پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

با تمدید وضعیت اضطراری رابطه با ایران

تحریم ها علیه ایران، برای یک سال دیگر توسط اوباما تمدید شد


باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری رابطه با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش یزدامــــروز به نقل از رسانه‌های آمریکایی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری رابطه با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

اوباما در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس مجلس سنا با بیان اینکه «رابطه با ایران هنوز عادی نشده» خاطرنشان می‌کند: «ضروری است که وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره 12170، در رابطه با ایران تمدید شود».

فرمان اجرایی شماره 12170 را جیمی کارتر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در نوامبر سال 1979 و در پی اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران صادر کرد. این فرمان تمامی دارایی‌های دولت ایران در آمریکا را مسدود می‌کند.

کارتر در بیانیه فرمان اجرایی 12170 نوشته بود: «من، جیمی کارتر، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که اوضاع ایران تهدیدی خارق‌العاده و غیرعادی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده شکل داده و در نتیجه برای رویارویی با این تهدید، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم».

در این فرمان آمده است: «بدین‌وسیله دستور می‌دهم تمام دارایی‌ها و منافع تحت مالکیت دولت ایران، تشکیلات وابسته و مجموعه‌های تحت کنترل آن و همین طور بانک مرکزی ایران که در قلمروی قضایی ایالات متحده قرار دارد یا در اختیار افراد تحت حوزه قضایی ایالات متحده هستند یا قرار می‌گیرند، مسدود شود».

بند 202 (د) قانون موسوم به «اضطرار ملی»، مصوب کنگره آمریکا نسبت به امکان پایان یافتن خودکار وضعیت اضطراری ملی ایالات متحده با سایر کشورها تصریح کرده است، مگر اینکه طی 90 روز پیش از تاریخ سالروز اعلام آن، رئیس جمهوری با انتشار اعلانی در روزنامه رسمی فدرال و انتقال آن به کنگره اعلام کند که (وضعیت) اضطراری فراتر از تاریخ سالروز آن ادامه یابد.

متن کامل منتشر شده از سوی کاخ سفید در مورد فرمان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید وضعیت اضطراری رابطه با ایران به‌شرح زیر است:

تمدید وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران

در 14 نوامبر 1979، با فرمان اجرایی شماره 12170، رئیس جمهوری وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران را اعلام کرد و پیرو قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (به‌شماره 50 یو.اِس.سی. 1701-1706)، برای رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده نسبت به امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا که ناشی از وضعیت ایران است، گام‌های مرتبط اتخاذ شده‌اند. روابط ما با ایران همچنان به وضعیت عادی بازنگشته است، و فرآیند اجرای توافق با ایران مورخ 9 ژانویه سال 1981 همچنان جاری است، به این دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در تاریخ 14 نوامبر سال 1979، باید فراتر (پس) از تاریخ 14 نوامبر سال 2015 ادامه یابد، بنابراین، طبق بخش 202 (د) قانون وضعیت‌های اضطراری ملی (50 یو.اِس.سی. 1622/د) من وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران، مذکور در فرمان اجرایی 12170 را برای یک سال دیگر تمدید می‌کنم.

این اعلان  باید در روزنامه رسمی فدرال منتشر و به کنگره منتقل شود.

باراک اوباما

متن نامه رئیس‌جمهوری (آمریکا) به رئیس مجلس نمایندگان و رئیس سنا

10 نوامبر سال 2015

جناب رئیس مجلس نمایندگان: (جناب رئیس سنا)

بخش 202 (د) قانون وضعیت‌های اضطراری ملی (50 یو.اِس.سی. 1622/د) امکان پایان یافتن خودکار وضعیت اضطراری ملی را فراهم می‌کند مگر اینکه طی 90 روز پیش از تاریخ سالروز اعلام آن، رئیس جمهوری با انتشار اعلانی در روزنامه رسمی فدرال و انتقال آن به کنگره اعلام کند که (وضعیت) اضطراری فراتر از تاریخ سالروز آن ادامه یابد. طبق این امکان، من اعلان ضمیمه شده را به روزنامه رسمی فدرال برای انتشار فرستادم که در آن بیان شده است وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران که در فرمان اجرایی 12170 مورخ 14 نوامبر سال 1979 اعلام شده بود فراتر (پس) از 14 نوامبر سال 2015 ادامه می‌یابد.

روابط ما با ایران به حالت عادی بازنگشته است، و فرآیند اجرای توافق با ایران، مورخ 19 ژانویه سال 1981 همچنان جاری است. به این دلیل، من به اطمینان رسیده‌ام که تمدید وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی 12170 در خصوص ایران، ضروری است.

با احترام

باراک اوباما

انتهای پیام/ص


آخرین اخبار آخرین اخبار