پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت/

تأمین منافع ملی درگرو «ایستادگی» بر مواضع انقلاب و ارزش‌ها


اما امروز پس از گذشت ربع قرن که از پذیرش قطعنامه می‌گذرد نه‌تنها انقلابی گری شکست نخورده و انقلاب اسلامی، امام و اندیشه‌های امام به موزه نرفته بلکه هرروز اندیشه‌های امام و انقلاب اسلامی در دنیا بیشتر موردتوجه قرارگرفته است و مرزهای انقلاب اسلامی امروز نه مرزهای ایران که سواحل مدیترانه و باب المندب است.

به گزارش یزد امــــروز به نقل از یزد رسا؛ وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید بعضی از سیاسیون دنیا گشته و دنیادیده به کشور بازگشتند و در برخورد با انقلاب اسلامی و شعارها و ارزش‌های آن، آرام و بااحتیاط گفتند با این شعارها و تندروی‌ها نمی‌شود کشور را اداره کرد. این شعارها فقط برای انقلاب کردن است و بعد از انقلاب باید این شعارها را کنار گذاشت و هم‌زبان با دنیا که مقصودشان همان گفتمان حاکم بر نظام سلطه و تسلیم در برابر آن بود، با دنیا کنار آمد.

اما امام به آن‌ها تشر زد که ملت ما سفره‌ای پهن کرده حال به راین سفره حاضرشده‌اند؛ و خود را صاحب و مالک سفره می‌دانند، ایستادگی امام بر مواضع انقلابی خود و حمایت و همراهی مردم با وی انقلاب را پیش برد و فشارها بر انقلاب اسلامی با شدت و قدرت بیشتری ادامه یافت که سرانجام دشمنان انقلاب اسلامی با حمایت از صدام به ایران یورش نظامی آوردند تا امام و امت را ازآنچه انجام داده بودند و منجر به خطر افتادن منافع قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا شده بود پشیمان کنند و یک شکست تاریخی بلکه یکسر شکستگی بزرگ را بر ملت انقلابی ایران تحمیل نمایند تا درس عبرتی باشد برای همه ملت‌ها که دیگر در مقابل آمریکا عرض‌اندام نکنند.

این فشارها و سختی‌ها هم نتوانست امام را وادار به عقب‌نشینی کند بلکه او را انقلابی‌تر و بر مواضع ارزشی خود پایدارتر ساخت و در روزهایی که کشور به اشغال دشمن درآمده بود و صدام خبر از شکست سه‌روزه و پنج‌روزه ایران می‌داد امام (ره) محکم استوار فرمودند: اگر این جنگ 20 سال هم طول بکشد ایستاده‌ایم و آن‌چنان به صدام و حزب بعث سیلی خواهیم زد که هرگز از جا بلند نشود. مردم انقلابی ایران اسلامی که به امام اعتماد تویم با اعتقاد داشتند و او را پیشوای خود می‌دانستند شعار جنگ تا پیروزی سردادند؛ و نتیجه آن شد که صدام و حامیان او وادار به دریوزگی و التماس شوند و نهایتاً بعد از 8 سال جنگ بدون آنکه صدام کوچک‌ترین پیروزی و دستاوردی داشته باشد ناچار شد شرایط ایران را بپذیرند و آتش‌بس برقرار گردید.

 در اینجا نیز ایستادگی بر مواضع و ارزش‌ها، دشمن را وادار به عقب‌نشینی و تسلیم در برابر انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران کرد.

وقتی قطعنامه 598 را امام پذیرفتند و آن را جام زهر نامیدند عده‌ای دل‌شاد و خوشحال شدند که انقلابی گری شکست خورد و امام (ره) تسلیم شد، اما امام خمینی (ه) نه‌تنها تسلیم نشده بود بلکه پیامی که به مهاجران جنگ در سال 1367 دادند تا از آلام و دردهای آن‌ها دلجویی کنند، انقلابی‌تر از گذشته نوشتند: (من بار دیگر از مسئولان بالای نظام جمهوری اسلامی می‌خواهم که از هیچ‌کس و هیچ‌چیز جز خدای بزرگ نترسند کمربندها را محکم ببندند و دست از مبارزه و جهاد علیه فساد و فحشای سرمایه‌داری غرب و پوچی و تجاوز کمونیسم شرق نکشند که ما هنوز در قدم اول مبارزه جهانی خود علیه غرب و شرق هستیم) عجبا! بعد از سه دهه مبارزه و یک دهه مقابله سخت با دشمن که همراه با جنگ و جهاد و شهادت بود بازهم امام (ره) خود را در شروع مبارزه می‌بیند و چون کسی که تازه‌پا به صحنه مبارزه گذاشته است درخواست می‌کند کمربندها محکم بسته شود تا مبارزه سخت ادامه یابد.

اما امروز پس از گذشت ربع قرن که از پذیرش قطعنامه می‌گذرد نه‌تنها انقلابی گری شکست نخورده و انقلاب اسلامی، امام و اندیشه‌های امام به موزه نرفته بلکه هرروز اندیشه‌های امام و انقلاب اسلامی در دنیا بیشتر موردتوجه قرارگرفته است و مرزهای انقلاب اسلامی امروز نه مرزهای ایران که سواحل مدیترانه و باب المندب است.

این نتیجه ایستادگی بر مواضع انقلاب و ارزش‌هاست، حال امروز نیز انقلاب اسلامی به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب در یک پیچ بزرگ تاریخی قرارگرفته است، از یک‌سو فشار بر انقلاب اسلامی تشدید شده و از سوی دیگر انقلاب اسلامی قوی‌تر و توانمندتر از گذشته گردیده است و از طرفی دیگر قدرت‌های بزرگ جهانی در یک نبرد سنگین دیپلماتیک و مذاکره‌ای نفس‌گیر حاضر شدند تا بخشی از حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسند این موفقیت، خود نیز نتیجه ایستادگی و مقاومت و پافشاری ملت ایران بر مواضع انقلابی و ارزشی خود است.

 بازهم مانند زمان‌های گذشته چون قطعنامه 598 زمزمه‌های تسلیم شدن انقلاب و دست برداشتن از آرمان‌ها و ارزش‌ها به گوش می‌رسد، امروز هم عده‌ای در لباس دوست و با زبانی مشفقانه و دلسوزانه رهبری انقلاب اسلامی را پند می‌دهند که دست از مبارزه با استکبار بردارید و با دنیا همراه شوید یعنی آنکه تسلیم قدرت‌های استکباری چون آمریکا گردید و بازهم پاسخ همان پاسخ گذشته امام (ره) است که باید کمربندها را محکم بست که امروز مبارزه بی‌امان دیگری با استکبار آغازشده است.

امروز باید با فراغت ایجادشده حمایت از انقلابیون لبنان، فلسطین، یمن و بحرین بیشتر از گذشته ادامه یابد، باید در برابر توطئه شیطانی در سوریه و عراق محکم‌تر ایستاد. امروز باید رساتر و قوی‌تر از گذشته مبارزه بی‌امان با ظلم و کفر و الحاد ادامه یابد و نباید آنان را آرام گذاشت که به تعبیر امام خمینی (ره) اگر آرامشان گذارید، آرامتان نخواهند گذاشت.

امروز بعد از توافق باید در موضعی برتر مبارزه‌ای جدی‌تر علیه استکبار را سامان داد چراکه امروز هم از برهه ابتدای پیروزی انقلاب و هم از زمان قطعنامه 598 انقلاب اسلامی به‌مراتب قوی‌تر و توانمندتر شده است. پس همان‌طور که رهبری فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند: باید مبارزه با استکبار نیز باقوت بیشتری ادامه یابد چراکه تأمین منافع ملی و ایجاد اقتدار برای کشور در 4 دهه گذشته با ایستادگی بر مواضع انقلابی و ارزش‌ها میسر شده است.

 *مهدی مهدوی*


آخرین اخبار آخرین اخبار