محتوا محتوا

نگاهی به آمار افسارگسیخته تخلفات ساختمانی در یزد


به دلیل اینکه ضوابط طرح تفضیلی شهر یزد جوابگوی نیازهای در حال حاضر مردم نیست و سال های گذشته هم بنا به دلایلی سهل انگاری شده است حجم تخلفات ساختمانی بسیار بالا رفته است بطوری که امروزه اجرای ضوابط برای بسیاری از ساختمان ها امکان پذیر نیست.

به گزارش یزدامروز، مسلم است شما برای به دست آوردن یک کالای باکیفیت مانند پوشاک و کفش ساعت ها بلکه روزها وقت می گذارید تا مناسب ترین و با کیفیت ترین کالا را خریداری کنید و حتی گاهی برای آنکه خیالتان از کیفیت یک کالا راحت باشد برندی را با قیمت بسیار بالاتر انتخاب می کنید اما شاید برایتان جالب باشد برخی ها برای ساخت و ساز ساختمانشان نه تنها به کیفیت فکر نمی کنند بلکه حاضراند این کالا مهم را با فرا از قوانینی که به نفع خود ان هاست ساختمان خود را غیر کارشناسی و مهندسی بنا کنند.

عده ای از سودجویان صنعت ساختمان با فرهنگسازی غلط در بین مردم آنها را از گرفتن پروانه ساختمان منع می کنند و به خاطر منفعت خود مانع ساخت و سازهای اصولی و با پروانه هستند در حالی که مال و جان مردم  در مقابل ساختمانهای بی کیفیت و بدون ایمنی هدر می رود.

***ساخت وساز در استان یزد برای مقابله با زلزله مساعد نیست

هادی هادی نسب مدیرکل مدیریت بحران استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا شهرداری، مسکن و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان را متولی نظارت بر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها عنوان کرد و ادامه داد: در کارگروه‌های مدیریت بحران بر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تاکید می‌شود با این حال طبق آئین نامه استاندارد2800 سازمان نظام مهندسی مردم برای  کسب پروانه ساختمان ملزم به رعایت مقاوم‌سازی ساختمان می‌شوند که متأسفانه با توجه به وضعیت اقتصادی و یا دلایل دیگر، این امر محقق نمی‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت نظارت دستگاه‌های نظارتی بر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها افزود: مدیریت بحران بر استانداردسازی مصالح ساختمانی نظارت دارد و چندین کارگاه نیز به دلیل تخلفی که داشتند تعطیل شدند اما آنچه که اهیمت دارد فرهنگ سازی در بین مردم در زمینه مقاوم سازی ساختمان است و این مردم هستند که بیشترین نقش را ایفا می‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با بیان اینکه بهاباد و ساغند در استان بیشتر در معرض زلزله قرار دارند، گفت: علیرغم اینکه در بهاباد دو روستا جا به جا شده مقرر شده است در هر خانه‌ای اتاق امن با سازه‌های فلزی ساخته شود تا مردم در مواقع ضروری و یا در زمان خواب در این اتاق مستقر شوند.

هادی نسب اذعان کرد: ساختمان‌ها در استان یزد در مقابله با زلزله شرایط مساعدی ندارند و در برابر زلزله فراتر از 5 ریشتر مقاوم نیستند و عمدتا شرایط آئین‌نامه 2800 نظام مهندسی در آنها رعایت نشده است.

همانطور که گفته شد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد یکی از متولیان نظارت بر ساخت و ساز درست و قانونی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد سال گذشته در نشستی با اصحاب رسانه گفته بود» رویکرد هیئت مدیره فعلی نظام مهندسی ساختمان استان یزد در سال آینده _سال98_ بر گرداندن بخش بزرگی از بازار ساخت و ساز استان به سازمان نظام مهندسی است.

***منطقه آزادشهر یزد؛ گام اول نظام مهندسی برای ساماندهی ساخت و ساز

مهدی سالاری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا اظهار کرد:  با پیگیری هایی که از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان صورت گرفت اجرائیات منطقه 4شهرداری یزد واگذار بخش خصوصی شده است.

وی با اشاره به راه اندازی گشت ساختمان در یزد افزود: با توجه به درصد بالا و غیر منطقی تخلفات ساختمان در منطقه آزادشهر یزد راه اندازی این گشت با واکنش های زیادی همراه بود اما خوشبختانه با همراهی استانداری و شهرداری یزد این گشت کماکان در حال فعالیت است.

***فرایندهای منع تخلفات ساختمانی در یزد بروزرسانی می شود

سالاری ادامه داد: قراردادی با مهندسین مشاور سامان اوران توسعه برای مطالعه فرایندهای جلوگیری از تخلفات ساختمانی منعقد شد که با همکاری این مهندسان مشاور کل فرایندها با اخذ تجربه دیگر استان ها، مصاحبه با کمیسیون 100، مصاحبه باب مسئولان شهرداری و حتی برخی از مالکین در حال بروزرسانی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه برخی روش های اجرائیات شهرداری یزد سنتی و قدیمی بود و نتوانسته بود نتیجه درخوری را طی این سال ها داشته باشد تصریح کرد: توافقی با شهرداری یزد انجام شد که بعد از این طرح، دیگر شهرداری های مناطق یزد اجرائیات خود را واگذار بخش خصوصی یا خود سازمان نظام مهندسی کنند.

***اجرای ضوابط سنتی برای ساخت وساز در یزد امکان پذیر نیست

وی با اشاره به معضل ساختمان های دونقشه ای در یزد اذعان کرد: به دلیل اینکه ضوابط طرح تفضیلی شهر یزد جوابگوی نیازهای در حال حاضر مردم نیست و سال های گذشته هم بنا به دلایلی سهل انگاری شده است حجم تخلفات ساختمانی بسیار بالا رفته است بطوری که امروزه اجرای ضوابط برای بسیاری از ساختمان ها امکان پذیر نیست.

وی افزود: مثلا فردی زمینی دارد که تخلفات ساختمانی در مجاور این زمین صورت گرفته است و بجای اینکه 60 درصد بسازند 90 درصد پیشروی کرده است و اگر آن فرد بخواهد رعایت ضوابط هم بکند نمی تواند و ساختمانش آسیب می بیند و عمده دستور نقشه هایی که به دست مردم می رسد دستور نقشه واقعی نیست و به نوعی خود دستگاه متولی هم حق تخلف را به سازنده می داد.

سالاری با بیان اینکه قبلا دستور نقشه ها واقعی نیود و در دو مرحله نقشه برای مالک کشیده می شد، یکبار بر اساس ضوابط برای اخذ پروانه و یکی هم برای اجرا ابراز کرد: برای رفع این مشکل هم در حال حاضر لیستی از مهندسین شهرساز و معمار را به شهرداری معرفی کرده ایم تا حراست شهرداری بررسی و تایید کند، جلساتی با چهار منطقه شهرداری های یزد برگزار شد و قرار شد در هر منطقه شهرداری یک کمیسیون دو نفره متشکل از یک نماینده نظام مهندسی ساختمان و و یک نماینده شهرداری تشکیل شود تا وضع کلیه دستور نقشه های درخواست های پروانه ساخت را معاینه کنند و بر اساس شرایط واقعی که در محله است دستور نقشه صادر شود.

***اجباری شدن شناسنامه فنی ملکی؛ ابتدای راه قانونی ساخت وساز

وی با اشاره به ابلاغیه معاون عمرانی استاندار یزد برای اجباری شدن شناسنامه فنی ملکی عنوان کرد: برای پروانه پایان کار مالکین باید شناسنامه فنی ملکی ارائه کنند که همین موضوع تقاضا را برای شناسنامه نظام مهندسی بالا برده است چراکه حتی کسانی که غیر مجاز هم اقدام به ساخت و ساز کرده اند هم باید شناسنامه ملکی بگیرند و روندی بگونه ای می شود که افراد از همان اول برای دریافت پروانه ساخت اقدام کنند.

این مسئول با عنوان اینکه شهرداری عوارض تخلفات کمیسیون ماده صد در سال 98 را افزایش داد افزود: در گذشته اگر کسی تخلفی در ساخت و ساز مرتکب می شد جریمه این تخلف نسبت با گرفتن پروانه ساخت خیلی تفاوت نداشت که این اقدام موجب بهتر شدن روند اخذ پروانه ساخت می شود در ضمن اینکه شهرداری در حال پیگیری است که روند اخذ پروانه هوشمندسازی شود.

وی با ابراز امیدواری از تدبیرهای صورت گرفته برای نظامند کردن ساخت و ساز در یزد تاکید کرد: شاید نتوان تخلفات ساختمانی را صفر رساند اما تجربه دیگر شهر نشان داده است با این رویکرد تخلفات ساختمان بسیار کم می شود یا از آمار 90 درصدی تخلف در ساختمان ها عبور می کنیم.

سالاری تاکید کرد: البته ناگفته نماند وقتی اصطلاح تخلف گفته می شود منظور این نیست که فرد ساختمان خود را بدون نقشه یا بدون نظارت می سازد بلکه ترجیه می دهند بجای اینکه خود را وارد بروکراسی دریافت مجوز های لازم کنند با پرداخت جریمه کمیسیون 100 راه خود را برای ساختمان سازی هموار کنند.

با همه این تفاسیر هر چند مسیر برای ساخت و ساز اصولی، قانونی و بدون تخلف در یزد هموار می شود و این شهر تاریخی از تهدید بزرگ ناهنجاری شهری دور می شود اما نیاز است تا فرهنگ مردم را همانگونه که مقید به ایستادن در پشت چراغ قرمز هستند با رویکردهای نوین فرهنگی به سمت ساخت وساز قانونی سوق داد.

انتهای پیام/س*


آخرین اخبار آخرین اخبار