار آلودگی یا بو را پیدا کند.

بازدیدهای شبانه از واحدهای صنعتی برای یافتن منشا بوی نامطبوع در یزد

وی ادامه داد: با تماس‌ها و گزارش‌هایی که از سوی شهروندان نسبت به انتشار بوی نامطبوع در شهر یزد و مخصوصا در شب داشتیم تقریبا 45 روز است که تیمی تشکیل شده و به صورت ویژه گشت‌ها از دو شب در هفته به پنج شب در هفته و حتی در ایام تعطیل افزایش یافته است و از واحدهای صنعتی شهر یزد و تمام واحدهایی که احتمال آلایندگی آنها وجود داشت بازدید شد و آنها را تحت نظر گرفتیم.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد ادامه داد: این بازدید از شهرک صنعتی یزد نیز انجام شد و حتی اطراف شهر یزد، زارچ، اشکذر، جاده تفت مهریز نیز گشت انجام شد تا در زمینه عدم استقرار واحد خاصی که موجب آلودگی شود اطمینان پیدا کنیم، البته به هر واحد صنعتی برای استقرار باید مجوز داده شود و دیگر برای احداث واحد صنعتی در شهر یزد و اطراف آن مجوز داده نمی‌شود.

سلیمانی زاده عنوان کرد: با بازیدها و گشت‌های انجام شده به واحد صنعتی که به این میزان آلودگی و بو در شهر یزد ایجاد کند نرسیدیم البته در شهرک صنعتی یزد واحدهایی هستند که به نوعی آلودگی ایجاد می‌کنند که به آنها اخطار داده شده و در لیست صنایع آلاینده قرار گرفته‌اند اما واحدی که به میزان گسترده موجب انتشار آلودگی و آن هم بوی گاز در شهر یزد شود پیدا نکردیم.

 

سطح پراکنش بوی نامطبوع در یزد دخیل بودن واحد صنعتی را رد می‌کند

وی گفت: پراکنش و موقعیت جغرافیایی انتشار بوی نامطبوع در نقاط مختلف یزد جای تامل دارد این بوی نامطبوع که به صورت بوی گاز هست در بلوار جمهوری، آزادشهر، چاه جهانفر و ... منتشر شده است که به نظر انتشار بو در این سطح و با این پراکنش نمی‌تواند از یک واحد صنعتی که در منطقه خاصی مستقر است باشد.

سلیمانی زاده تصریح کرد: مجوز هیچ واحد صنعتی جدیدی در شهر یزد و حریم شهر یزد داده نشده و نمی‌شود و از طرفی هیچ کارخانه‌ای نیز در شهر یزد و اطراف آن که بخواهد کار خاصی انجام دهد و موجب انتشار این حجم از آلودگی و بوی گاز باشد نیز وجود ندارد بنابراین با پیگیری‌های شبانه‌روزی 45 روزه اخیر به این نتیجه رسیدیم که هیچ واحد صنعتی در انتشار این بو دخیل نبوده است با این حال بررسی‌های اداره نظارت و پایش محیط زیست همچنان ادامه دارد.

 

لزوم تشکیل کارگروهی از ارگان‌های ذیربط برای یافتن منشا بو

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد افزود: پیشنهاد ما این است که کارگروهی متشکل از ارگان‌های ذیربط از جمله محیط زیست، بهداشت، صنعت و معدن، استانداری، فرمانداری و شرکت گاز و دیگر ارگان‌های مرتبط تشکیل شود تا با همکاری و کمک یکدیگر در جهت حل معضل انتشار بو و شناسایی منشا و منبع آن قدم برداشته شود.

سلیمانی زاده در خصوص بازدیدهای شبانه از واحدهای صنعتی گفت: تقریبا بالغ بر 10 سال است که گشت‌های شبانه محیط زیست با توجه به باوری که مردم مبنی بر اینکه کارخانجات شب‌ها فیلترها را از مدار خارج می‌کنند در استان انجام می‌شود این در حالی است که سیستم کنترلگرها و فیلترها در کارخانجات به گونه‌ای نیست که بتوان آن را از مدار خارج کرد ممکن است برخی آلودگی‌ها به دلیل نقص در سیستم و اهمال کاری پرسنل واحد صنعتی انجام گیرد و بیشتر شود.

 

بیش از 300 مورد اخطار به واحدهای صنعتی آلاینده

وی ادامه داد: محیط زیست به واحدهای صنعتی که موجب آلودگی شوند اخطار داده و مهلتی تعیین می‌کند تا در جهت رفع آن ادقام کنند و چنانچه در مهلت معین این اقدام صورت نگیرد که معمولا در 90 موارد این مشکل آولدگی برطرف می‌شود، واحد صنعتی آلاینده در لیست صناع آلاینده قرار گرفته و مشمول جریمه سنگین خواهد شد و چنانچه آلودگی ادامه پیدا کند از طریق مراجع قضایی نسبت به پلمپ آن اقدام می‌شود.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: در سال گذشته بیش از پنج هزار و 400 مورد بازدید از واحدهای صنعتی استان انجام گرفت و بررسی و پالایش‌های لازم انجام گرفت که بیش از 300 مورد آن اخطار به واحد صنعتی آلاینده را در پی داشت.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار