محتوا محتوا

مبتکر یزدی شیوه نوین آموزش قرآن و نماز به کودکان:


فاضلی مبتکر یزدی طرح آموزش قرآن و نماز به کودکان تربیت کودک را مأموریت الهی پدران و مادران برشمرد.

به گزارش یزدامروز؛ مهدی فاضلی مبتکر یزدی طرح آموزش قرآن و نماز به کودکان در مصاحبه با یزد آوا؛ تربیت کودک را مأموریت الهی پدران و مادران برشمرد و گفت: درراستای آموزش قرآن و نماز به کودکان و همچنین آموزش مادران برای چگونگی تربیت فرزندان سه طرح آموزشی را تهیه و تدوین کردیم که این طرح‌ها شامل تربیت مربیان آموزش قرآن کریم به کودکان،آموزش نماز به کودکان و آموزش مادران برای تربیت بدون تنبیه کودکان است.

فاضلی افزود: تاکنون در سطح کشور 400 دوره تربیت مربی آموزش قرآن کریم برای کودکان برگزارشده و 36 هزار مدرس در این دوره‌ها تربیت شدند.

برگزیده جشنواره ملی شیوه‌های نوین آموزش قرآن و نماز به کودکان ادامه داد: البته استان یزد در این زمینه به علت علاقه وافر مردم و وجود پتانسیل‌های فراوان در این استان پیشتاز بوده و با برگزاری 12 دوره در 10 ماه گذشته در این استان تاکنون بیش از 450 مربی تربیت‌شده که تلاش می‌کنیم این تعداد تا پایان 6 ماهه اول سال 97 به یکهزارنفر برسد.

فاضلی در تشریح طرح تربیت مربی آموزش قرآن کریم به کودکان گفت: این دوره آموزشی با عنوان «شکوفه‌های بهشت» بر اساس اصول علمی ،آسان،لذت‌بخش، مبتنی بر بهبود ارتباط و با نگاه کاهش رفتار نامطلوب در کودکان بنانهاده شده که در آن کودکان با خلاقیت، بازی و سرگرمی و رنگ‌آمیزی نحوه روخوانی قرآن کریم را آموزش می‌بینند.

این کارشناس تکنولوژی آموزشی بابیان اینکه این روش‌ها برای کودکان بسیار جذاب است خاطرنشان کرد: معمولاً روش کار با کودکان در مجموعه‌هایی که با کودک سروکار دارند آموزش محور است درحالی‌که روش کار در این دوره‌های آموزشی، عملی‌تر بوده و تربیت محور است.

فاضلی در ادامه اضافه کرد: تاکنون این دوره آموزشی به‌غیراز شهرستان یزد در شهرستان‌های مهریز و تفت هم برگزارشده است.

این فعال قرآنی بابیان اینکه یکی دیگر از طرح‌هایی که بسیار مورد استقبال قرارگرفته و در اجلاسیه فعالین نماز از آن تقدیر به‌عمل‌آمده طرح شهر نماز است گفت: : این طرح مورد تائید و حمایت وزارتخانه‌های ارشاد و آموزش‌وپرورش بوده که بر اساس آن در هر استان یک شهر به‌عنوان شهر نماز انتخاب‌شده و با برگزاری یک دوره آموزشی کودکان پیش‌دبستانی و اول ابتدائی خواندن نماز را فرامی‌گیرند.

وی آموزش نماز به کودکان پیش‌دبستانی و اول دبستان، به شیوه جذاب را از هدف این طرح بیان کرد و ابراز داشت: در این طرح مربیان با روش‌های دعوت کودکان به نماز از طریق شعر و بازی آشنا شده و کودکان نه‌تنها در این آموزش‌ها نحوه نمازخواندن را فرامی‌گیرند بلکه نماز را به‌صورت مفهومی درک خواهند کرد.

فاضلی تصریح کرد: هرچند در این طرح یک شهر از هر استانی به‌عنوان شهر نماز انتخاب می‌شود اما به دلیل وجود ظرفیت، انگیزه بالا و استقبال بی‌نظیر مردم استان یزد همه مراکز شهرستان‌های این استان «شهر نماز» خواهند شد.

برگزیده جشنواره ملی شیوه‌های نوین آموزش قرآن و نماز برای کودکان درباره طرح «هر مادر ایرانی یک مربی قرآنی» هم اظهار داشت: با توجه به اینکه مادر در خانواده‌های ایرانی از جایگاه مهم و ارزشمندی برخوردار بوده و کودکان در سنین پائین الفت بیشتری با مادران دارند و ازآنجاکه مراکز قرآنی باید مادر محور باشند تصمیم گرفتیم تا دوره‌های تربیت کودک قرآنی برای مادران را برگزار کنیم.

 وی در ادامه اظهار داشت: در این طرح مادرانی که دارای کودکان زیر 10 سال هستند طی 6 جلسه به‌صورت نیم روز دوره آموزشی تربیت کودک می‌بینند و با روش‌های تربیت فرزند بدون تنبیه، آشنا می‌شوند.

فاضلی تأکید کرد: بر اساس آموزه‌های دینی هر انسانی برای آنکه بتواند تأثیر مثبتی در زندگی دیگران بگذارد ابتدا باید خود عامل به انجام نیکی‌ها باشد بنابراین در این روش تربیتی، مادر ابتدا رفتار خود را اصلاح‌کرده و با اصلاح رفتار مادر و استفاده از تکنیک‌های آموزشی رفتار فرزند نیز اصلاح می‌شود.

وی در پایان از مسئولان اداره قرآن و عترت ارشاد اسلامی یزد برای مشارکت و کمک به برگزاری این دوره‌های آموزشی دراستان یزد تشکر کرد.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار