محتوا محتوا

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان یزد:


رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان یزد گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد و ارگان‌هایی که باید نظارت داشته باشند، نظارت نداشته‌اند و خود شرکت نمایشگاهی هم در این زمینه سوءاستفاده کرده است.

به گزارش یزدامروز،‌ همیشه با نزدیک شدن به ایام خاص چون عید نوروز، ماه مبارک رمضان و بازگشایی مدارس برپایی نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا به مردم به ویژه مردم کم درآمد جامعه این فرصت را ایجاد می کند تا ضمن خرید آسان و دردسترس،‌ کالا و خدمات مطمئن از نطر کیفی و کمی دریافت کنند.

با توجه به اینکه نمایشگاهه ای بهاره بیشتر کالاهای مورد نیاز عید نوروز را فراهم می کنند و تقریبا یک نمایشگاه ترکیبی به حساب می آیند مورد استفبال مردم قرار می گیرند.

در شرایط فعلی اقتصادی که شاید بیشترین فشار آن بر طبقه محروم جامعه باشد نمایشگاه ها نه تنها باید با شرایطی که ایجاد می کند موجب نشاط و امید شود بلکه باید با نظارت درست و دقیق راه گران فروشی، کم فروشی و سواستفاده را هم بر سودجویان ببندد اما گویی این اصل در نمایشگاه بهاره امسال یزد رعایت نشد و تخلفات مکرر نه تنها دست سودجویان را به این نمایشگاه باز کرد بلکه بسیار از مردم در اوج نارضایتی دست خالی به منزل برگرداند!

محمد حسین‌الهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به تخلفاتی که در سایه عدم نظارت در برخی صنوف رخ می دهد گفت: با وجود آنکه نرخ‌نامه شیرینی و رستوران‌ها از طریق اتاق اصناف به سازمان صمت ارسال شده اما با گذشت نزدیک به سه ماه متأسفانه هنوز نرخ‌نامه‌ها از سوی صمت تأیید و ابلاغ نشده است! و این در شرایطی است که ما در آستانه تعطیلات نوروزی قرار داریم.

وی با بیان اینکه فارغ از موضوع نرخ‌نامه‌ها، ما با مشکلات دیگری نیز مواجه هستیم، اظهار داشت: چندی قبل نمایشگاه تخصصی لوازم خانگی در یزد برگزار شد، طبق قانون، نمایشگاه‌های تخصصی حق فروش ندارند و صرفا بحث تبلیغات است اما متأسفانه چون سازمان صنعت، معدن و تجارت در یزد اصلا نظارت ندارد شاهد بودیم که در این نمایشگاه همه در حال فروش بودند که این مغایر با قانون است.

فروش غیرقانونی آجیل در نمایشگاه تخصصی هفت‌سین

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد افزود: در حال حاضر نمایشگاه هفت‌سین راه انداخته‌اند، اما در حالی که نمایشگاه به نام هفت‌سین و نمایشگاه تخصصی هفت‌سین است اما متأسفانه سه-چهار تا غرفه آجیل‌فروشی هم در آن هست، این در حالی است که اصلا آجیل هیچ ربطی به هفت‌سین ندارد و دیگر اینکه طبق قانون کسی حق فروش در نمایشگاه تخصصی ندارد اما متأسفانه شاهدیم که دارند می‌فروشند و نظارتی هم اصلا نیست.

حسن‌الهی با بیان اینکه نمایشگاه بهاره تا ده روز قبل برگزار بود، خاطرنشان کرد: کلا نمایشگاه‌ها یک کمیته راهبردی دارد که این کمیته باید بنشینند مجری را انتخاب کنند و ساز وکار نمایشگاه را برنامه‌ریزی کنند، اما در جریان انتخاب مجری برای نمایشگاه بهاره متأسفانه یک هفته قبل از برگزاری جلسه، سازمان صمت مجری را انتخاب کرده بود!

وی ادامه داد: یعنی درست زمانی که نمایشگاه پاییزه برگزار بود، کارمند مجری نمایشگاه داشت افراد را ثبت‌نام می‌کرد و شماره‌هایشان را می‌گرفت و یک هفته بعد جلسه گرفتند و گفتند مجری فلانی است این در حالی است که مجری از یک هفته قبل در جریان بود و داشت ثبت‌نام‌ها را انجام می‌داد که این درست نیست.

تخلفات متعدد در جریان برگزاری نمایشگاه بهاره یزد

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد گفت: قبلا خود سازمان صنعت معدن و تجارت نمایشگاه پاییزه را برگزار کرده بود و انصافا شرایطش هم خوب بود، قیمت هر غرفه را هم 600 هزار تومان اعلام و ثبت‌نام کرده بود.

حسین‌الهی ادامه داد: اما نمایشگاه بهاره که ثبت‌نام کرده‌اند و محل ثبت‌نام را هم در اتاق اصناف گذاشته بودند و مردم آنجا می‌رفتند، متأسفانه قیمت غرفه را 800 هزار تومان اعلام کردند این در حالی است که در نمایشگاه قبلی شاهد بودیم که همه چیز مرتب و منظم بود اما در نمایشگاه بهاره حتی موکت هم کف سالن پهن نبود و از نظر ظاهری هم حتی ظاهر زیبنده‌ای برای مردم نداشت و البته یک سری تخلفات آشکار دیگری هم انجام می‌دادند.

