محتوا محتوا

مدیر کل محیط زیست استان یزد خبر داد


مدیر کل محیط زیست استان یزد گفت: هنوز مجوز اکتشاف از معدن D19 صادر نشده است، تنها تعاملاتی بین محیط زیست و سازمان صمت انجام شده که براساس این تعاملات برای صدور مجوز یک سری تعهدات باید از سوی سازمان صمت اجرایی شود.

نیره پورملایی در مصاحبه با خبرنگار یزدامروز، در خصوص تخصیص یک درصد از فروش معادن به محیط زیست بیان داشت: براساس برنامه ششم توسعه قرار است معادن یک درصد از محل فروش فرآورده‌های معدنی خود را به جبران خسارت های وارده بر محیط زیست، راه و شهرسازی، عمرانی و غیره بپردازند این موضوع بعد از تصویب در شورای معادن به معادن ابلاغ می‌شود تا این یک درصد به اعتبارات استان برگردد.

وی ادامه داد: فعالیت معادن تخریب خاک، پوشش گیاهی، عمرانی ، محیط زیست و موارد دیگرا را به همراه دارد که این خسارات در شورای معادن برآورد می‌شود و بر این اساس به جبران این خسارت پس از تصویب شورای معادن سهم یک درصد از فعالیت خود را باید بپردازند.

مدیر کل محیط زیست استان یزد در خصوص آلایندگی صنایع نیز گفت: این موضوع را به صورت آمایشی بررسی می‌کنیم و برای نمونه در محورهایی مانند محور یزد –اردکان که تجمع صنایع زیاد است و بار آلایندگی این صنایع محیط زیست را از حالت استاندارد خارج می‌کند دیگر اجازه راه اندازی و استقرار صنایع جدید داده نمی‌شود.

پورملایی در خصوص صنایع پرآبخواه تصریح کرد: کویر مرکزی دچار کمبود منابع آبی است و بنابراین برای حفظ منابع آبی و حفظ پایداری دشت‌ها و براساس اینکه چه میزان آب قابل برنامه‌ریزی درا ینحوزه وجود دارد صنایع استقرار پیدا می‌کنند که بعضا هم قابلیت استقرار در آنجا را ندارند.

وی با بیان اینکه تاثیر آلایندگی صنایع بر شیوع بیماری‌هایی چون سرطان در حوزه وزارت بهداشت است، عنوان کرد: صنایع باید هر سه ماه یکبار خوداظهاری در پایش را اعلام کنند که این موضوع تحت نظر سازمان محیط زیست انجام می‌شود و چنانچه محیط زیست با بررسی که انجام می‌دهد میزان آلایندگی را بالاتر از حد بداند اخطارهای لازم را به این صنایع خواهد داد و اگر این آلایندگی رفع نشود روال قانونی و برخوردهای قضایی لازم صورت می‌گیرد.

مدیر کل محیط زیست استان یزد در خصوص صدور مجوز برای معدن D19 گفت: هنوز مجوز اکتشاف و بهره برداری از این معدن صادر نشده است، تنها تعاملاتی بین محیط زیست و سازمان صمت انجام شده که براساس این تعاملات یک سری تعهدات باید از سوی سازمان صمت اجرایی شود تا محیط زیست مجوز اکتشاف این معدن را صادر کند اما تاکنون تمام تعهدات لازم از سوی سازمان صمت انجام نگرفته است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار