پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

به راستی جای مردم در این «سیاست‌بازی‌ها» کجاست؟

توجیه جنایت فرانسوی‌ها توسط روزنامه اصلاح‌طلب «آفتاب یزد»!


روزنامه آفتاب یزد بر این بارو است که می‌توان به موضوع ورود خون‌های آلوده با این دید هم نگاه کرد که فرانسوی‌ها در زمان ارسال خون‌ها به ایران از آلوده بودن آن‌ها اطلاعی نداشتند.

به گزارش یزد امـــــــــروز، روزنامه آفتاب‌یزد امروز شنبه 94/5/3 در گزارشی با عنوان «سفری برای دلجویی؟» به بررسی سفر لوران فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه کشورمان به ایران پرداخت.

در بخش‌هایی از این گزارش می‌خوانید: سفر فابیوس به تهران به خودی خود کم حاشیه نبوده است . در حدود دو هفته گذشته که خبر حضور وزیر امور خارجه فرانسه در ایران قوت بیشتری یافت، کمتر رسانه ای را در داخل و خارج می توان پیدا کرد که این سفر زودهنگام بعد از حصول توافق هسته ای را بازتاب نداده باشد و با شائبه‌های خود از چرایی آن رمزگشایی نکرده باشد. یکی از این گمانه زنی ها را روزنامه لبنانی الدیار کرده است و سفر فابیوس را به علت «پیشنهاد اسامی سه نامزد برای برعهده‌گرفتن ریاست جمهوری لبنان به تهران» دانسته است. از طرف دیگر برخی منابع دیپلماتیک در پاریس مدعی هستند «ایران در مرحله آینده به اروپا برای بازگشت به عرصه بین المللی و شکستن انزوای تهران نیاز خواهد داشت و هیئت فرانسوی در سفر به تهران پرونده های مهم منطقه از جمله انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان را مطرح خواهد کرد. ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان هم با اشاره به این مسئله سفر فابیوس به تهران را نبض سنجی اروپا از حسن نیت ایران در مرحله پس از توافقنامه هسته ای توصیف کرده است.»

این منابع تاکید کرده اند که «کشورهای غربی و عربستان تصمیم گرفته اند نامزد ریاست جمهوری لبنان را خودشان مطرح کنند و فقط به دنبال جلب موافقت ایران باشند.» فابیوس خود، دلیل این سفر را دعوت ظریف از وی در حاشیه مذاکرات خوانده است و در همین راستا نیز رئیس جمهوری فرانسه علت سفر وزیر امور خارجه این کشوررا «تحکیم روابط تهران - پاریس و تدوین نقشه راه تعمیق روابط دوجانبه»دانسته است و خواهان «توسعه همکاری های این دو کشور در زمینه انرژی، نفت و ناوگان های هوایی شده است.»

دلواپسی های یک سفر

اما در این میان دل نگرانی های عده ای دلواپس چه در خارج و چه در داخل کم نبوده است و برای جلوگیری از سفر فابیوس به تهران از به کارگیری هیچ حربه‌ای دریغ نکرده اند. در داخل کشور، یک روز فابیوس را «سیاستمدار خون های آلوده» می خوانند و پای ماجرایی را به میان آوردند که مربوط به دهه شصت و هفتاد شمسی است که طی آن از کشور فرانسه خون های آلوده به ویروس هپاتیت و ایدز وارد ایران شده است این اتفاقات در زمان نخست وزیری وی رخ داده است و می‌توان این موضوع را اینطور بیان که زمانی که این فراورده‌های خونی وارد ایران شد، بیماری ایدز بسیار ناشناخته بوده و حتی خود کشورهای صادرکننده نیز از وجود این بیماری اطلاعی نداشتند، از همین رو آزمایشی نیز برای تشخیص ایدز وجود نداشت البته که این اتفاق فاجعه ای بزرگ بوده است اما می توان همان رویکردی را اتخاذ نمود که باسایر کشورهایی که در حق ایران سهل انگاری نمودند و ایران اکنون با آنها مراوده و دوستی دارد، پیش گرفت.