وی تأکید کرد: نمایشگاه عرصه مستقیم کالا یعنی اینکه باید برای مردم نفع داشته باشد ولی متأسفانه نمایشگاه بهاره امسال یزد هیچ نفعی برای مردم نداشت؛ نه در بحث مبلغ و قیمت‌هایی که به فروش می‌رفت بر روی قیمت‌ها نظارت نبود، در بحث تنظیم بازار هم شیوه‌ای که شکر و مرغ به مردم می‌دادند جز ذلیل کردن مردم کار دیگری نبود.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد اضافه کرد: مردم بیایند اینقدر در صف بایستند و درگیری با هم داشته باشند که مثلا می‌خواهند دو تا دانه مرغ بگیرند یا قدری شکر بگیرند. در حالی که می‌بایست همین شکر و مرغ را در سطح شهر در کل نقاط شهرستان توزیع می‌کردند و 20-30 تا فروشگاه را تعیین می‌کردند که نه اینقدر مردم صف بکشند و نه این وضعیت نامناسب ایجاد شود.

سرنوشت نامعلوم 110 میلیون از محل اجاره نمایشگاه بهاره یزد

حسین‌الهی تصریح کرد: اعلام کرده‌اند که نمایشگاه بهاره امسال 110 میلیون تومان اجاره داده شده، یعنی شرکت نمایشگاهی 110 میلیون تومان اجاره گرفته است. همانگونه که نمایندگان مجلس فیش‌های حقوقی‌شان را منتشر کردند مسئولین هم بیایند و هزینه‌ها و صورت‌حساب‌های و درآمدهایی که از نمایشگاه‌ها شده را منتشر کنند.

وی بیان کرد: طبق قانون در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا هیچ‌کس نباید نفع ببرد و برای شخص خاصی نباید سود داشته باشد. باید هزینه‌ها را در بیارند و طبق هزینه، قیمت غرفه را مشخص کنند که متأسفانه 110 میلیون تومان فقط شرکت نمایشگاهی اجاره گرفته است، آیا این درست است؟ این مبلغ برای چه خدماتی است که می‌خواهند به مردم بدهند که خودش جای بحث دارد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد افزود: در بحث نمایشگاه بهاره وقتی شرکت نمایشگاهی سالن و محل نمایشگاه را به مجری یا به اتاق اصناف  اجاره می‌دهد یعنی پولی می‌گیرد و کلا آنجا را اجاره می‌دهد اما متأسفانه امسال ما دیدیم که دو تا غرفه را خود نمایشگاه رفته اجاره داده و حدود 15،16 تا میز را هم خودش غرفه‌بندی کرده و اجاره داده است و معلوم نیست این‌ها را به کی اجاره داده‌اند و حتی خود اتاق اصناف هم در جریان نبوده و نه پروانه کسبی و نه چیزی در کار بود. این در حالی است که وقتی من ملکی را به شما اجاره می‌دهم طبیعتش این است که من اجاره داده‌ام و نباید در آن دخل و تصرفی داشته باشم.

بی‌تفاوتی سازمان صمت به تخلفات آشکار در نمایشگاه بهاره یزد

حسین‌الهی ادامه داد: این نشان می‌دهد که سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد و ارگان‌هایی که باید نظارت داشته باشند، نظارت نداشته‌اند و خود شرکت نمایشگاهی هم در این زمینه سوءاستفاده کرده، هم پول اجاره محل را گرفته، هم دوباره یک‌سری جاها را خودش رفته اجاره داده که این مشکل دارد.

وی با بیان اینکه اعضای کمیته راهبردی نمایشگاه‌ها هم باید در این زمینه جواب بدهند، اظهار داشت: کمیته راهبردی نمایشگاه‌ها دو ترکیب دارد یکی برای استان یکی برای شهرستان؛ در بحث استان رئیس سازمان صمت، معاون نظارت و بازرسی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان، رئیس اتاق اصناف، نماینده نیروی انتظامی و نماینده تعزیرات حکومتی و برای اولین بار رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان اعضای آن هستند.  

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد اضافه کرد: در شهرستان هم رئیس اداره صمت شهرستان، رئیس اداره اصناف شهرستان، رئیس اتاق اصناف شهرستان، نماینده نیروی انتظامی و نماینده تعزیرات حکومتی و رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان اعضای این کمیته هستند.

حسین‌الهی تأکید کرد: من رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد و عضو هئیت مدیره استان هستم ولی متأسفانه کمیته راهبردی نمایشگاهی که برای شهرستان یزد تشکیل می‌شود، اعضای کمیته راهبردی استان را دعوت می‌کنند و ما بارها پیگیری کرده‌ایم که استان که نمی‌تواند برای مرکز شهر تصمیم بگیرد در حالی که  کمیته خود شهرستان در این زمینه مسئولیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: چون رئیس انجمن استان خودش یکی از کارمندان سازمان است و متأسفانه در این زمینه هم قدری کوتاهی شده، البته دوستان اعتقاد دارند که قانونی هستند اما نماینده انجمن شهرستان که ساکن تفت هم هست به یزد اشرافیت ندارد و معلوم نیست چگونه برای یزد تصمیم می‌گیر؟! اما متاسافنه دوستان نپذیرفته‌اند این حرف‌ها را و نتیجه‌اش هم شده این نمایشگاه بهاره‌ای که  با قیمت غرفه 800 هزار تومانی و با آن وضعیتی که شرح دادم امسال برگزار شد.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار