پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پزشک پیشکسوت یزدی:

بی تدبیری مسئولان در تربیت بیش از حدپزشکان جوان/ پزشکان بی اخلاق، آبروی جامعه پزشکی را می برند


پزشک پیشکسوت یزدی گفت:مسئولین وزارت بهداشت با تربیت بیش از حد جوانان در زمینه پزشکی،شرایط یبکاری ونابه سامانی آنان را درآینده پدید می آورند.

یکم شهریور ماه سالروز ولادت دانشمندی است که علی رغم تبحرش در همه علوم ،در پزشکی به چهره ای شاخص تبدیل شد. روز ولادت حکیم ابوعلی سینا که در کشورمان روز پزشک نامیده شده  بهانه ای شد تا به سراغ یکی از پیشکسوتان و اساتید علم پزشکی در استان یزد برویم و دقایقی را با وی به گفتگو بنشینیم.

دکتر محمد ناظمیان در سال 1320 در محله گازرگاه یزد چشم به جهان گشود،دوران ابتدایی خود را در دبستان های 17دی و صدیق و دوران راهنمایی و متوسطه را در دبیرستان ایرانشهر گذراند و پس از شرکت در کنکور دانشگاهی،در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیزفته شد.

وی پس از طی دوران تحصیل در دانشگاه  اصفهان، خدمت وظیفه را در سپاه بهداشت انجام داد و بلافاصله  در رشته زنان و مامایی دانشگاه اصفهان پذیرفته  و در سال 1354 به اخذ مدرک دیپلم پزشکی دررشته  زنان و زایمان نائل گشت.

وی  دارای دو فزرند دختر و یک پسر بوده و همچنان علی رغم یازنشستگی به علت عشق به خدمت رسانی از پزشکان فعال استان به حساب می آید.

گفتگوی صمیمی یزد امــــروز  با این پزشک شهیر و پیشکسوت یزدی را  در زیر بخوانید؛

به عنوان اولین سوال لطفا بفرمائید اولین طبابت شما کی و کجا بود؟

اولین طبابت من مربوط به دورانی است که پزشک عمومی بودم آن موقع در بیمارستان هراتی یزد مشغول بودم و پس از گذراندن دوران تخصصی نیز در همان بیمارستان تا زمان بازنشستگی در خدمت کارگران عزیز بودم.

اولین عمل جراحی تان را به یاد دارید؟

بله بنده اولین عمل جراحی خودم را در اولین سال پزشکی انجام دادم که درآن عمل  خانمی را تحت نظارت استاد، سزارین کرده  و خیلی استرس و اضطراب داشتم اما خوشبختانه عمل با موفقیت صورت گرفت.

جناب آقای دکتر از محضر چه اساتیدی بهره مند شدید؟

بنده افتخار شاگردی اساتید پیشکسوتی همچون دکتر صرام و دکتر میردامادی، را داشتم که خوشیختانه هردو در قید حیات هستند.

چرا آقای محمد ناظمیان رشته پزشکی رو انتخاب کردند؟

انتخاب رشته پزشکی،بنا به سفارشات پدرم بود زیرا پدر بنده همیشه آرزوداشت تا شغلی را انتخاب کنم که بتوانن به واسطه آن  بهترین خدمت را به مردم دیارم داشته باشم

ویژگی های یک پزشک نمونه چیست؟

راست گویی،دلسوزی  و پرهیزاز رفتارهای غیراخلاقی اصولاً یک پزشک باید فردی حاذق،به روز و راست گو در برابر بیمار خود باشد و هرگز نباید بخاطر سرعت بخشیدن جهت دست یابی به اهداف خود انسانیت را فدای مادیات کند.

رمز موفقیت شما چیست؟

رمز موفقیت بنده رعایت مولفه هایی است که در پاسخ سوال قبل مطرح کردم چراکه همواره سعی کردم آنچه را بیان می کنم خود نیز عامر به آن باشم.

به نظر شما علت مشاهده برخی بی اخلاقی ها در جامعه پزشکی نظیر دریافت زیر میزی توسط عده ای از پزشکان چیست؟

علت این است که این ها جایگاه و ارزش کار خود را درک نکرده اند به قول شهید صدوقی که می فرمود:«پزشکان آیت الله بدنند و من آیت الله دینم» یک پزشک آیت الله بدن است چرا که در رفع ناهنجاری های جشم متخصص است اما متاسفانه برخی این وظیفه و این نقش ارزنده را فراموش کرده و از طرفی دیگر می خواهند در مدت کوتاهی به آنچه یک پزشک باتجربه و پیشکسوت در طول سالیان متمادی به آن رسیده برسند دست به چنین اقدامات زشت و ناپسند می زنند و آبروی خود وجامعه پزشکی را می برند.

