محتوا محتوا

جوکار درمصاحبه با یزدامروز؛


جوکار در خصوص بهترین پاسخ دستگاه دیپلماسی کشور به تصویب تحریم‌های جدید توسط آمریکائی‌ها علیه کشورمان و نقض بر جام گفت: در سال 94 در مجلس شورای اسلامی قانونی به تصویب رسید که دولت را مکلف کرده در مقابل نقض بر جام و عدم تعهد طرف مقابل باید بر توسعه مراکز هسته‌ای اقدام کند.

محمد صالح جوکار در مصاحبه با یزدامروز؛بهترین پاسخ دستگاه دیپلماسی کشور به تصویب تحریم‌های جدید توسط آمریکائی‌ها علیه کشورمان و نقض بر جام را اقدام متقابل و انقلابی دانست و گفت: در سال 94 در مجلس شورای اسلامی قانونی به تصویب رسید که دولت را مکلف کرده  در مقابل نقض بر جام و عدم تعهد طرف مقابل باید بر توسعه مراکز هسته‌ای و افزایش تعداد سانتریفیوژها  به نود هزار سو اقدام کند.

جوکار افزود: اما متأسفانه به دلیل عدم وجود روحیه انقلابی در برخی از مسئولین و ترس از ناراحتی آمریکائی‌ها،آقایان همچنان بر حفظ این بر جام که در حقیقت منفعتی برای ما ندارد تأکید داشته و اگر قوانین دیگری هم به تصویب برسد حاضر به واکنشی در این زمینه نیستند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید براین نکته که معنی تعامل با دنیا ارتباط با چند کشور محدود و کوتاه آمدن در برابر خواست آن‌ها نیست اظهار داشت: امروز باید با تمامی کشورهای دنیا ارتباط و تعامل داشت و این تعامل نباید موجب از دست رفتن منافع ملی ما بشود.

وی درباره نقض مکرر بر جام توسط آمریکائی‌ها هم ابراز داشت : متأسفانه متن  بر جام  به‌گونه‌ای تنظیم‌شده که بیشتر ازنظر کارشناسی، فنی و حقوقی  به نفع طرف غربی و آمریکائی‌هاست چراکه می‌بینیم امروز با همه اقدامات آن‌ها علیه کشور و تصویب تحریم‌های مکرر همچنان می‌گویند بر جام نقض نشده چون درواقع بر جام را به نفع خود نوشتند و حال نیز تفسیرهای خود را از آن دارند و نکته جالب اینجاست که مسئولان کشور ما هم با مشاهده نقض‌های مکرر بر جام سکوت کرده و همچنان بر حفظ کالبد آن تأکیددارند.

این کارشناس مسائل سیاسی، دستپاچگی ایران در عمل به تعهدات و کوتاه آمدن در برابر خواست طرف غربی در مذاکرات را عامل زیاده‌خواهی‌های غرب و تنظیم متن بر جام به نفع خود دانست و اظهار داشت: وقتی در زمان مذاکرات پیام‌هایی از قبیل خالی بودن خزانه و وابستگی نان‌وآب مردم به بر جام را به‌طرف مقابل مخابره می‌کنیم آن‌ها متوجه می‌شوند که کشور برای دستیابی به این توافق حاضر به انجام هر اقدامی است.

جوکار افزود: حاصل نامه‌نگاری‌ها به کمیسیون مشترک تنها یک‌چیز است و آن اینکه طرفین باید به تعهدات خود متحد باشند و این شجاعت در بین اروپایی‌ها نیست که به‌صراحت نقض بر جام را اعلام کنند اما سؤال اینجاست  چه کسی باید متعهد باشد؟ مگر نه اینکه ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و پایبند است و این آمریکائی‌ها هستند که بر جام را نقض می‌کنند؟ بنابراین مشخص است  که اگر اختلاف‌نظری هم  بین آمریکائی‌ها و اروپایی‌ها باشد  و در برخی جاها از ما حمایت کنند در مسائل  کلان و حفظ منافع با آمریکا متحد بوده و هرگز منافع خود را به منافع ایران گره نخواهند زد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم، حفظ منافع ملی را سیاست اصلی دستگاه دیپلماسی دولت دوازدهم برشمرد و گفت: دولت آینده باید حفظ منافع ملی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف از سلیقه‌ای عمل کردن به‌شدت پرهیز کند.

وی نگاه تنها به یک حوزه و نادیده گرفتن منافع ملی در حوزه‌های دیگر را خطری جدی برای نظام و کشور دانست و ابراز داشت: باید تأکید دستگاه دیپلماسی آینده بر حفظ منافعی باشد که قدرت ملی ما را تقویت می‌کند چراکه امروزه غفلت از حوزه دفاعی به خطر افتادن امنیت و ثبات ما را در منطقه در پی خواهد داشت و از دست دادن ثبات در منطقه برای کشور فاجعه‌آفرین است.

جوکار بار دیگر با تأکید بر قابل‌اعتماد نبودن کشورهای غربی اذهان داشت: نمونه آشکار این بی‌اعتمادی اقدام اخیر فرانسوی‌هاست که ازیک‌طرف با ما قرارداد نفتی و تجاری می‌بندند و از طرف دیگری اجازه برگزاری کنفرانسی را در کشورشان می‌دهند که مبنای آن براندازی نظام  است.

وی بابیان این مطلب که در دیپلماسی،تنها تذکر کافی نیست و باید اقدام متقابل در برابر کشورها داشته باشیم تأکید کرد: دیپلماسی کشور باید فعال بوده و ضمن حفظ بصیرت در شناخت دشمن و دوست، تعامل جدی  بر حفظ ارتباط با کشورهای دوست، واکنش متناسب با دشمنان در سطح منطقه و بین‌الملل  داشته باشد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس احساس ضعف در برابر دشمنان و تعطیلی تمامی دستاوردها را برای آینده کشور و ملت هزینه‌بردار عنوان کرد و افزود: این‌گونه اقدامات تبعات منفی داشته و در حافظه تاریخ این مرزوبوم ثبت خواهد شد.


آخرین اخبار آخرین اخبار