محتوا محتوا

کارشناس مسائل غرب آسیا:


کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به نقش آمریکا در اغتشاشات اخیر تأکید کرد: در اینکه دولت و مردم عراق، امنیت کامل در اربعین را فراهم خواهند کرد، شکی نیست چرا که این موضوع برای مردم عراق بسیار مهم و اساسی است.

به گزارش یزدامروز؛ سید رضا صدرالحسینی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون رخدادهای اخیر عراق، گفت: یکی از مسائلی که پارلمان عراق پیگیر آن است، خروج نیروهای بیگانه از این کشور است که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با استفاده از این فضای به وجود آمده، به فکر این هستند که بتوانند پایگاه‌های خود را تقویت کرده و نیروهای مداخله‌گر بیشتری در عراق نگه دارند.

وی افزود: شواهد موجود در عرصه سیاسی اجتماعی عراق نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با توجه به سرمایه‌گذاری‌های زیادی که در عرصه‌های مختلف انجام داده‌اند و نتوانسته‌اند بهره مورد نظر خود را از این سرمایه‌گذاری‌ها ببرند، از مدت‌ها قبل به دنبال ایجاد تشنج و اغتشاشاتی بودند که بتوانند فضای موجود در عراق را به هم بریزند.

کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در حال حاضر در منطقه و از جمله در عراق حاکم است، آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری‌های خود را در عراق نابود شده می‌انگارند، لذا آن‌ها فکر می‌کنند که می‌توانند به واسطه اینگونه اغتشاشات بخشی از این سرمایه‌گذاری را برگردانند و با ایجاد ناآرامی، مسائل اصلی عراق را به فراموشی بسپارند.

صدرالحسینی اضافه کرد: البته تردیدی نیست که مردم مهمان‌نواز عراق زمینه تأمین امنیت زوار اربعین را فراهم خواهند کرد و قطعاً این موضوع، موضوعی نخواهد بود که مسائل اصلی راهپیمایی عظیم اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی تأکید کرد: اربعین، مقوله‌ای جهان اسلامی است و مردم عراق خود را میزبان جهان اسلام می‌دانند و جمعیتی که از خود عراق برای انجام این مناسک مذهبی ـ سیاسی وارد مسیرهای اربعین می‌شود، بسیار بیشتر از دیگر زوار است؛ لذا در اینکه دولت و مردم عراق، امنیت کامل در اربعین را فراهم خواهند کرد، شکی نیست چرا که این موضوع برای مردم عراق بسیار مهم و اساسی است.

صدرالحسینی تصریح کرد: البته برخی رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که علاقه‌مند به آرامش در عراق نیستند دائم به این تنور می‌دمند و در پی این هستند که شرایطی را ایجاد کنند تا مسئله مهم اربعین تحت تأثیر این اغتشاشات قرار بگیرد، اما قرائن میدانی نشان می‌دهد که این موضوعات، بیشتر رسانه‌ای است تا اینکه در صحنه واقعی، خطری موجب اختلال در راهپیمایی عظیم اربعین شود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار