محتوا محتوا

مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد:


مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد با اشاره به استقبال بی‌نظیر یزدی‌ها از طرح خادمیاری رضوی اظهار داشت: تاکنون بالغ‌بر 10 هزار خادمیار یزدی ثبت‌نام کردندکه بالغ‌بر پنج هزار و 500 نفر آنان مراحل آموزش،گزینش و جذب را طی کرده و کد خادمیاری دریافت کردند.

محمدحسین رحیمی نسب در مصاحبه با یزدامروز؛ بابیان اینکه پس از ابلاغ  دستور هفت‌گانه مقام معظم رهبری به حجت‌الاسلام رئیسی مسئول وقت آستان قدس ایده راه‌اندازی دفاتر آستان در استان‌ها و شهرستان‌ها درراستای بهره‌مندی همه مردم کشور از فیوضات معنوی امام رضا(ع) مطرح و در حدود سه سال قبل این دفتر توسط جناب دکتر جوکار در یزد افتتاح شد.

مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد  افزود: پس‌ازاینکه ایشان به‌عنوان معاون مجلسی سپاه منصوب شد از ابتدای  سال 97 بنده به‌عنوان کوچکترین خادم در دفتر آستان قدس یزد خدمتگزار زوار و خادمان  آقا علی ابن موسی‌الرضا(ع)هستم.

رویکرد دفاتر آستان قدس؛ محرومیت‌زدایی و پیگیری مباحث فرهنگی است

وی رویکرد دفاتر آستان قدس را بر اساس منشور هفت‌گانه،محرومیت‌زدایی و پیگیری مباحث فرهنگی دانست و گفت: برای اجرایی شدن این رویکرد 4 معاونت شامل  معاونت‌های فرهنگی،وقف و نذر،محرومیت‌زدایی و خادمیاری در دفاتر تشکیل‌شده است.

رحیمی نسب بابیان اینکه قبل از حضور آقای رئیسی، خادمی افتخاری محدود  به برخی افراد خاص بود  اظهار داشت: پس از حضور ایشان تلاش شد تا خادمی افتخاری نصیب  همه علاقه‌مندان به خادمی امام رضا(ع) شود و خدام افتخاری پس از گذراندن مراحل مربوطه به این افتخار دست میابند و می‌توانند سالانه 4 تا 12 شیفت در حرم مطهر به زوار امام هشتم خدمت کنند.

استقبال بی‌نظیر یزدی‌ها از طرح خادمیاری رضوی

وی با اشاره به  استقبال بی‌نظیر یزدی‌ها از طرح خادمیاری رضوی اظهار داشت: تاکنون بالغ‌بر 10 هزار خادمیار یزدی برای خدمت‌گزاری به ساحت مقدس امام هشتم ثبت‌نام کردندکه بالغ‌بر پنج هزار و 500 نفر آنان مراحل آموزش،گزینش و جذب را طی کرده و کد خادمیاری دریافت کردند.

مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد  تعداد خواهران خادمیار یزدی را دو هزارنفر برشمرد و ابراز داشت: در حدود 2 هزارنفراز خادمی‌تران یزدی دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا بوده و بقیه نیز دارای مدرک  کارشناسی و پایین‌تر هستند.

وی تأکید کرد: امسال نیز 3هزارنفردیگر از خادمی‌تران را ساماندهی و جذب خواهیم کرد و این عزیزان در 25 رسته خدمتی مشخص‌شده، در طرح قرار هشتم به‌صورت تخصصی فعالیت خواهند کرد.

پایین بودن تعداد رقبات امام رضا(ع)  در استان یزد

رحیمی نسب در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پایین بودن تعداد رقبات امام رضا(ع)  در استان یزد اظهار داشت: علی‌رغم اینکه استان یزد درزمینهٔ وقف رتبه خوبی دارد و یزدی‌ها علاقه وافری به امام رئوف دارند اما تنها 70 مورد وقفیات امام هشتم در استان وجود  دارد و بعضاً برخی شهرستان‌ها فاقد این وقفیات هستند.

  این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به اینکه 70  درصد  درآمدهای وقفیات امام رضا(ع) در استان هزینه شده و حتی می‌توان 30 درصد دیگر را نیز جذب کرد اما متأسفانه استان یزد در این زمینه نقش کم‌رنگی دارد.

وی فراگیر شدن گفتمان رضوی و فرهنگ‌سازی سبک زندگی امام هشتم را یکی از اهداف آستان قدس بیان کرد و افزود: سبک زندگی و گفتمان رضوی با کمک رسانه‌ها در جامعه فراگیر خواهد شد و شکرانه  میزبانی امام رضا(ع) در کشور تلاش  بیشتر در این زمینه است.

مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد با اشاره به اتخاذ سیاست‌های این دفتر توسط شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی در استان گفت: ریاست این شورا بر عهده نماینده ولی‌فقیه در استان بوده و استاندار یا معاونیش  در جایگاه معاونت آن قرار دارند البته فرمانده سپاه،مدیرکل صداوسیما،رئیس کمیته امداد،رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)،دو نفراز معتمدین مردم و بنده به‌عنوان دبیر، از دیگر اعضای این شورا محسوب می‌شویم.

محرومیت‌زدایی؛نقشه راه آستان قدس

رحیمی نسب؛ نقشه راه آستان قدس را محرومیت‌زدایی دانست و اظهار داشت: برخی فکر می‌کنند آستان قدس درزمینهٔ محرومیت‌زدایی با دستگاه‌های متولی نظیر بهزیستی و کمیته امداد موازی کاری دارد درحالی‌که ما در کنار این دستگاه‌ها هستیم و به محرومین تحت پوشش آنان خدمت‌رسانی می‌کنیم.

وی در تشریح طرح قرار هشتم گفت: درراستای نمادسازی و فرهنگ‌سازی سبک زندگی رضوی، طرحی را به‌عنوان یک طرح ابتکاری با عنوان «قرار هشتم» به آستان قدس پیشنهاد دادیم که قرار شد ابتدا به‌صورت آزمایشی در استان اجرایی شود و سپس آن را به دیگر استان‌ها تسری دهیم.

مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس در یزد  افزود: بر اساس این طرح، هشتمین روز هرماه، ویژه‌برنامه‌هایی را به‌صورت صبحگاهی و عصرگاهی در نظر گرفتیم که اولین جلسه آن هشتم ماه جاری در دفتر امام‌جمعه یزدبرگزارشد.

رحیمی نسب با اشاره به اینکه برنامه این روز با شعار« نسیم رأفت رضوی، موج خدمت رضوی و هم‌دلی و آرامش اجتماعی» با پخش صلوات خاصه امام رضا(ع) قبل از ساعت 8 صبح از صداوسیمای استان آغاز می‌شود اذعان داشت: قرائت زیارت عاشورا،مداحی،سخنرانی و .... ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای این روز است ضمن اینکه بر اساس تعاملاتی که با سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری صورت گرفته کار فضاسازی شهری نیز به عهده این عزیزان گذاشته‌شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این روز از مردم درخواست می‌شود بین خود و امام رضا(ع) عهده کرده و در این روز 8 عمل خیر نظیر دست‌بوسی از پدر و مادر،کمک به فقرا و... را انجام دهند ضمن اینکه با رایزنی با برخی اصناف مقررشده  در این روز اجناس خود را با تخفیف 8 درصد ارائه دهند و یا برخی پزشکان متقبل شدند که در این روز 8 بیمار را رایگان یا با تخفیف ویزیت کنند.

انتهای پیام/ح






آخرین اخبار آخرین اخبار