پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد خبر داد

بیش از 73 درصد برق استان در بخش صنایع مصرف می شود


مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد اظهار داشت: استان یزد یک استان صنعتی است بیش از ۷۳ درصد مصرف الکتریکی برای به حرکت درآوردن چرخ صنایع و برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده مصرف می‌شود.

به گزارش یزدامروز، نشست هم‌اندیشی صاحبان صنایع استان یزد با مسئولان صنعت برق به میزبانی شرکت برق منطقه‌ای یزد برگزار شد.

محمدحسن صباغزادگان مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در این نشست اظهار داشت: استان یزد یک استان صنعتی است بیش از ۷۳ درصد مصرف الکتریکی برای به حرکت درآوردن چرخ صنایع و برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده مصرف می‌شود.

وی با بیان این‌که تلاش کارکنان صنعت برق استان در بخش‌های تولید، انتقال و توزیع برای حمایت از تولید ملی و سربلندی ایران است، افزود: هم‌اکنون ما در استان یزد ۲۶ مشترک بالای ۷ مگاوات داریم که با توجه به وجود بیش از ۳۰۰ صنعت بزرگ در کل کشور، حدود ۸ درصد این مشترکان در استان یزد مستقر هستند.

مهندس صباغزادگان میزان مصرف کل انرژی که در استان یزد را 8 میلیارد و 318 میلیون کیلووات ساعت ذکر کرد و افزود: از این مقدار 3 میلیارد و 980 میلیون کیلووات ساعت توسط این 26 مشترک مصرف‌شده است که مشترکان صنعتی بزرگ استان بیش از ۴۶ درصد انرژی در سال ۹۶ مصرف داشتند.

وی با اشاره به این‌که شبکه برق استان یکی از پایدارترین شبکه‌های کشور است، تصریح کرد: علت این ادعا ۵ خط ۴۰۰ کیلوولت ارتباطی است که دو خط به اصفهان، یک خط به کرمان، یک خط به هرمزگان و یک خط به خراسان می‌باشد.

این مقام مسئول در صنعت برق استان ظرفیت نیروگاه‌های استان را بیش از ۲۶۰۰ مگاوات عنوان کرد و گفت: میزان مصرف انرژی الکتریکی ۲۶ مشترک نسبت به ۹ ماهه اول سال 96 بیست درصد رشد داشته است.

وی با بیان این‌که استان‌ یزد کمترین خاموشی را بین استان‌های کشور داشته است؛ اذعان کرد: میزان پیک سال ۹۶، ۱۴08 مگاوات بوده است که با رشد 9 درصدی در سال 97 به ۱۵۳۸ مگاوات رسید که نشان‌دهنده رونق اقتصادی در استان و تامین برق پایدار صنایع است.

صباغزادگان در پایان افزود: در زمینه انرژی‌های نو ۶ نیروگاه خورشیدی در شهرستان‌های مهریز، اردکان، اشکذر، خاتم و تفت در حال بهره‌برداری است و امیدواریم تا پایان سال ظرفیت این نیروگاه‌ها به ۷۰ مگاوات برسد.

دکتر فرید فیاض منش مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر به بررسی الزامات قانونی و کلیات انعقاد قرارداد اتصال به شبکه پرداخت.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی گفت: دولت از حق فعالیت اقتصادی جدید خارج از موارد صدر اصل 44 منع و موظف می‌شود هرگونه فعالیتی شامل تداوم فعالیت‌های قبلی و بهره‌برداری از آن را که مشمول عناوین صدر اصل 44 نباشد حداکثر تا پایان برنامه پنج‌ساله چهارم، سالیانه حداقل 20 درصد کاهش فعالیت دهد و به بخش‌های تعاونی و خصوصی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

فیاض منش ادامه داد: یکی از این مواردی که در این اصل آمده بحث تولید و توزیع برق است که براساس سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی سرمایه‌گذاری و مالکیت و مدیریت در زمینه تأمین نیرو شامل تولید و واردات برق برای مصارف داخلی و صادرات توسط بنگاه‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی و بخش‌های تعاونی و خصوصی مجاز است.

واگذاری 80 درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به‌استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق به بخش‌های خصوصی

وی اظهار داشت: بر همین اساس به دولت اجازه داده شد که 80 درصد سهام نیروگاه‌های دولتی تأمین‌کننده نیرو به‌استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق را به بخش‌های خصوصی و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام و بنگاه‌های عمومی غیردولتی واگذار کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر با اشاره به آیین‌نامه نحوه تأمین برق و سوخت صنایع در سال 88 هیئت‌وزیران گفت: در ماده 6 این آیین‌نامه مقرر می‌شود تأمین برق متقاضیان بزرگ صنعتی یعنی متقاضیانی که در سطح ولتاژ انتقال، فوق توزیع و یا از طریق فیدر اختصاصی فشار متوسط به شبکه برق کشور متصل می‌شوند و یا شهرک‌های صنعتی تنها از طریق احداث نیروگاه اختصاصی و یا انعقاد قرارداد دوجانبه با تولیدکنندگان غیردولتی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: به‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه پس از واگذاری به بورس انرژی تأمین انرژی برای مصارف سطح ولتاژ انتقال و فوق توزیع توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای و همچنین تأمین انرژی جهت مصارف بیش از 5 مگاوات برای شرکت‌های توزیع نیروی برق به‌تدریج محدود شود به‌نحوی‌که تا پایان برنامه پنجم توسعه این قبیل مصرف‌کنندگان حداقل دو سوم انرژی موردنیاز خود را از طریق نیروگاه‌های غیردولتی و یا عرضه‌کنندگان در بورس تأمین کنند.

فیاض منش از الزام وزارت نیرو به فراهم کردن شرایط برای آن دسته از مشترکانی که قدرت قراردادی آن‌ها بالای 5 مگاوات است و تمایل به تأمین تمام و یا بخشی از انرژی برق موردنیاز خود را از طریق نیروگاه‌های متعلق به خود و یا بورس انرژی و یا قراردادهای دوجانبه با نیروگاه‌ها را دارند با توجه به مصوبه هیئت‌وزیران در سال 94 خبر داد.

در این نشست همچنین مدیر دفتر قراردادهای بازار برق و مدیر دفتر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی شرکت مدیریت شبکه برق ایران به سوالات نمایندگان صنایع استان پاسخ گفتند.
 


آخرین اخبار آخرین اخبار