پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

امام جمعه تفت:

تقوی و صبوری مهمترین خصوصیت دستگاه قضائی است


امام جمعه تفت داشتن تقوی،پایبندی به مسائل شرعی و صبوری را از مهمترین خصوصیات دستگاه قضا برشمرد.

به گزارش یزد امــــروزاز ایرنا حجت الاسلام ابوالقاسم غفوری روز پنجشنبه در دیدار رییس و کارکنان اداره دادگستری تفت به مناسبت هفته قوه قضائیه یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهید آیت الله بهشتی را گرامی داشت.

وی افزود:دستگاه قضا به نوعی مفتخر است که روزی روزگاری در راس آن شخصیت والامقام از نظر سیاسی،علمی،فقهی مثل آیت الله شهید بهشتی بوده است.

امام جمعه تفت رسیدگی به دعاوی و خواسته های مردم را کاری بس دشوار دانست و گفت:رعایت عدالت،راسخ بودن،احساس مسئولیت،اخلاص،ایجاد رضایت مردم و برخورد خوب نیز باید دربین کارکنان دستگاه قضایی نمود واقعی داشته باشد.

وی با تشکر از تلاشها و پی گیریهای خستگی ناپذیر مسئولان دادگستری تفت گفت:یکی از کارهایی که در راس عبادات است همین مسئولیت خطیر شماست که برای رفع اختلافات و صلح و سازش تلاش می نمایید.

وی نوآوری را نکته مهمی در رشد و ترقی هر مجموعه ای دانست و گفت:شما کارکنان دستگاه قضا نیز باید با استفاده از تجربیات کاری خود و دیگران و برنامه ریزیهای جدید زمینه رشد و تعالی در واحدهای مختلف خود را فراهم نموده و از روزمرگی دور باشید.

رییس دادگستری شهرستان تفت هم با تبریک این هفته به همه کارکنان دستگاه قضا گفت:هفته قوه قضاییه یادآور تلاش های شهیدبهشتی ویارانش می باشد.

عبدالحمید مختاری گفت:دستگاه قضا به عنوان یک دستگاه مستقل خدمت گذار مردم بوده و راهنمایی های مردم رهبر معظم انقلاب را سرلوحه کارهای خود قرار داده و الویت کاری خود را رعایت حقوق شهروندی،تکریم ارباب رجوع و بی طرف بودن قرار داده است.

وی به ارائه گذارشی از عملکرد دادگستری تفت درسال93 پرداخت و کل پرونده های وارده به دادگستری را 10 هزارو 488 فقره و مختومه آن را 10 هزارو 219 پرونده اعلام کرد.

این مسئول تعداد پرونده های وارده به شعبه حقوقی را 1237 فقره و مختومه آن را 1122 پرونده و پرونده های وارده به شعبه جذایی را1643 پرونده و مختومه آن را 1560 پرونده برشمرد.

وی گفت: پرونده های وارده به شورای حل اختلاف در سال گذشته 2236 پرونده بوده که 1921 فقره آن مختومه و320 فقره نیز پرونده صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف بوده است.

مختاری اراضی ملی رفع تصرف شده درسال 93 را 33 هکتار و نیم بیان نمود و با اشاره به فعالیت پزشک قانونی در شهرستان تفت و سهولت کار مردم گفت:568 مورد به این مرکز مراجعه کرده اند.

وی با اشاره به دایر شدن شوراهای حل اختلاف درروستاهای ده بالا،طزرجان،نصرآباد و گاریز و رسیدگی به مشکلات مردم در اسرع وقت گفت:با ایجاد این شوراها ورودی دادگستری تفت کاهش و با ایجاد پزشکی قانونی در شهر تفت از تردد مردم به مرکز شهر و مرکز استان جلوگیری و رسیدگی به پرونده ها سریع تر و بهتر صورت می گیرد.

رییس دادگستری تفت ارتقاء شعبه کیفری از حالت 101 جزا به شعبع 2 کیفری،راه اندازی واحد ارشاد و معاضدت قضایی درمورد مسائل حقوقی و قضایی،ایجاد کانون بسیج حقوقدانان،تقویت واحد پیشگیری از وقوع جرم و اخذ احداث ساختمان دادسرای انقلاب را از اقدامات این اداره برشمرد.

وی موضوع بیشتر پرونده های کیفری را به ترتیب ایجاد صدمه بدنی غیرعمد براثر تصادفات بدلیل ییلاقی بودن منطقه و تردد بسیار بالا که مدیریت استانی را در این زمینه می طلبد،توهین به اشخاص،جرائم مرتبط با موادمخدر و روانگردان عنوان کرد.

این مسئول همچنین موضوع بیشتر پرونده های حقوقی را قلع و قمع مستحدثات در اراضی ملی بر اثر تصرفات غیرمجاز،مطالبه چک و سومین آن مهریه است که نشان از کثرت دعاوی خانوادگی است.

مختاری یکی از مشکلات و معضلاتی که در کشور،در استان یزد و شهرستان تفت نمود عینی بیشتری دارد بیکاری و اعتیاد زوج،استفاده نامناسب از فضاهای مجازی،دخالت بیجای بستگان در زندگیهای مشترک،عدم تعلق به مسائل خانوادگی،کمرنگ شدن ارزشها و افزایش چشم و هم چشمی برشمرد. 


آخرین اخبار آخرین اخبار