محتوا محتوا

کارشناس مسائل بین‌الملل:


عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تأکید رهبر انقلاب به مکتبی که ذیل نیروی سپاه قدس و تفکر شهید سلیمانی ایجاد شده و تأکید بر اینکه این نه یک فرد بلکه یک مکتب است، برای محیط واشنگتن خیلی دردآور بود.

به گزارش یزدامروز، فؤاد ایزدی با اشاره به نماز جمعه میلیونی تهران و بیانات رهبر انقلاب، با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها نیاز به سیلی دیگری داشتند، اظهار داشت: بعد از صحبت‌های ترامپ و پمپئو جهت برجسته کردن چندصد نفری که به باورهای دینی و ملی مردم ایران تعرض کرده بودند، نیاز بود که یک حرکت میلیونی دیگری در کشور ایجاد شود که در تهران رهبر انقلاب در نماز جمعه حضور پیدا کردند و پوشش خبری خیلی خوبی هم گرفت و پیامی که لازم بود، ارسال شد.

ترور یک فرد یعنی اعتراف به شکست ابزارهای دیگر سیاسی و نظامی

وی با اشاره به این بخش از بیانات رهبر انقلاب که ایشان ترور سردار سلیمانی را حرکتی بزدلانه خواندند که موجب روسیاهی آمریکایی‌ها شد، عنوان کرد: این موضوع به این خاطر روسیاهی ایجاد کرد چون آبروی آمریکا را در عمل برد؛ در واقع ابزارهای متعددی در حوزه سیاست خارجی و حوزه نظامی و اطلاعاتی وجود دارد اما وقتی دولتی فرد را ترور می‌کند یعنی هیچ‌کدام از آن ابزارها به درد نمی‌خورد و در همه‌ی روش‌های دیگری که به کار برده شکست خورده و چاره‌ای جز ترور ندارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکایی‌ها سردار سلیمانی را ترور کردند و آن را رسما نیز اعلام کردند که در واقع روحیه استکباری‌شان آن‌ها را گول زد؛ رئیس‌جمهور آمریکا فکر کرد که اگر اعلام کند که این کار را انجام داده در انتخابات به نفعش است اما نظرسنجی‌های داخل آمریکا نشان می‌دهد که به ضررش شد چون او با شعار ضدجنگ آمده بود.

ایزدی افزود: بحث دیگری که نخبگان سیاست خارجی آمریکا مطرح کردند این بود که حالا که شما ترور کردید قدم بعدی‌تان چیست شما زدید ایران هم خواهد زد اگر جواب ندهید که آبروی آمریکا می‌رود اگر هم جوب بدهید ایران دوباره می‌زند و کشور آمریکا درگیر جنگ می‌شود و دیدم که این اتفاق افتاد و ایران زد و آمریکا  واقعا بی‌حیثیت شد چون آمریکایی‌ها عادت ندارند که پایگاه‌شان اینگونه و با این شدت هدف قرار بگیرد و نتوانند جواب دهند.

وی اضافه کرد: روسیاهی دیگری که آمریکایی‌ها با آن مواجه شده‌اند وضعیتی است که برای هم‌پیمانانشان پیش آمد، یعنی هم‌پیمانان آمریکا در این روزهای اخیر به آمریکا اعلام کرده‌اند که ضربه‌ای که ایران به شما می‌زند به ما هم هست.

امیدواریم دیگر کسی در حال و هوای برجام نباشد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مواجهه اخیر اروپایی‌ها با برجام را روسیاهی این کشورها دانست و تأکید کرد: امریکایی‌ها و اروپایی‌ها چندین سال کشور را معطل برجام کردند بعد الان همه آن‌ها از برجام خارج شده‌اند که این هم برای آمریکا و هم برای اروپا یک روسیاهی است، چرا که آن‌ها پروژه‌ای را که چندین سال روی آن کار کرده بودند را مجبور شدند کنار بگذرند چون می‌دانستند بعد از شهادت سردار سلیمانی دیگر آن روش و سبک گذشته جواب نخواهند داد و مجبور شدند آن پروره را رها کنند.

ایزدی ادامه داد: این به برکت خون شهید است که واقعیت‌های موجود را آنگونه که هست دارد برملا می‌کند یعنی آن تزویری که اروپایی‌ها علیه ایران داشتند این دیگر الان کاملا آشکار شده و امیدواریم که دیگر کمتر کسی باشد که هنوز در حال و هوای برجام و میوه برجام و مسائلی از این قبیل باشد.

وی بیان کرد: این سئوال الان در واشنگتن مطرح است که با شهادت سردار سلیمانی چه اتفاقی برای نیروی قدس خواهد افتاد، چون آمریکایی‌ها دنبال برجام دو و سه بودند و برجام دو آن‌ها، مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران بود و این موضوع برایشان خیلی مهم بود.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: تعبیر «رزمندگان بدون مرز» از سپاه قدس توسط رهبر انقلاب و همچنین اشاره ایشان به مکتبی که ذیل نیروی سپاه قدس و تفکر شهید سلیمانی ایجاد شده و تأکید بر اینکه این نه یک فرد بلکه یک مکتب است، این برای آمریکایی‌ها یک پیام است که فرد را می‌توانید ترور کنید اما مکتب را نمی‌توانید نابود کنید و این بخش فرمایشات رهبر انقلاب برای محیط واشنگتن خیلی دردآور بود.

ایزدی با اشاره به این بخش سخنان رهبر انقلاب که فرمودند «جنتلمن‌های پشت میز مذاکره همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند» اظهار داشت: این نکته‌ای برای همه ما است که توجه داشته باشیم که آن‌هایی که با کت و شلوار و کروات پشت میز مذاکره می‌نشینند هرچند ظاهرشان با تروریست‌ها متفاوت است اما در عمل تروریست‌، همان‌ها هستند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار