پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

شهردار تفت:

تصویب قوانین بازدارنده قوی مانع از قلع و قمع باغات تفت خواهد شد


وحید فتوحی گفت: با ایجاد راهکار های مناسب و تصویب قوانین بازدارنده قوی می توان از تخریب باغشهر تفت جلوگیری و از آن حمایت کرد.

وحید فتوحی در مصاحبه با خبرنگار یزدامروز؛  با بیان این مطلب که  براساس گزارش طرح تفصیلی از مجموع مساحت  ۱۷۸۱ هکتاری باغ شهر تفت ، ۴۶۸/۵ هکتار آن مربوط به  باغات است اظهار داشت: متاسفانه در سالیان اخیر دوعامل خشکسالی های چندساله و تخریب باغات  توسط افراد غیر بومی سبب کاهش مساحت باغات شهر تفت شده است.

شهردار تفت افزود: به علت خوش آب و هوا بودن این شهر افراد غیر بومی برای تفریح واقامت غیر دائم اقدام به خرید باغات کرده و پس از تخریب در آن واحدهای مسکونی احداث می کنند.

تخریب تنها 10درصد باغات تفت برای ساخت واحد مسکونی مجاز است

فتوحی  پیرامون شرایط احداث واحد مسکونی در باغات اظهار داشت: بر اساس  ماده ۱۴ قانون زمین شهری و ضوابط طرح  جامع تفصیلی به باغات داخل محدوده شهر اجازه ۱۰٪ سطح اشغال و ۲۰٪ تراکم با سطح اشغال حداکثر ۱۵۰ متر مربع داده می شود و افراد مجاز به اشغال بیشتر نیستند.

وی با بیان اینکه میزان تخلفات در سال های ۹۸ و ۹۹ نسبت به گذشته کمتر بوده ابراز داشت: شورای اسلامی شهر و شهرداری با تخریب باغات به شدت مخالف بوده و همین امر کاهش تخریب ها را در پی داشته است.

فتوحی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص چرایی فروش باغات از سوی اهالی بومی تفت به افراد غیر بومی گفت: با توجه به عدم صرفه اقتصادی محصولات کشاورزی و دسترسی نزدیک شهر تفت به مرکز استان، مالکین نسبت به فروش با قیمت بالا به افراد غیر بومی اقدام می کنند که نهایتا منجر به تخریب باغ و ساخت و ساز می شود.

راهکارهای حفظ باغات تفت

شهردار باغشهر تفت ارائه تسهیلات به کشاورزان جهت نگهداری باغات، اصلاح قانون و عدم اجازه ساخت و ساز در باغات، ثبت ملی باغشهر تفت و قوانین خاص جهت جلوگیری از ساخت و ساز را مهمترین راهکارهای شهرداری برای حفظ باغات این شهر دانست و اظهار داشت: با ایجاد راهکار های مناسب و تصویب قوانین بازدارنده قوی می توان از تخریب باغشهر تفت جلوگیری و از آن حمایت کرد.
 


آخرین اخبار آخرین اخبار