پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

قائم مقام دبیر کل ستاد میارزه با موادمخدر کشور در یزد:

بیکاری،اصلی ترین دلایل گرایش به اعتیاد/ مصرف سیگار و قلیان در یبن نسل جوان،گرایش به اعتیاد را تسریع می بخشد


قائم مقام دبیر کل ستاد میارزه با موادمخدر کشور در یزد با ارائه آماراعتیاد در دانشگاه های کشورعنوان کرد: متاسفانه ۲.۶ درصد دانشجویان دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم معتاد هستند و در دانشگاه های استان یزد نیز،۱۳ درصد سیگار، ۲۰ درصد قلیان ، ۱.۲ درصد ترامادول و 0.6 درصد نیز ریتالین مصرف می کنند که متاسفانه این مواد دروازه های ورود به اعتیاد محسوب شده و گرایش به اعتیاد را تسریع می بخشد.

به گزارش خبرنگاریزد امــــــروز، ، قائم مقام دبیر کل ستاد میارزه با موادمخدر کشور پیش از ظهر امروز در نشستی خبری، اصلی ترین دلایل گرایش به اعتیاد یا بازگشت مجدد افراد درمان شده، بیکاری دانست و اظهار داشت: با اجرای طرح درمان، نگهداری،حرفه آموری و اشتغالزایی برای معتادان درمان شده وبیکاران جامعه  می توان تا حد زیادی آمار اعتیاد را کاهش داد.

 

علیرضا جزینی، طرح جمع آوری خرده فروشان و معتادان را از برنامه های اصلی ستاد مبارزه با موادمخدردرسال گذشته یرشمرد واظهار داشت:  در طی اجرای این طرح، پنج هزار و ۲۰۰ نفر دستگیر، که از این میان ۹۳۰ معتاد در بین آنها شناسایی و تحویل مراجع قضایی و کمپها شدند.

 

جزینی تاکید کرد: موضوع درمان بسیار حائزاهمیت می باشد و به همین دلیل کنترل مراکز وکمپ های ترک اعتیاد در دستور کارستاد قرار گرفته  وتاکنون نزدیک به ۱۰۰ مرکز درمان غیرمجاز اعتیاد در سطح کشور شناسایی شده است .

 

وی همچنین تصریح کرد: در حوزه پیشگیری مقرر شده  تا ۱۰ درصد ازاعتبارات فرهنگی شهرداری ها برابر مصوبه ستاد مبارزه با موادمخدرو شورای اجتماعی کشور دراختیار این مراکز قرار گیرد.

 

جزینی در بخش دیگری از سخنانش باارائه آماراعتیاد دردانشگاه های کشورعنوان کرد: متاسفانه ۲.۶ درصد دانشجویان دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم معتاد هستند و در دانشگاه های استان یزد نیز،۱۳ درصد سیگار، ۲۰ درصد قلیان ، ۱.۲ درصد ترامادول و 0.6 درصد نیزریتالین مصرف می کنند که متاسفانه  این مواد دروازه های ورود به اعتیاد محسوب شده و گرایش به اعتیاد را تسریع می بخشد.

 

قائم مقام مدیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، همچنین با بیان اینکه در کشور حدود یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد وجود دارد اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد ازمعتادان را بانوان تشکیل داده  که ۴۵ درصد ازآنان به دلیل استفاده از سرنگ مشترک و دیگر عوامل به ایدز مبتلا شده اند.

 

جزینی استان یزد را به علت برخورداری از موقعیت کویری دومین مسیر تردد قاچاقچیان مواد مخدر اعلام کرد و ادامه داد: میزان کشفیات مواد مخدر درسال گذشته در سطح کشور ۵۵۵ تن بوده که  سهم استان یزد از این میزان کشف، ۲۲ تن که  رتبه هشتم کشوری را به خود اختصاص داده است.

 

وی افزود:  تریاک با ۱۸ تن، حشیش با 2 تن،  مرفین یک تن و مابقی اقسام مواد مخدر یک تن، که  شامل شیشه، کراک، هروئین و....می باشد اما در زمینه مصرف، تریاک در رتبه اول و شیشه در رتبه دوم قرار دارد.

 

گفتنی است از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 2 تن مواد مخدر با همکاری  نیروی انتظامی ،وزارت اطلاعات ،بسیج مردمی و سپاه پاسداران در استان یزد کشف و ضبط شده است.


آخرین اخبار آخرین اخبار