محتوا محتوا

مدیر کل دامپزشکی استان یزد:


مدیر کل دامپزشکی استان یزد گفت: اکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان تحت کنترل است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدامروز، در رابطه با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان یزد گفت: شناسایی 9 کانون آنفلوانزی پرندگان در یزد مربوط به اواخر سال گذشته و ابتدای امسال است و از ابتدای امسال شش کانون آنفلوانزا در استان شناسایی شده است.

علي اكبرحدادزاده ادامه داد: این ویروس از سال گذشته 22 استان را درگیر کرده است که استان یزد نیز یکی از آنهاست، و عمده‌ترین دلیل آن نیز فوق العاده واگیر دارد بودن بیماری آنفلوانزا است و از این جهت هشدارها و آموزش‌های لازم به مرغداران داده شده است.

وی افزود: انتقال غیربهداشتی فرآورده طیور مخصوصا کود، وجود پرندگانی که عامل این بیماری هستند و تردد وسایل نقلیه و افراد بدون رعایت نکات بهداشتی به واحدهای مرغداری از جمله عواملی است که موجب انتقال این بیماری به واحدهای مرغداری در استان شده است.

حدادزاده با بیان اینکه اکنون بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان تحت کنترل است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: با پایش فعال و غیر فعالی که انجام می‌شود بلافاصله از کانون‌هایی که مشکل دارند نمونه‌گیری انجام می‌شودو به مراکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور ارسال می‌شود و در صورت مثبت بودن نتیجه نسبت به معدوم‌سازی اقدام می‌شود.

وی با بیان اینکه اکثر کانون‌های بیماری آنفلوانزای پرندگان مربوط به واحدهای غیر مجاز پرورش طیور است، خاطرنشان کرد: واحدهایی که به صورت غیر مجاز به جوجه‌ریزی و پرورش طیور کنند از نظر قضایی پیگیری می‌شوند.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد گفت: مرغداران استان شرایط بهداشتی واحدهای مرغداری را به صورت جدی مورد توجه قرار دهند چرا که کوچکترین کوتاهی در این زمینه موجب انتقال بیماری به واحدهای صنعتی مخصوصا مرغ تخمگذار خواهد شد، دقت در تهیه دون، تردد کارگران به واحدها و حفاظت از انبار دون جهت جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به آن از جمله اقداماتی است که مانع از انتقال بیماری است.

انتهای پیام/

 


آخرین اخبار آخرین اخبار