پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یک کارشناس مذهبی در مصاحبه اختصاصی با یزد امــــروز؛

تلاقی فاطمیه با سال جدید ارزش آن را صد چندان کرده است/نوروز واقعی روز ظهور منجی عالم بشریت


یک کارشناس مذهبی درخصوص تلاقی ایام فاطمیه و بهارطبیعت گفت:«سالی که نکوست از بهارش پیداست» و قطعا این تلاقی، ارزش سال جدید را به واسطه برکت وجود حضرت فاطمه(س) صدچندان کرده است.

حجت الاسلام محمد هادی آراسته در مصاحبه اختصاصی با یزدامـــــروز؛ در مورد تلاقی عید باستانی نوروز و ایام فاطمیه گفت: با یک نگاه اجمالی می توان اعیاد را به چهار دسته تقسیم کرد: اول اعیاد اسلامی مثل عید فطر،قربان،مبعث و...که در امت اسلامی مشترک می باشند، دوم اعیاد مذهبی که در بین اهل تشیع مشترکند مثل عید غدیرخم؛ولادت چهارده معصوم و...سوم اعیاد مذهبی ملی مثل عید 22بهمن،12فروردین (روز جمهوری اسلامی) و... چهارم اعیاد ملی که در راس آن ها عید باستانی نوروز و بهار طبیعت است و آن را عید طبیعت نیز می نامند.

 


حجت الاسلام آراسته در ادامه با بیان این مطلب که عید نوروز از نظر فرهنگ اسلام و اهل بیت پذیرفتنی است ادامه داد: نگاه اجمالی  به آداب عید باستانی نوروز نشان دهنده  تطابق این آداب ، با آموزه های دینی ماست.


وی افزود: در روایتی نقل شده است که شخصی خدمت امام صادق رسید و بشارت فرارسیدن نوروزرا به حضرت داد سپس ایشان فرمودند: حال که نوروز شده، لباس نو بپوش، غسل کن، نماز بخوان و روزه بگیر، پس طبق این روایت در نوروز باید چنین اعمالی را به جا آورد چراکه در دعای تحویل سال می خوانیم «حول حالنا الی احسن الحال» چرا که  همانطور که حال طبیعت دگرگون می شود حال انسان نیز باید متحول شود.

 


حجت الاسلام آراسته با بیان اینکه به فرموده امام صادق نوروز واقعی روز ظهور منجی عالم بشریت است اظهار داشت : روزی که پرچم مقدس نظام اسلامی به دست صاحب آن داده شود و جهان فارغ از جنگ ها و ستم ها و آدمکشی ها پر ازعدل و داد شود نوروز واقعی همه جهانیان است.


این کارشناس مذهبی نوروزوسنت های نیکوی آن را قابل احترام دانست و گفت: نوروز یکی از سنت های ارزشمند فرهنگ دینی ماست  ونباید با انجام اعمال خرافی و ناشایست حرمت نوروز را از بین برد.


وی همچنین در خصوص تلاقی ایام فاطمیه و بهارطبیعت خاطر نشان کرد:«سالی که نکوست از بهارش پیداست» و قطعا این تلاقی، ارزش سال جدید را به واسطه برکت وجود حضرت فاطمه(س) صدچندان کرده است.


این روحانی یزدی با اشاره به فرموده پیامبر که اگر قرار بود خداوند عالم، همه نیکی ها و ارزش ها را در وجود یک نفر جمع کند آن یک نفر دخترم فاطمه زهرا(س) بود چراکه از جهت فضیلت برتر و بالاتر ازهمه انسان های عالم است گفت: فاطمه (س) اوج  خوبی هاست پس باید در بهار طبیعت که سرشار از خوبی ها و لطافت ها بوده و با نام و یاد اوج خوبی ها گره خورده است  قدر دان این فرصت طلایی باشیم و با رعایت خط قرمزها و نگاه داشتن حرمت این ایام  سالی پر از برکت و رحمت را برای خود رقم بزنیم .

 


وی در پایان با آرزوی سالی خوش و پر ازموفقیت برای ملت و نظام  جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: حالا که در بهار فاطمی فرصت تلمذ و حیات مهیا شده ، باید از آن به بهترین نحو بهره برداری کرده و یقینا نگاه و دعای مادرانه حضرت زهرا درسال جدید، به زندگی محبین و ارادتمندانش که حافظ حرمت او و شوهرش می باشند برکتی روز افزون خواهد داد.

 

آخرین اخبار آخرین اخبار