خب اگر اجازه بدهید کمی در خصوص حوزه تخصصی شما حرف بزنیم؛

میزان شیوع ناباروری در استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

میزان ناباروی در استان یزد بسیار نگران کننده است اما خوشبختانه یزد قطب اصلی درمان ناباروی در کشور بوده و بسیاری از این بیماران اعم از مرد وزن تحت مداوا و معالجه قرار گرفته و درمان می شوند.

مهمترین عوامل نازائی چیست؟

از مهمترین عوامل نازایی در زنان می توان به کم کاری تخمدان و بستن لوله رحم ودرمردان نامطلوب بودن اسپرم و بسته بودن کانال اسپرم اشاره کرد.

وضعبت پزشکی استان را از نظر علمی و اخلاقی چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشیختانه استان یزد از حیث وجود پزشکان متخصص و متعهد در جایگاه ممتازی قرار دارد و امروزه اساتید پزشکی ما در استان توانسته اند پزشکانی توانمند و بااخلاقی را تربیت کنند که این امر جامعه پزشکی استان را به آینده بسیار خوشبین کرده است.

جناب آقای دکتردر سال های اخیرشاهد افزایش آمارسزارین در کشوربودیم به نظر شما علت چیست؟

بسیاری از باورهای غلط موجب شده تا مردم احساس کنند سزارین برتری چشم گیری نسبت به زایمان طبیعی دارد وفرزند سزارینی با هوش تر از فزرمد زایمان طبیعی است اما علم ثابت می کند که بهترین نوع زایمان،زایمان طبیعی بوده و متاسفانه اگر اتفاقات ناگواری در زمینه زایمان طبیعی رخ می دهد علت آن ،خود زایمان طبیعی نیست.

به اتفاقات ناگوار زایمان طبیعی اشاره کردید خود حضرتعالی مستحضرید که اخیرآدر یزد دو تن از بانوان به علت زایمان طبیعی جان خود را از دست دادند و در این خصوص هم شایعاتی مطرح شد به نظر شما مردم حق ندارند نگران باشند؟

ببنید علت مرگ فرد در 99/5 درصد از زایمان های طبیعی ، خود زایمان طبیعی نیست و علت  می تواند عوامل دیگری باشد در همین دو مورد اخیر مرگ پس از زایمان رخ داده است.

تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما در طول این 40سال خدمت چه بوده است؟

به نظر من تلخ ترین اتفاق برای یک پزشک در این رشته  زمانی است که  یک زائو پس از زایمان،دچار خونریزی شود وبعضاً جان مادر به خطر بیفتد و یا مادر از دست برود و از سویی دیگر بهترین خاطرات زمانی رقم می خورد که مادر ،نوزاد تازه متولد شده خود را به گرمی در آغوش گرفته  و لبخند رضایت بر لبانش نقش می بندد.

به نظر شما وظیفه مسئولین  درقبال سلامت مردم چیست؟

وظیفه مسئولین فرهنگ سازی  و آموزش مردم از طریق رسانه ها و تبلیغات شهری بوده وبه ویژه در زمینه زنان و زایمان باید آگاهی خانواده ها و به ویژه بانوان ما در خصوص وظایف دوران حاملگی و مهیا ساختن شرایط یک زایمان آسان، بالا تر برود.

به عنوان یک پزشک پیشکسوت چه توصیه ای به پزشکان جوان دارید؟

از پزشکان جوان می خواهم که کار صحیح و درست را سرلوحه فعالیت خود قرار داده  و همواره به دنبال یادگیری و پیشرفت در تحصیل و کار خود باشند

سخن پایانی؛

اولاً اجازه می خواهم از طریق رسانه شما از بانوان باردار بخواهم  در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر عادی به سرعت به پزشک خود و یا پزشک  اورژانس مراجعه کنند و دوماًمسئولین وزارت بهداشت با تربیت بیش از حد جوانان درزمینه پزشکی،شرایط یبکاری ونا به سامانی آنان را درآینده پدید می آورند و زمانی که یک جوانان پس از سال ها تحصیل و زحمت نتواند شغلی پیدا کند سرخورده و نا امید می شود و سوماً به مردم فهیم استان یزد این مژده را می دهم که پیشرفت های استان در زمینه پزشکی بسیار بالا بوده و پزشکان یزدی افتخارات زیادی را برای این استان رقم زده اند.


آخرین اخبار آخرین اخبار