محتوا محتوا

وزیر ارتباطات در یزد:


آذری جهرمی با بیان این که مطالبه شبکه ملی اطلاعات نیازمند سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا است افزود: برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد باید لایه خدمات در شبکه ملی توسعه یابد.

به گزارش یزدرسا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در حسین آباد ریسمانی گفت: با تلاش های صورت گرفته استان یزد در رتبه ششم شاخص توسعه فناوری قرار دارد و با پروژه های انجام شده انتظار می رود این رتبه افزایش یابد.

محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت: با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته، تمام شهرهای استان یزد به پوشش نسل سوم و چهارم خدمات ارتباطی مجهز شده اند. که این یک شاخص عدالت اجتماعی است که نقاط دور و نزدیک از مرکز به صورت یکسان به خدمات ارتباطی دسترسی دارند.

وی با بیان این که استان یزد 1000 روستای بالای 20 نفر خانوار دارد افزود: در طی شش ماهه اخیر 256 از این روستاهای استان یزد از خدمات ارتباطی اپراتورهای سه گانه ارتباطات سیار به صورت رایگان و با کیفیت برخوردار هستند.

آذری جهرمی افزود: این روستاها جزء روستاهایی بوده اند که هیچ خدمات ارتباطی نداشته اند و هنوز در استان یزد 28 روستا فاقد هرگونه خدمات ارتباطی وجود دارد و تلاش ها باید بر این باشد که این روستاها نیز مجهز شوند.

وی با اعلام این که 90 درصد از روستاهای استان یزد به خدمات ارتباطی مجهز هستند گفت: دولت مکلف است در طول اجرای برنامه ششم توسعه 90 درصد از روستاهای بالای 20 نفر خانوار را به خدمات ارتباطی مجهز کند از این رو استان یزد در این حوزه پیش رو است.

آذری جهرمی با بیان این که بسیار ارزشمند است که روحانیت مطالبه توسعه فضای مجازی را داشته باشد ادامه داد: این بدان معنی است که همه ارکان جامعه به دنبال استفاده از مواهب فضای مجازی هستند.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال توسعه و گسترش زیرساخت های توسعه خدمات ارتباطی نباشیم فضا را برای حضور شرکت های بین المللی فراهم کرده ایم.

آذری جهرمی با بیان این که مطالبه شبکه ملی اطلاعات نیازمند سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا است افزود: برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد باید لایه خدمات در شبکه ملی توسعه یابد. هر چند سند مصوبی برای توسعه لایه خدمات در شورای عالی مجازی تصویب نشده است اما دولت و فعالان این عرصه معطل تنظیم این سند نمانده و کار خود را آغاز کرده اند.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: 26 تفاهم نامه در سال گذشته در استان یزد امضا شده که تفاهم نامه طرح تکاپو به تنهایی 250 هزار شغل در شهر یزد ایجاد کرده است و توانسته چهار بازار منطقه ای استان های همجوار را نیز بدست آورد.

آذری جهرمی با تاکید بر این که فضای مجازی فرصت بی نظیری برای رفع چالش بیکاری کشور است گفت: اقتصاد فضای مجازی در گرو خلاقیت جوانان است و بر اساس آمارهای رسمی ظرفیت خلاقیت و قابلیت توسعه کسب و کار ایران سه برابر استاندارد کشورهای منطقه و دو برابر استاندارد جهانی است.

وی با بیان این که زیست بوم و اکوسیستم کسب و کارهای نو پا بسیار مهم است و باید این زیست بوم تقویت شود اظهار داشت: یکی از ارکان این زیست بوم پارک های علم و فناوری است و خوشبختانه پارک علم و فناوری استان یزد جزء پارک های برتر کشور است و با تسهیل تامین اعتبارات آن سعی در تقویت آن داریم.

آذری جهرمی اظهار داشت: امروزه به واسطه توسعه زیرساخت های ارتباطی علاوه بر ایجاد اشتغال امکانات مختلفی مانند پزشکی از راه دور در روستاها فراهم شده و همچنین خانه های تعاونی کشاورزی روستایی نیز به شبکه ارتباطات متصل شده و اطلاعات مناسب برای ترویج کشاورزی در اخیار آن ها قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بیش از 2 هزار و 700 خانه بهداشت نیز در راستای طرح تحول سلامت و پروژه شمس وزارت بهداشت به اینترنت متصل شده و در حال بهره برداری هستند. علاوه بر این بیش از 5 هزار دهیاری نیز به شبکه ارتباطات متصل شده اند و این ها همه به معنی این است که مزایا و برکات ICT در زندگی روزمره مردم جاری است.

آذری جهرمی با بیان این که اجرای دولت الکترونیک بسیار مهم است گفت: در دهه فجر امسال از دولت همراه رونمایی خواه شد و مردم از یک پنجره واحد با دولت در ارتباط خواهند بود.

وی با بیان این که فرهنگ اداری ما به یک انقلاب نیاز دارد اذعان کرد: اجرای دولت الکترونیک از لحاظ فرهنگی سختی های خاص خود را دارد و اجرای این کار مطالبه عمومی را می طلبد و به دولت کمک می کند تا تحول اداری در کشور صورت گیرد.

انتهای پیام/ق


آخرین اخبار آخرین اخبار