پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارشی از مراسم تشییع پدر شعر انقلاب؛

تمجید رئیس دفتر مقام معظم رهبری از جایگاه شاعر انقلاب/بدرقه حمید سبزواری با «خمینی ای امام» به سوی خانه ابدی


مراسم تشییع حمید سبزواری پدر شعر انقلاب با حضور جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و خانواده وی در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش یزدامروز به نقل از دانا مراسم تشییع زنده یاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب در حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم جمعی از کاروان شاعران انقلاب مانند حسین اسرافیلی، علیرضا قزوه، شمسایی، عباسعلی براتی‌پور و جمعی از اهالی فرهنگ و مسئولان فرهنگی کشور مانند محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، حجت‌الاسلام حشمتی معاون قرآنی کشور، محمدرضا سرشار ، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی ارشاد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه ها و... حضور دارند.

علی جنتی وزیر ارشاد و حجت‌الاسلام گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز در این مراسم حضور دارند.

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره شعر و شخصیت سبزواری، گفت: حماسه سرایی در شعر فارسی سابقه طولانی داشته و بزرگانی مانند فردوسی در این زمینه شعر گفته‌اند اما سبزواری تفاوتش در این است که فضای انقلاب را درک کرد.

وی افزود: بسیاری از شعرا چه پیش و چه بعد از انقلاب با او هم‌نوایی کردند. سبزواری از کسانی بود که بین شعر و مردم پل ارتباطی برقرار کرد. او بسیاری از مفاهیم را از مردم گرفت و با شعر بارورتر کرد.

مراسم رسمی تشییع پدر شعر انقلاب با ذکر مناجاتی از او با صدای شمسایی آغاز شد:

دردمندم آه درمانی فرست
مرهمی بر زخم پنهانم فرست

دیده دارم باز از بینش به دور
دیده جان دیده جانم فرست

ای خوشا انسان شدن انسان شدن
عهد بستن بر سر پیمان شدن

وی ادامه داد: در مقابل ما پیکر مردی است که بیش از 70 سال شاعر مردم بود و برای اعتقاداتش و اصلاح جامعه تلاش وافر داشت. حالا امروز در مقابل مردم فرهنگ دوست و در حوار شهدای گمنام تشییع می‌شود.

پس از سخنان شمسایی، پیام مقام معظم رهبری از زبان حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی قرائت شد.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌شرح زیر است:

با دریغ و تأسف خبر درگذشت شاعر نامدار معاصر جناب آقای حسین آقاممتحنی معروف به حمید سبزواری را دریافت کردم. این نام ماندگار و پرافتخار، یادآور تلاش ارزنده هنرمندی سختکوش و شجاع  در پشتیبانی از انقلاب در عرصه شعر و ادب است. حمید سبزواری، صریح و ثابت‌قدم و موقع‌شناس، هنر والا و فاخر خود را به خدمت گرفت تا انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن را از جنبه اثرگذار شعر روان و جذّّاب، تغذیه و تأمین کند. سرودها و منظومه‌های بلند و غزلها و قصیده‌های خوش‌ساخت و پرمضمون او، ثروت ادبیِ درخوری را تقدیم انقلاب کرد. با انقلاب زیست و برای اسلام و انقلاب سرود و وفادارانه در کنار انقلاب ماند. رحمت و رضوان خدا نصیب او باد. مصیبت درگذشت او را به خاندان گرامی و همه دوستداران به‌ویژه همشهریان قدردان سبزواری‌اش تسلیت عرض می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای

23 خرداد 1395

حجت الاسلام گلپایگانی در ادامه با اشاره به پیام مقام معظم رهبری درباره زنده یاد سبزواری، گفت: قدر زر زرگر شناسد ، قدر گوهر گوهری. در این پیام نکات صریح و برجسته ای  در وصف این شاعر وجود دارد. شاعری که خدا به او عمر طولانی عنایت کرد و در این مدت حدود 75 سال سرود و زحمت کشید و قلم زد و سخن گفت و جلسات ادبی را اداره کرد و آنگاه که ندای ملکوتی امام در جهت خیزش انقلاب بلند شد، لبیک گفت و بهترین‌ها را تقدیم نظام و انقلاب کرد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد:سرودهای ماندگاری که با تاریخ انقلاب همره و همگام است. همه ما از کودکی و نوجوانی این سروده ها را در ذهنمان داریم. شعر «خمینی‌ ای امام» و یا آن سروده ماندگار در رثای شهید مطهری از این شاعر است.گاهی یک بیت نه کار یک مقاله که کار صد مقاله و سخنرانی را انجام می‌دهد. بزرگان دین ما و ائمه اطهار همه قدردان چنین شاعرانی بودند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به پیام مقام معظم رهبری، گفت: این ضایعه را به رهبر انقلاب و جامعه ادبی تسلیت می‌گویم. بعد از خواندن پیام رهبر انقلاب جای سخنرانی نیست.

وی ادامه داد: استاد سبزواری را بعد از انقلاب و در شورای شعر صدا و سیما شناختم. با شناخت 37 ساله گذشته از ایشان او را چهره‌ای مخلص و همراه با بصیرت و کسی که قلبش برای انقلاب و اسلام می‌تپید، دیدم. استاد 70 سال در راه آرمان‌های انقلاب شعر سرود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اشعار او حماسه‌های ماندگاری در اذهان مردم بود. اشعار ایشان که الآن گوش نواز ماست در حافظه همگان می‌ماند. برای استاد سبزواری از خداوند طلب آمرزش و برای خانواده ایشان طلب صبر می‌کنم.

در ادامه این مراسم، محمد گلریز سرود "این بانگ آزادی" را اجرا کرد و گفت: پیام انقلاب در این سرود گنجانده شده است.

همچنین در ادامه این مراسم سرود ماندگار دیگری از استاد سبزواری با عنوان "خمینی ای امام" را تعدادی از دانش‌آموزان اجرا کردند.

سعید حدادیان شاعر و مداح اهل بیت در ادامه این مراسم ضمن ذکر مصیبت اهل بیت، به همراه جمع قطعه معروف یاد امام و شهدا را قرائت کردند.

انتهای پیام/بخ

 

آخرین اخبار آخرین اخبار