پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس فراکسیون میراث فرهنگی مجلس:

تدفین شهدا در«امیر چخماق»منافاتی با ثبت ملی ندارد/میراثی بالاتر از شهدا نداریم


رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس که نخستین و اصلی ترین فراکسیون مرتبط با میراث فرهنگی است گفت: اگر میدان امیر چخماق میدان مهمی است و ثبت ملی شده، کار خوبی است که مزار شهدا هم داخل میدان باشد.

به گزارش یزد امـــــــــــــــروزبه نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی، رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس که نخستین و اصلی ترین فراکسیون مرتبط با میراث فرهنگی است، موضع گیری جالبی درباره دفن شهدای گمنام در میدان تاریخی امیر چخماق یزد دارد. او معتقد است «اگر میدان امیر چخماق میدان مهمی است و ثبت ملی شده، کار خوبی است که مزار شهدا هم داخل میدان باشد.
 
«جبار کوچکی نژاد»، رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی CHN با اشاره دفن پیکر پاک چند تن از شهیدان گمنام در میدان امیر چخماق یزد گفت: «شهدا میراث ماندگار کشور ما هستند. ما درخششی بالاتر از شهدا نداریم. اگر می خواهیم به میراث خود افتخار کنیم، باید در درجه اول به شهدا و مزار شهدا افتخار کنیم.»
 
این نماینده مجلس در ادامه اظهاراتش را چنین ادامه داد: «در دنیا هم اینطور است. در کشوری مثل فرانسه در میدان های اصلی شهر بناهای یادبودی برای کشته شدگان در جنگ‌ها می‌سازند.»
 
رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه گفت: «معتقدم میدان تاریخی یزد اگر میدان مهمی است و ثبت ملی شده، کار خوبی است که مزار شهدا هم داخل میدان باشد. این موضوع هیچ منافاتی با ثبت ملی ندارد. در دنیا هم چنین اتفاقی هایی افتاده است.»
 
این اظهار نظر از سوی رئیس فراکسیون میراث فرهنگی مجلس درحالی مطرح شد که «بر اساس ماده 566 قانون مجازات اسلامی مربوط به میراث فرهنگی «هر کس نسبت به تغییر نحوه استفاده از ابنیه ، اماکن و محوطه های مذهبی – فرهنگی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، برخلاف شئونات اثر و بدون مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور ، اقدام نماید علاوه بر رفع آثار تخلف و جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می شود».
 
او در پاسخ به سوالی درباره این قانون نیز چنین پاسخ داد: «ببینید یک موقعی می‌بینید در این دخل و تصرف میدان و بنا تغییر پیدا می‌کند و آرایش به هم می خورد؛ اما زمانی میدان و بنای تاریخی و میراث پابرجاست، در همان مکان قبور شهدا هم درخشش دارد. شما آثار باستانی را حفظ می کنید و در کنارش یک کار فرهنگی دیگر انجام می‌دهید که اینها هیچ منافاتی با هم ندارد.»
 
شورای تامین استان در بحث ملی تصمیم قاطع بگیرد
کوچکی‌نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال که «چرا یا وجود مخالفت شورای تامین استان یزد، باز پیکر شهدای گمنام در وسط میدان تاریخی امیر چخماق دفن شدند»، نیز چنین پاسخ داد: «شورای تامین نمی‌تواند در این موضوعات به این ترتیب تصمیم بگیرد.»
 
او همچنین درباره این که «آیا تصمیم گیرنده نهایی در چنین موضوعاتی شورای تامین نیست؟»، گفت: «نه اینطور نیست. شهدا یک بحث هویتی و ملی هستند. در بحث ملی و هویتی شورای تامین استان نمی تواند تصمیم قاطع بگیرد و در نهایت باید شورای عالی امنیت ملی سیاست گذاری کند. اعتقاد من این است که شورای تامین در بحث‌های ملی و ارزشی نمی‌تواند تصمیم عجولانه بگیرد. تصمیم باید در سطح کلان کشوری گرفته شود. باید تصمیم به شورای امنیت می‌رفت و پخته می‌شد. من معتقدم اگر این تصمیم‌گیری به سطح بالای کشور می‌رسید، مانعی در این جریان ایجاد نمی‌شد.»
 
رئیس فراکسیون میراث فرهنگی مجلس درباره اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود «استناد به قوانین میراث فرهنگی در برابر دفن شهدا حرف مفت است» نیز این چنین واکنش نشان داد: «نباید اینجور صحبت کنیم. ما بحث‌های اصلی داریم و بحث‌های فرعی. ما معتقدیم هر چیزی را باید جای خودش ببینیم. اگر واقعاً موضوعی که به هویت ملی ما ربط دارد به بناهای مثلاً ثبت جهانی لطمه وارد می‌کند، باید روی آن تامل کرد. اما در جریان یزد هیچگونه آسیبی به میراث زده نشده‌است.»

آخرین اخبار آخرین اخبار