پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت یزد:

بیش از 47 درصد یزدی‌ها از بی‌تحرکی رنج می برند/کم تحرکی؛عامل اصلی ابتلا به دیابت


کارشناس مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان یزد حوزه غیرواگیر گفت: مردم استان یزد از لحاظ فعالیت فیزیکی در بدترین وضعیت قرار داشته اند به طوری که 42.7 تا 47.4 درصد مردم از فعالیت فیزیکی کم رنج می برده اند.

به گزارش یزدامروز؛ کم تحرکی یکی از 10 علت مرگ در جهان است و افراد کم تحرک به میزان 20-30 درصد در معرض افزایش خطر مرگ ناشی از همه علل هستند. به علاوه بی تحرکی به تنهایی مسئول 7 درصد از بار بیماری دیابت در دنیاست. نتایج تحقیقات نشان می دهد که 23 درصد از جمعیت بالای 18 سال در سال 2010 کم تحرک بوده اند که این عدد در زنان معادل 27 درصد و در مردان معادل 20 درصد برآورد شده است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، منطقه مدیترانه شرقی با 31 درصد شیوع کم تحرکی جزو شایع ترین مناطق از نظر این فاکتور خطر بوده است.

 

کارشناس مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان یزد حوزه غیرواگیر در گفتگو با یزدآوا در خصوص کم تحرکی یزدی ها گفت: در ایران طبق آمار سال  1388، 38.9 درصد از ایرانیان فعالیت جسمانی کم داشته اند که این میزان در یزد معادل 47.5 درصد بوده است، در جمع بندی نتایج مطالعات سال های 85 تا 88، مردم استان یزد از لحاظ فعالیت فیزیکی در بدترین وضعیت قرار داشته اند به طوری که 42.7 تا 47.4 درصد مردم از فعالیت فیزیکی کم رنج می برده اند.

 

سیدمحمدحسین حسینی اظهار کرد: داشتن تحرک بدنی به صورت منظم سبب کاهش خطر بیماری های قلب و عروق، دیابت و سرطان های پستان و کولون می شود و  همچنین می تواند خطر سکته مغزی، فشارخون بالا و افسردگی را کاهش دهد.


وی کم تحرکی را یکی از عوامل افزایش ابتلای یزدی ها به دیابت عنوان کرد و  افزود:  مطالعات نشان داده اند که افزایش فعالیت بدنی سبب کاهش ابتلا به دیابت می شود، در حالی که بی تحرکی خطر ابتلا را افزایش می دهد، فعالیت بدنی عامل مهمی در کنترل وزن و چاقی است و از این طریق نقش بسزایی در کاهش خطر بیماری دیابت دارد.

 

کارشناس مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان یزد حوزه غیرواگیر عنوان کرد: از سوی دیگر، بی تحرکی یکی از 10 علت مرگ در جهان است و افراد کم تحرک به میزان 20-30 درصد در معرض افزایش خطر مرگ ناشی از همه علل هستند. به علاوه بی تحرکی به تنهایی مسئول 7 درصد از بار بیماری دیابت در دنیاست.


انتهای پیام/

یزدرسا/


آخرین اخبار آخرین اخبار