سفر فابیوس، دلجویی از ایران

سفر فابیوس به تهران بی شک دستاوردهای بزرگی را برایمان به ارمغان خواهد آورد اما توجه به این نکته خالی از لطف نیست که چطور فرانسه یعنی همان کشوری که در طول دو سال مذاکره بیشترین کار شکنی ها را کرد ، امروز ، اندکی پس از حصول توافق پیش قدم شده است و وزیر امور خارجه اش را به عنوان اولین وزیر خارجه کشورهای 1+5 به تهران می فرستد و طی یک مکالمه دوستانه با رئیس جمهوری ایران از گسترش توسعه و همکاری با این کشور سخن می گوید؟

در همین زمینه علی بیگدلی کارشناس مسائل بین المللی به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت:فابیوس در طول مذاکرات، کارشکنی‌ها و مخالفت‌های بسیاری با ایران کرد وما را تحت فشار قرار داد اما از طرفی منافع اقتصادی فرانسه هم تحت فشار قرار گرفت و انتقاد سرمایه دار فرانسوی را برانگیخت چراکه آن ها می پنداشتند با این رویه ای که فابیوس در جریان مذاکرات پیش گرفته است، بازار ایران را از دست خواهند داد. بنابراین من سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران را نوعی دلجویی این کشور از ایران می دانم.

وی افزود: در طول یک سال و نیم پیش که هنوز توافق جامع صورت نگرفته بود، شاهد ورود یک هیئت بلندپایه فرانسوی با 145 مقام اقتصادی و صنعتی بوده‌ایم و این به معنای آن است که فرانسه در یک رقابت تنگاتنگ با شرکای اروپایی خود قرار دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: آنچه اهمیت دارد این است که فابیوس آمده است تا بازار ایران را از دست ندهد و در رقابت بین کشورهای اروپایی برای به دست گرفتن و داشتن سهمی از بازار ایران پیشتاز باشد و بنابراین دست به چنین اقدامی زده و وزیر امورخارجه اش را فرستاده است.

بیگدلی با بیان این که امروز فرانسه از مشکلات اقتصادی فراوانی رنج می‌برد ادامه داد: فرانسه اکنون با یک بحران اقتصادی شدید دست و پنجه نرم می‌کند و حدود 3، 4 میلیون نفر بیکار دارد و به دنبال این است که بتواند میزان سرمایه‌گذاری‌اش را به خصوص در صنعت خودروسازی ایران افزایش دهد. لازم به ذکر است این کشور در صنعت خودرو سازی ایران پیش از روی کار آمدن احمدی نژاد سهم فوق‌العاده ای داشته است و در صدد آن است تا آن را احیا کند.

وی خاطر نشان کرد: حالا معلوم نیست که چه اتفاقاتی رخ دهد یعنی اینکه ما بتوانیم قبل از اینکه تحریم‌ها برداشته شود با فرانسه قراردادی امضا کنیم .تا اینجای کار تنها می‌توان گفت که حضور فابیوس در ایران حاوی پیام های مثبتی است و احتمالا با آمدن او به نتایج دلخواهمان برسیم.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: فرانسه کشوری صنعتی است و از جهت اقتصادی مشکل دارد اما از لحاظ نیروی انسانی متخصص، سرمایه‌گذاری و ارتباطات فرهنگی می‌تواند به رشد اقتصادی ما کمک کند. ما هم خیلی علاقه مندیم که این اتفاق صورت بگیرد. بیگدلی در پایان گفت: قبل از اینکه تحریم‌ها برداشته شود فرانسوی‌ها آمده‌اند و سفره‌شان را پهن کرده‌اند تا وقتی که تحریم ها بعد از شش ماه آینده برداشته شد سهمی از بازار ما به دست آورند. ما امیدوار هستیم که در حرکت به سمت رونق اقتصادی بتوانیم از کشورهای اروپایی استفاده نماییم که به‌طور سنتی آنها در کشور ما سابقه سرمایه‌گذاری داشته‌اند و ارتباطشان با ما دوستانه بوده است.

آنچه این روزها در هوای کشور پراکنده است رایحه خوش آشتی و دوستی است که به مشام می رسد و نمی توان آن را کتمان کرد. اما این مسئله نیز از دیدگان هیچ چشمی پوشیده نیست که زیر چتر هر «دست دوستی » و هر «مراوده ای» سود و منفعتی پنهان است و این مهم یکی از قواعد بازی در شطرنج دیپلماسی جهان است. در خصوص رابطه ایران و فرانسه نیز این قاعده حکمفرما است وآنچه مسلم است این است که قرار نیست روابط ایران و فرانسه به مثابه روابط ایران و روسیه یا سایر کشورهای هم پیمانمان بشود اما می توان با رویکردی مثبت و در کنار اختلافات سیاسی هر دو قدرت بزرگ جهان بایکدیگر تعامل داشته باشند، آن هم با زبان تکریم نه با زبان تهدید.

کاش فرانسه مدتی پشت در می ماند

احمد شیرزاد کارشناس مسائل بین الملل- فرانسه سیاست های زیگ زاگی دارد یعنی موضع گیری هایش نسبت به مسائل ایران دچار پستی و بلندی است و من فکر می کنم در مواجهه با ایران دچار نوعی سردرگمی سیاسی شده است . من شخصا بر این باورم که فرانسه باید مقداری از ما «اخم» ببیند . در این شرایط بهتر است ایران مدتی را بیشتر با آلمان ها کار می‌کرد و فرانسه کمی پشت در اتاق باقی می ماند.من واقعا فکر می کنم فرانسه به خاطر این نامهربانی های اخیرش در مذاکرات در برابر ایران حتما باید تا یک مدت زمان کوتاه پشت در می ماند و حالا که قرار شده به کشور بیاید نمی توان کاری کرد. به هر حال کارشناسان وزارت امور خارجه ایران اینگونه صلاح دیدند .

منظور من از نگه داشتن فرانسه پشت در این نیست که به صورت خصمانه و قهرآمیز با آنها برخورد کنیم ولی معتقدم که فرانسه باید متوجه این موضوع باشد که موضع نامتعارفش در مذاکرات ؛ باعث دلخوری ملت ایران شده است و من فکر می کنم باید در سطح ملاقات هایی که انجام خواهد داد این موضوع را مدنظر قرار دهد و سطح ملاقات ها طوری نباشد که بعد از آن هر کشوری هر نوع رفتاری که بخواهد را با ما انجام دهد و ما با آن برخورد نکنیم و حتی از آن استقبال هم بکنیم.

البته این مهم را نمی توان کتمان کرد که سفر فابیوس به ایران بدون دستاورد نخواهد بود نه تنها فرانسه بلکه ایران می بایست با تمام کشورهای اروپایی کار کند.اکنون فرانسوی‌ها در منطقه ی خاورمیانه موثر هستند و نفوذ گسترده دارند .فرانسه قسمتی از خاورمیانه را تحت تاثیر و اختیار خود داده است و در بسیاری از کشورهای عربی، زبان فرانسه، زبان دوم است. کشورهای عربی شمال آفریقا هم بسیار تحت نفوذ فرانسه هستند. با این تفاسیر بخشی روابط ما با فرانسه در رابطه مان با سایر کشورها نیز انعکاس می یابد. اما در حال حاضر فرانسوی ها بیش از آنکه مصلحت خودشان ایجاب می کند با کشورهای رقیب ما هستند و با آن ها یکی شدند و اتحاد سیاسی برقرار کردند و به خاطر حدود 10-20 میلیارد اسلحه ای که به آنها فروختند ، با آنها رابطه دارند اما واقعا برایشان حیف است که موضع سیاسی شان وسوابق شان را به عنوان کشوری که مهد آزادی خواهی و دموکراسی در دنیای امروزه بوده ، خراب کنند . در هر حال من فکر می کنم که فرانسه کشور مهمی است و ما باید در سیاست خارجی برایش جایگاه مهمی را قائل شویم.

منبع: دانا


آخرین اخبار آخرین اخبار